Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1947.

3. zasedání.

700.

LIST

presidenta republiky.

Podle § 64, odst. 1, č. 3 ústavní listiny předkládám ústavodárnému Národnímu shromáždění mírovou smlouvu mezi mocnostmi spojenými a sdruženými se strany jedné a Rumunskem se strany druhé, podepsanou v Paříži dne 10. února 1947, k vyslovení souhlasu.

V Náměšti n. Oslavou dne 20. června 1947.

Dr. Edvard Beneš v. r.

Klement Gottwald v. r.

Důvodová zpráva.

Mírová smlouva s Rumunskem se skládá z úvodu a 40 článků, zařazených do 8 částí.

Obsah mírové smlouvy s Rumunskem jest obdobný mírovým smlouvám s Maďarskem a Bulharskem. K smlouvě jest připojeno 6 příloh.

Část I. Hranice (čl. 1 - 2).

Články 1 - 2 upravují rumunské hranice v souladu s dohodou sovětsko-rumunskou ze dne 28. června 1940 a dohodou sovětsko-československou ze dne 29. června 1945. Vídeňský rozhodčí výrok ze dne 30. srpna 1940 jest prohlášen za nicotný. Obnovují se hranice mezi Rumunskem a Maďarskem tak, jak byly 1. ledna 1938.

Část II. Politické klausule (čl. 3 - 10),

odpovídají příslušným ustanovením mírových smluv s Maďarskem a Bulharskem.

Část III. Vojenské, námořní a letecké klausule (čl. 11 - 20).

Rumunsku se povoluje pro pozemní armádu, čítajíc v to pohraniční stráž, celkový stav 120.000 mužů, pro protiletadlové dělostřelectvo stav 5.000 mužů, pro válečné námořnictvo stav 5.000 mužů a celková tonáž 15.000 tun, pro letectvo, čítajíc v to námořní vojenské letectvo, 150 letounů a celkový stav 8.000 mužů. Přebytečný personál bude propuštěn do 6 měsíců ode dne, kdy tato smlouva nabude účinnosti.

Ostatní vojenské klausule odpovídají vojenským klausulím jiných mírových smluv z 10. února 1947.

Část IV. Stažení spojeneckých sil (čl. 21).

Všechny spojenecké ozbrojené síly budou staženy z Rumunska ve lhůtě 90 dnů ode dne, kdy tato smlouva nabude účinnosti, při čemž se Sovětskému svazu vyhrazuje právo podržeti na rumunském území ozbrojené síly nutné pro udržení spojů se sovětským okupačním pásmem v Rakousku.

Část V. Reparace a restituce (čl. 22 - 23).

Rumunsko zaplatí Svazu sovětských socialistických republik za škody způsobené válkou 300 mil. dolarů během 8 let, počínajíc 12. zářím 1944. Rumunsko přijímá zásady deklarace Spojených národů z 5. ledna 1943 o vrácení majetku odvlečeného z území některého ze Spojených národů a vrátí všechen zjistitelný majetek Spojených národů nacházející se na jeho území.

Část VI. Hospodářské klausule (čl. 24 - 35).

Rumunsko obnoví všechna práva a zájmy Spojených národů a jejich příslušníků v Rumunsku ke dni 1. září 1939 a vrátí všechen majetek Spojených národů a jejich příslušníků v Rumunsku ve stavu, v jakém jest nyní. V případě, že majetek, práva a zájmové účasti nemohou býti vráceny vůbec nebo jen v poškozeném stavu, Rumunsko nahradí tuto škodu ve výši dvou třetin hodnoty nezbytné k zakoupení podobného majetku nebo k nahrazení utrpěné ztráty. Náhrada se vyplatí v lei.

Článek 27 přiznává každé ze Spojených a sdružených mocností právo zabaviti a likvidovati majetek rumunského státu a rumunských příslušníků, který jest na jejím území do výše pohledávek, které tento stát nebo jeho příslušníci mají proti rumunskému stát nebo jeho příslušníkům. Rumunský majetek nebo výtěžek zaň, pokud převyšuje částku těchto nároků, se vrátí.

Část VII. Plavba na Dunaji (čl. 36).

Článek 36 stanoví shodně s článkem 38 mírové smlouvy s Maďarskem a článkem 34 mírové smlouvy s Bulharskem, že plavba na Dunaji je svobodná a volná pro příslušníky všech států na základě rovnosti, pokud jde o přístavní a plavební poplatky a podmínky pro obchodní plavbu.

Část VIII. Závěrečné klausule (čl. 37 - 40).

V článku 37 se stanoví obdobně jako v ostatních mírových smlouvách zvláštní smírčí řízení, vzniknou-li rozpory o provádění a výkladu této smlouvy.

Mírová smlouva s Rumunskem byla sepsána v jazyku ruském, anglickém, francouzském a rumunském. Autentický jest text ruský a anglický.

Podle článku 40 mírová smlouva s Rumunskem nabude účinnosti, jakmile budou uloženy ratifikační listiny Svazu sovětských socialistických republik, Velké Britannie a Spojených Států amerických u vlády Svazu sovětských socialistických republik v Moskvě.

K mírové smlouvě s Rumunskem jsou připojeny tyto přílohy:

I. Mapa rumunských hranic.

II. Vymezení pojmu vojenského, vojenského leteckého a válečného námořního výcviku.

III. Vymezení pojmu a seznam válečného materiálu.

IV. O živnostenském, literárním a uměleckém vlastnictví a o pojištění.

V. O smlouvách, promlčecích lhůtách a obchodních skripturách.

VI. Kořistní soudy a rozsudky.

Obsah těchto příloh odpovídá obsahu příloh ostatních mírových smluv, podepsaných v Paříži 10. února 1947.

Poněvadž včasné rozmnožení této mírové smlouvy tiskem působí značné obtíže, a též z důvodů úsporných, rozhodlo předsednictvo ústavodárného Národního shromáždění upustiti od jejího úplného vytištění. Úplné znění této mírové smlouvy je v kanceláři pomocných úřadů k nahlédnutí.

Předseda ústavodárného Národního shromáždění:

Josef David v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP