Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1947.

3. zasedání.

711.

Interpelace

poslaneů Uhlířové, Žáčkové-Batkové, Zeminové, Šmejcové, dr. Horákové,

Kleinerové a druhů

na pana ministra dopravy

ve věci propuštění vdaných zaměstnankyň ze služeb ČSD.

V rámci restrikce zaměstnanců propouští železniční správa své zaměstnankyně, které se provdaly a jsou umístěny v ústředí nebo jiné administrativní službě u ČSD.

Zdůrazňujeme, že se nejedná o zaměstnankyně, které byly přijaty po 5. květnu 1945 nebo o nekvalifikované, ale naopak o zaměstnankyně starší, které slouží u ČSD několik let, mají středoškolské vzdělání a složily už také železniční odborné zkoušky. S propouštěním bylo už před časem započato u jednoho moravského ředitelství drah a podle zjištění se provádí tato prakse i v Čechách.

Restrikce se provádí v dohodě s odborovou organisací zaměstnanců, z čehož vyplývá, že postup železniční správy proti vdaným zaměstnankyním se děje po schválení ROH a že železniční správě se takto dal souhlas k zavádění celibátu zaměstnankyň.

Tento postup nejen odporuje Ústavě ČSR, Košickému vládnímu programu i programu dnešní vlády, které zajišťují rovnoprávnost žen na všech úsecích politického, kulturního i hospodářského života, ale je nepochopitelný i se stanoviska plnění dvouletého hospodářského plánu, který vyžaduje, aby každý podle svých sil přispěl k jeho zdaru v oboru, pro nějž je nejzpůsobilejší a plně kvalifikován. Zákon o dvouletém hospodářském plánu stanoví pro ženy zaměstnané v domácnosti 4 hodiny práce v jiném povolání. Propouštění vdaných zaměstnankyň je proto tím nepochopitelnější. Vdané zaměstnankyně byly vždy první, proti nimž se takto ve veřejných a státních službách postupovalo. Byly nespravedlivě postiženy zejména za doby okupace, proto věříme, že svobodný stát nebude v těchto křivdách pokračovat.

Podepsaní poslanci se táží pana ministra dopravy:

1. je mu známo, že vdané zaměstnankyně jsou od ČSD propouštěny?

2. kdo vydal nařízení, podle něhož je proti ženám u ČSD takto postupováno?

3. co hodlá p. ministr zařídit, aby tento protiústavní postup železniční správy proti ženám byl zastaven a napraven?

V Praze dne 28. června 1947.

Uhlířová, Žáčková-Batková, Zeminová, Šmejcová, dr. Horáková, Kleinerová, Děd, Torn, dr. Novotný, Rychtera, Urbánek, Jirásek, dr. Krajina, Nedoma, Přeučil, Slíva, Tichý, Parez, dr. Neuman, Šulík, inž. dr. Ješ, Deči, Hora, Lesák, Křepela, dr. Burian, Mikuláš.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP