Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1947.

3. zasedání.

723.

Společná zpráva

výborů zemědělského, právního, průmyslového a rozpočtového

o návrhu poslance Vilíma a druhů (tisk 433)

na vydání zákona

o převodu vlastnictví majetku hlubocké větve Schwarzenbergů na zemi Českou.

Zemědělský výbor projednal osnovu návrhu zákona (tisk 433) ve své schůzi dne 22. dubna 1947, právní výbor ve schůzi dne 1. července 1947, průmyslový a rozpočtový výbor projednaly zmíněný návrh ve svých schůzích dne 2. července 1947.

V návrhu učinil zemědělský výbor změny a doplňky, kterých se právní výbor co do obsahu přidržel a přičinil změny rázu právního. Průmyslový výbor schválil osnovu ve znění dohodnutém ve výboru zemědělském a právním a výbor rozpočtový, zplnomocněn jednáním předchozích výborů, upravil ve dvou paragrafech otázku náhradovou a daňovou.

Všechny čtyři jmenované výbory doporučují ústavodárnému Národnímu shromáždění ke schválení upravený návrh zákona (tisk 433) tak, jak je zřejmý z připojeného celkového znění, které je nerozlučnou součástí této zprávy.

K § 6 nynějšího znění připojil právní výbor výklad, že zemědělský referent zemského národního výboru v Praze nevčítá se do šestnáctičlenného představenstva. Současně bylo zdůrazněno ve smyslu usnesení zemědělského výboru, že do směrnic zemského národního výboru v Praze má býti pojato ustanovení, že obvody lesní služby dohledací v oblasti tohoto majetku upraví ministerstvo zemědělství v dohodě se zemským národním výborem tak, aby byl zajištěn bezprostřední dohled lesodohlédacích orgánů ministerstva zemědělství.

Pokud jde o funkce členů představenstva, bylo zdůrazněno, že jsou to funkce čestné.

V § 1, odst. 2 návrhu připojují výbory výklad, že jde o majetek, který zní v pozemkových knihách na jméno Dr. Adolf Schwarzenberg. Tento zápis z prvé republiky byl v okupaci změněn na Dr. Adolf Fürst zum Schwarzenberg. Jde o tutéž osobu. Vložka 218 Kunžvart je Schwarzenbergský pivovar ve Vimperku, který zní na jméno Jan Schwarzenberg (otec zemřel 1. října 1938) a rovněž Jan kníže ze Schwarzenbergu. Další vložky znějí na jména Adolf Josef Schwarzenberg (děd - zemřel 5. října 1914) - Jan Schwarzenberg, Jan kníže ze Schwarzenbergu a Adolf Josef kníže ze Schwarzenbergu. Majetek Jana Adolfa Josefa je již odpadlý a částečně odprodán v prvé pozemkové reformě.

Konečně výbory zjistily, že k návrhu poslance Vilíma a druhů (tisk 433) připojila se celá česká Národní fronta.

V Praze dne 2. července 1947.

Za zemědělský výbor:
Smejkal v. r.,
Sedlák v. r.,
předseda.
zpravodaj.
Za právní výbor:
Dr. Gregor v. r.,
Dr. Bartuška v. r.,
předseda.
zpravodaj.
Za průmyslový výbor:
Ing. Janáček v. r.,
Plojhar v. r.,
předseda.
zpravodaj.
Za rozpočtový výbor:
Komzala v. r.,
Dr. Neumann v. r.,
místopředseda
zprvodaj.

Zákon

ze dne........................1947

o převodu vlastnictví majetku hlubocké větve Schwarzenbergů na zemi Českou.

Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

(1) Vlastnictví majetku rodu Schwarzenbergů, větve t. zv. primogenitury na Hluboké n. Vlt., pokud se tento nachází v Československé republice, přechází v rozsahu stanoveném v odstavce 2 ze zákona na zemi Českou.

(2) Majetkem podle odstavce 1 rozumí se nemovitý majetek zemědělský, lesní, rybniční, průmyslový, obchodní a živnostenský, zapsaný knihovně na Josefa Adolfa knížete ze Schwarzenbergů, Jana knížete ze Schwarzenberga, v to počítaje všechny budovy a zámky s jejich zařízením se všemi právy a závazky, dále živý i mrtvý inventář se zásobami a konečně veškeren provozní kapitál.

(3) Pro posouzení, které majetkové části přecházejí podle odstavců 1 a 2 na zemi Českou, jest rozhodným stav ke dni 9. května 1945. Předmětem převodu nejsou nemovitosti nabyté osobami třetími podle zákona ze dne 16. dubna 1919, č. 215 Sb. z. a n. o zabrání velkého majetku pozemkového a předpisů jej měnících nebo doplňujících. Zábor podle tohoto zákona k předmětům v odstavcích 1 a 2 uvedeným, pokud nebyly dosud převedeny na osoby třetí, se ruší.

(4) Změny, provedené v majetku nebo jeho částech po 9. květnu 1í45 jsou neplatné, byla-li zemským národním výborem v Praze proti nim nejpozději do šesti měsíců ode dne účinnosti tohoto zákona vzneseny námitky.

§ 2.

(1) Majetek v § 1 uvedený bude spravován jako celek podle směrnic zemského národního výboru v Praze.

(2) Ve lhůtě 3 měsíců ode dne počátku účinnosti tohoto zákona určí ministerstvo zemědělství a zemský národní výbor v Praze dohodou, které části zemědělské půdy jichž není k hospodářskému celku zapotřebí a v jaké výměře budou přiděleny oprávněným uchazečům podle zásad dekretu presidenta republiky ze dne 21. června 1945, č. 12 Sb. z. a n. o konfiskaci a urychleném rozdělení zemědělského majetku Němců, Maďarů a jiných nepřátel státu českými, slovenskými a jinými slovanskými zemědělci. Podle zásady těchto dekretů bude naloženo s lesní plochou, pokud tvoří osamělé lesní celky menší než 100 ha. Ve sporných případech rozhoduje vláda.

(3) Země Česká jest povinna pečovati o historické památky, jichž vlastnictví nabyla na základě tohoto zákona.

§ 3.

(1) Zaměstnancům na majetku v § 1 jmenovaném, zůstávají zachovány jejich služební a pracovní smlouvy se všemi nároky nabytými podle dosavadních, pro ně platných služebních předpisů.

(2) Veškerá zařízení v prospěch zaměstnanců, jako nadace, fondy a pod, přebírá země Česká a spravuje a dotuje je dosavadním způsobem z dosavadních zdrojů ve prospěch převzatých zaměstnanců, jakož i osob, požívajících starobní, nemocenské, sirotčí nebo jiné důchody.

(3) Povinnost poskytovati z prostředků, plynoucích z hospodaření na majetku v § 1 jmenovaném starobní, nemocenské, vdovské, sirotčí a jiné důchodů, přechází dnem účinnosti tohoto zákona na zemi Českou.

(4) Reálné patronáty, jak jsou spojeny s nemovitostmi, jakož i dobrovolná plnění, zůstávají ve svém obsahu a rozsahu nedotčena.

§ 4.

Vklad vlastnického práva, jakož i veškerých jiných práv, podle ustanovení § 1 ve prospěch země České provedou soudy nebo úřady, u nichž se vedou veřejné zápisy o nemovitém majetku nebo jiných právech na žádost zemského národního výboru v Praze.

§ 5.

(1) Majetek přechází do vlastnictví země České bez náhrady dosavadním vlastníkům.

(2) Dosavadním vlastníkům jmenovaným v § 1, odst. 2 poskytne země Česká zaopatřovací důchod ve výši, kterou určí vláda.

§ 6.

(1) Majetek tvoří samostatnou jednotku po stránce právní, hospodářské a účetní, spravovanou představenstvem.

(2) Představenstvo se skládá ze 16 členů, z nichž jmenuje jednu čtvrtinu ministr vnitra, zemědělství a průmyslu, dvě čtvrtiny zemský národní výbor v Praze, a to čtyři z jihočeské oblasti; jednu čtvrtinu volí zaměstnanci na převedených statcích a podnicích. Za každého člena je jmenován nebo bolen náhradník. Funkční období je tříleté.

(3) V čele představenstva je zemědělský referent zemského národního výboru v Praze. Představenstvo volí ze svého středu dva náměstky na funkční období tří let. Jeden z náměstků je vždy z řad zaměstnanců. Představenstvo je způsobilé se usnášeti za přítomnosti aspoň poloviny svých členů a usnáší se prostou většinou hlasů.

(4) Směrnice o pravomoci a odpovědnosti jednotlivých orgánů vydá zemský národní výbor v Praze.

§ 7.

Veškerá jednání a úkony k provedení tohoto zákona jsou osvobozeny od daní, dávek a poplatků. Převedené vlastnictví se zprošťuje daně z vystěhování.

§ 8.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení; provedou jej všichni členové vlády.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP