Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1947.

3. zasedání.

714.

Odpvěď

ministra vnitra

na interpelaci poslanců dr. Řehulky a dr. Bunži (tisk 487)

ve věci bezdůvodného zařadění předsedy ONV v Kroměříži

do seznamu placených agentů a udavačů gestapa a SD.

Zajištění příslušníci gestapa a SD označili ve svých protokolárních výpovědích četné osoby jako své informátory, důvěrníky, placené agenty a udavače. V zájmu očisty národa nebylo lze ponechat takto vznesená obvinění bez povšimnutí a bylo i v zájmu osob, které snad byly nařčeny nevinně, aby obvinění proti nim vznesená byla uvedena na pravou míru.

Poněvadž z technických důvodů nebylo možno provádět pouze individuelní šetření - jednalo se o veliké množství osob, jejichž nynější pobyt nebyl znám ministerstvo vnitra pořídilo hromadné tajné seznamy a rozeslalo je bezpečnostním úřadům, aby vhodným způsobem údaje, uvedené v seznamu, prověřily.

Ministerstvo vnitra bylo si vědomo, že bývalé příslušníky gestapa a SD nelze považovat za osoby věrohodné a upozornilo na tuto okolnost v tajném doprovodném přípisu. Z těchže důvodů veškeré spisy s věcí související označilo jako tajné. Bezpečnostním úřadům byl dán pokyn, aby v případech, kdy protokolární výpovědi příslušníků gestapa a SD budou potvrzeny i jinými důkazy (listinami, svědky, doznáním), předložily spisy k dalšímu opatření veřejnému žalobci u MLS a v případech, kdy obvinění se ukáže lichým, provedly v seznamu potřebnou opravu.

Takto opravené seznamy byly již ministerstvem vnitra staženy. Ukázalo se, že u převážné většiny osob, zanesených v seznamu, byla obvinění jinými důkazy potvrzena a jen v několika ojedinělých případech šlo o nařčení lichá.

Vojtěch Rudolecký, předseda ONV v Kroměříži, byl do zmíněného seznamu zanesen na podkladě protokolární výpovědi bývalého příslušníka brněnského gestapa Wolfganga Dycka.

Provedeným šetřením bylo však zjištěno, že V. Rudolecký stal se nevědomky obětí volavčí sítě brněnského gestapa. W. Dyck, vydávaje se za illegálního pracovníka, navštívil v r. 1942 V. Rudoleckého, představil se mu jako Karel Zeman a vyzval jej k spolupráci. Rudolecký spolupráci přislíbil, avšak informace, které gestapu nevědomky poskytl, nebyly takového druhu, aby bylo proti jeho spolupracovníkům se strany gestapa zakročeno.

V. Rudolecký, který se domníval, že je zapojen do illegální odbojové organisace, byl tedy ve skutečnosti od r. 1942 informátorem brněnského gestapa.

Z těchto skutečností se podává, že byl zde zákonný důvod k zahájení vyšetřování.

Jestliže zprávy o vyšetřování V. Rudoleckého pronikly do veřejnosti, pak k tomu nemálo přispěl V. Rudolecký sám. Jako předseda ONV v Kroměříži nepřípustně zasáhl do vyšetřování vlastní věci tím, že informoval sám škpt. Dvořáka, jehož výpověď W. Dycka také se týkala, dříve než bylo možno celý případ úředně prošetřit. V tomto případě V. Rudolecký porušil sám úřední mlčenlivost, jíž byl v takovém případě povinen zachovat, a tím ztížil pátrání a řádné vyšetřovaní.

Po pachateli, který zneužil seznamu se pátrá a po zjištění bude vinník potrestán.

Ministr vnitra:

Václav Nosek v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP