Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1947.

3. zasedání.

729.

Interpelace

poslanců Žáčkové-Batkové, Uhlířové, Zeminové, dr. Krajiny,

Langra, A. Jaroše a druhů

vládě

ve věci restaurace kulturně a historicky cenných hradů a zámků.

Na území naší republiky je přes 500 hradů a zámků, jejichž historická cena jest nesmírná. Tyto hrady a zámky byly během okupace užívány okupanty k různým účelům a nebyly vůbec opravovány. Také válečnými událostmi a během fronty utrpěly mnohé z nich těžké škody, které nebyly dosud napraveny a zámky i hrady nacházejí se ve stavu chátrání. Umělecké památky, cenné obrazy, koberce, knihovny a nesmírně cenná umělecká díla jsou v podzimním a zimním nepříznivém počasí vystavena znovu nebezpečí zkázy, nebudou-li urychleně v poškozených hradech a zámcích urychleně opraveny střechy a zasklena okna. Kulturní a uměleckou veřejnost pobouřila proto zpráva, že ze státního rozpočtu na rok 1948 byla škrtnuta částka 20 milionů Kčs na nejnutnější opravy zámků a hradů.

Podle zpráv obyvatelstva z okolí hradů a zámků byly soukromými osobami v době revolučních i porevolučních dnů odneseny a odvezeny cenné věci jako originály obrazů, křišťálové i stříbrné nádobí, sochy, koberce, gobelíny, lustry, jídelní vzácné soupravy a nábytek a jsou dosud v soukromém držení, čímž se cena historických zámků a hradů zmenšila.

Všeobecně je uznávána nutnost obnovy cizineckého ruchu, jehož pomocí se dostává našemu národnímu hospodářství nejen významného přílivu cizích valut, ale který také přispívá k popularisaci našeho státu v cizině. Cizinci jsou k nám lákáni a vábeni také i historickými památkami, mezi které patří i hrady a zámky a umělecké, historické předměty, v nich chované. Byli to zejména návštěvníci ze západních zemí, USA, Kanady, Velké Britannie a ze severských států, kteří před okupací navštěvovali nejen naše lázně, ale velmi rádi navštěvovali také československé hrady a zámky a obdivovali se všem kulturním a historickým památkám v nich uloženým.

Podepsaní uvádějí jako příklad špatný stav historického zámku ve Slavkově u Brna, kde jsou uloženy vzácné originály obrazů a vzácná knihovna Kauniců, které jsou v nebezpečí zkázy. Nynější stav zámku je povážlivý. Je bezpodmínečně zapotřebí hned opravit střechu, okenní rámy, zejména severního křídla a zasklení oken. Zámek je již přes 20 let neobydlený, nebyl také téměř 20 let opravován, proto také venkovní fasáda schátrala. Je bezpodmínečně nutné provést všechny opravy, které si vyžádají nákladu 800.000 Kčs, nemá-li dojít ke škodám mnohonásobně vyšším. Poněvadž naše země není tak bohatá, aby si mohla dovolit opomíjení významu udržování historicky a kulturně cenných hradů a zámků, je nutné, aby vláda provedla všechna potřebná opatření za tím účelem, aby rychlou opravou hradů a zámků byly uložené v nich historicky cenné předměty uchráněny před zkázou, čímž bude zvýšena také přitažlivost naší země pro návštěvníky z domova i z ciziny.

Proto se táží podepsaní poslanci:

1. Uznává vláda republiky naléhavou nutnost restaurace a opravy historických hradů a zámků k zachování jejich kulturní a historické ceny?

2. Je vláda republiky ochotna věnovat restauraci, opravě a udržování všech historicky a kulturně cenných hradů a zámků plnou pozornost a péči?

3. Je vláda ochotna již pro nejnutnější opravy (opravy střech a zasklení oken) v zámcích a hradech, provedené letošního roku, uvolnit z úspor, dosažených v rámci státního hospodaření na rok 1947 částku 10 milionů Kčs, aby bylo zabráněno těžkým zkázám hospodářským, které by způsobily zmenšení kulturní a historické ceny hradů a zámků a památek v nich uložených?

4. Je vláda republiky ochotna k provedení naléhavých oprav hradů a zámků určit částku 20 milionů Kčs v rozpočtu na rok 1948?

5. Je vláda ochotna dáti provést přísná příslušná šetření orgány SNB, které soukromé osoby mají v držení cenné obrazy, koberce, gobelíny, křišťálové nádobí, stříbrné nádobí, lustry, jídelní příbory z drahých kovů a jiné cenné předměty, odebrané v dobách revolučních i porevolučních dnů z majetku starobylých a historických hradů a zámků?

6. Je vláda republiky ochotna zařídit, aby všechny tyto předměty byly znovu vráceny na jejich původní místo, aby se takto historická hodnota a přitažlivost hradů a zámků pro návštěvníky z domova a z ciziny zvýšila?

V Praze dne 2. července 1947.

Žáčková-Batková, Uhlířová, Zeminová, dr. Krajina, Langr, A. Jaroš,

Nedoma, Lesák, Weiland, Slíva, ing. dr. Kameníček, dr. Novotný, Tichota, Jirásek, Přeučil, Čížek, dr. Jan Stránský, Torn, Hora, dr. Uhlíř, dr. Horáková.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP