Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1947.

3. zasedání.

731.

Interpelace

poslanců Žáčkové-Batkové, Zeminové, Šmejcové, dr. Horákové,

Uhlířové, Kleinerové a druhů

ministru průmyslu

ve věci zvětšení výroby technických pomůcek k vedení domácnosti

a k ulehčení práce žen hospodyní na venkově.

Již ode dnů, kdy z venkovských usedlostí odešla čeleď a rodinní příslušníci ze statků i chalup do pohraničí k osídlení krajů Němci opuštěných, převalila se všechna tíha prací, spojených s obstaráváním domácnosti i hospodářství domácího na bedra venkovské ženy hospodyně. Nesčíslněkráte bylo zdůrazněno vedoucími osobnostmi politického i hospodářského světa, že má-li býti výživa lidu zabezpečena, musí být dvouletý hospodářský plán v zemědělském sektoru splněn. Titíž činitelé však současně prohlásili, že, má-li být dosaženo splnění dvouletky v zemědělském podnikání, musí být zejména ženě hospodyni, na jejíž práci závisí také úspěch dvouletky, v práci ulehčeno i zvýšenou výrobou všech technických pomůcek. Všeobecně je uznáváno, že není možné venkovskou ženu pracovnici na půdě vystavovat tak velké každodenní námaze, aniž by tím její zdraví nebylo ohroženo. Z řad lékařských kapacit ozývá se stále výstražněji, že se množí těžká onemocnění žen z venkova, ohrožujících porodnost a pracovní schopnost hospodyně-matky, která je nosným sloupem života každého venkovského zemědělského hospodářství. V programech všech vlád a výkladech k nim je obsažen slib, že práce ženy bude technickými vynálezy stále účinněji ulehčována. V programech všech politických stran je tento slib v mnoha sloupcích programu zdůrazňován.

Zjišťujeme však, že doposud stalo se velmi málo, čím by byla přinesena úleva v práci ženy na venkově. Zřizování družstevních prádelen a správkáren na venkově nesetkalo se s takovým úspěchem a ohlasem, jaký se očekával. Z řad hospodyní, klesajících pod tíhou práce ozývá se stále naléhavěji požadavek, aby byly urychleně vyráběny pračky lehčího typu za dostupnou cenu, aby ženy venkovské mohly si je zakoupit třeba pro několik domácností společně, aby si mohly vyprat prádlo tehdy, kdy jim to jejich časové možnosti dovolí.

Podepsaní poslanci zdůrazňují, že na venkově je stále větší poptávka po plechových konservových krabicích, vhodných k účelům zavařování a konservování masa. Hospodyně dožadují se, aby výroba plechových krabic byla zvětšena, aby v době podzimních a zimních zabijaček mohly si konservováním masa ulehčit vaření v době jarních i letních měsíců, v sezoně nejpilnějších polních i zahradních prací. Uzené maso ztrácí na své oblibě, protože rychle vysychá a ztrácí na své hodnotě i jakosti, kdežto doma konservovaní maso stoupá v oblibě, poněvadž umožňuje hospodyni ve velmi krátké době připravit oběd. Nedostatek plechových krabic však konservování masa znemožňuje. Do každé vesnice je nutno urychleně dodat konservační stroje, které by byly za mírný poplatek zapůjčovány domácnostem. Výrobě konservačních strojů, které se opravdu osvědčily a jsou ve velké oblibě, je nutno věnovat co největší pozornost.

Již po dva roky je naše země obdařena požehnáním velké úrody ovoce. Přebytečné ovoce, které není možno zkonsumovat a odbyt ve sběrně pro jeho závady v jakosti, zpracovává se pravidelně v alkoholické nápoje, což rozhodně k ozdravění národa v boji proti alkoholismu nepřispívá. Mnohé hospodyně byly získány propagací pro výrobu alkoholuprostých ovocných šťáv po domácku. K tomu je však třeba dřevěných lisů malého typu, protože ovoce určené pro výrobu ovocné šťávy nesmí být lisováno na kovových lisech. O dřevěné lisy je však na venkově velká nouze a proto poptávka. Hodnotnými ovocnými šťávami, které může hospodyně použít k přípravě občerstvujících nápojů, ale také k polévání moučníků se ženě hospodyni nesmírně její práce ulehčuje.

Hospodyně na venkově čím dále, tím častěji si stěžují, že není pamatováno na to, aby pokrmy, které venkovská hospodyně musí v době naléhavých prací připravit i na dva dny předem, mohly být uchráněny před zkázou. Dožadují se výroby ledniček na elektrický pohon, protože spíže na venkově neodpovídají potřebám domácnosti, ve které je nedostatek pracovních sil.

Také pařáků k vaření teplého krmení pro dobytek i drůbež, stejně tak jako strojů k čistění brambor je stále nedostatek. V době naprostého nedostatku jadrných krmiv je příprava teplého krmení nesmírně důležitým doplňkem krmě dobytka i drůbeže již také proto, že při používání pařáku je možno topit méně hodnotným topivem, takže jde i o úsporu paliva.

Venkovské hospodyně se těšily, že dojde co nejdříve k výrobě robotů, jejichž pomocí byla by jim práce v domácnosti značně ulehčena.

Poněvadž přes všechnu snahu úřadů nejeví se zlepšení ve stavu pomocných zemědělských sil, je bezpodmínečně nutné, aby ve výrobním plánu bylo na výrobu všech technických pomůcek, usnadňujících práci ženy hospodyně při vaření, praní prádla, přípravě krmě pro dobytek, úklidu v domácnosti, pamatováno zvýšenou měrou.

Proto táží se podepsaní poslanci:

1. Je pan ministr ochoten uložiti železářské výrobě, aby v rámci daných surovinových možností byly vyráběny elektrické pračky menšího typu a roboty k používání v domácnostech na venkově a ulehčení práce, spojené s úklidem domácnosti?

2. Je ochoten pan ministr průmyslu věnovati plnou pozornost výrobě ledniček pro venkovské i městské domácnosti, aby bylo zabráněno nenahraditelným ztrátám v jakosti potravin?

3. Je pan ministr průmyslu ochoten zaříditi, aby ve výrobním plánu železářské výroby bylo pamatováno na zvětšenou výrobu plechových krabic a konservačních přístrojů pro účely zavařování a konservování masa při domácích zabijačkách?

4. Uznává pan ministr nutnost podpory zpracovávání ovoce na alkoholuprosté ovocné šťávy po domácku a zařídí zvětšenou výrobu malých dřevěných lisů?

5. Je ochoten pan ministr uložiti výrobě železářské, aby pařáky a čisticí stroje na brambory byly vyráběny ve zrychleném tempu a dodávány do prodeje k ulehčení práce ženy hospodyně na venkově?

6. Uznává pan ministr naléhavou nutnost ulehčení práce venkovské ženě hospodyni při plnění dvouletého plánu v zemědělství a svým vlivem umožní, aby všechny výše uvedené technické pomůcky byly vyráběny ve zrychleném tempu a za dostupnou cenu prodávány venkovským domácnostem?

V Praze dne 2. července 1947.

Žáčková-Batková, Zeminová, Šmejcová. dr. Horáková, Uhlířová, Kleinerová,

Lesák, Slíva, A. Jaroš, dr. Jan Stránský, Jirásek, Hora, Čížek, dr. Uhlíř, Nedoma, dr. Novotný, dr. Loubal, dr. Hobza, Bolen, Klátil, Rychtera.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP