Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1947.

3. zasedání.

698.

LIST

presidenta republiky.

Podle § 64, odst. 1, č. 3 ústavní listiny předkládám ústavodárnému Národnímu shromáždění mírovou smlouvu mezi mocnostmi spojenými a sdruženými se strany jedné a Finskem se strany druhé, podepsanou v Paříži dne 10. února 1947, k vyslovení souhlasu.

V Náměšti n. Oslavou dne 20. června 1947.

Dr. Edvard Beneš v. r.

Klement Gottwald v. r.

Důvodová zpráva.

Mírová smlouva s Finskem se skládá z úvodu a 36 článků, zařazených do 6 částí.

K smlouvě jest připojeno, 6 příloh.

Část I. Územní klausule (čl. 1 - 2).

Mírovou smlouvou s Finskem se obnovují finské hranice, tak jak byly stanoveny po válkách mezi Finskem a Svazem sovětských socialistických republik mírovými smlouvami ze 14. října 1920 a z 12. března 1940 a příměřím z 19. září 1944.

Část. II. Politické klausule (čl. 3 - 12).

Sovětský Svaz se vzdává práva na nájem poloostrova Hango; Finsko však pronajímá Sovětskému svazu na 50 let za roční nájemné 5 mil. finských marek námořní základnu v oblasti Porkkala-Udd a zajišťuje Sovětskému svazu všechny spoje přes své území s touto základnou. Aalandské ostrovy zůstanou demilitarisovány. Účinnost mírové smlouvy mezi Sovětským svazem a Finskem z 12. března 1940 s malými změnami se obnovuje.

Další články obsahují ustanovení obdobná jiným mírovým smlouvám (zajištění politických svobod, potírání fašismu, vydání válečných zločinců, uznání platnosti mírových smluv s Italií, Rumunskem, Bulharskem a Maďarskem, jakož i smluv, které budou sjednány o Rakousku, Německu a Japonsku, notifikace předválečných dvoustranných smluv).

Část III. Vojenské, námořní a letecké klausule (čl. 13 - 22).

Finsku se povoluje pro pozemní armádu, čítajíc v to pohraniční stráž a protiletecké dělostřelectvo, celkový stav 34.000 mužů, pro válečné námořnictvo stav 4.500 mužů a celková tonáž 10.000 tun, pro letectvo 60 letounů a celkový stav 3.000 mužů. Přebytečné vojenské síly budou rozpuštěny. Finsko bude spolupracovati s Úřadem barentského, baltického a černomořského pásma Mezinárodní organisace pro odstraňování min z evropských vod. Ostatní ustanovení odpovídají příslušným částem jiných mírových smluv.

Část IV. Reparace a restituce (čl. 23 - 24).

Finsko se zavazuje zaplatiti na úhradu válečných škod Svazu sovětských socialistických republik 300 mil. dolarů splatných během 8 let počínajíc 19. zářím 1944, a vrátiti v pořádku všechny cennosti a statky, odvezené za války ze sovětského území a náležející státu, veřejným nebo družstevním organisacím, podnikům, institucím nebo jednotlivým občanům.

Část V. Hospodářské klausule (čl. 25 - 33).

Finsko se zavazuje, že obnoví všechna práva a zájmy Spojených národů a jejich příslušníků ve Finsku, tak jako byly 22. června 1941, a že vrátí všechen majetek Spojeným národům a jejich příslušníkům ve stavu, v jakém jest nyní. V případě, že tento majetek, práva a zájmové účasti nebudou moci býti vráceny vůbec nebo ve stavu jen poškozeném, Finsko se zavazuje, že nahradí škodu takto vzniklou ve výši dvou třetin hodnoty. Náhrada bude vyplacena ve finských markách. Pokud jde o styky obchodní, Finsko poskytne po dobu 18 měsíců ode dne, kdy smlouva nabude účinnosti, na základě vzájemnosti každému ze Spojených národů nejvyšší výhody.

Část VI. Závěrečné klausule (čl. 33 - 36).

Obdobně jako v jiných mírových smlouvách je stanoveno zvláštní smírčí řízení diplomatických zástupců Svazu sovětských socialistických republik a Velké Britannie v Helsinkách, vzniknou-li s finskou vládou spory o výklad a provedení mírové smlouvy.

Mírová smlouva s Finskem byla sepsána v jazyku ruském, anglickém, francouzském a finském. Autentické jsou texty ruský a anglický. Smlouva nabude účinnosti, jakmile budou uloženy ratifikační listiny Svazu sovětských socialistických republik a Velké Britannie u vlády Sovětského svazu v Moskvě.

K smlouvě jsou připojeny tyto přílohy:

I. Mapa hranic Finska a oblastí uvedených v článcích 2 - 4.

II. Vymezení pojmu vojenského, vojenského leteckého a válečného námořního výcviku.

III. Vymezení pojmu a seznam válečného materiálu.

IV. O živnostenském, literárním a uměleckém vlastnictví a o pojištění.

V. O smlouvách, promlčecích lhůtách a o obchodních skripturách.

VI. O kořistních soudech a rozsudcích.

Tyto přílohy obsahují obdobná ustanovení, jaká jsou obsažena v přílohách k ostatním mírovým smlouvám podepsaným v Paříži.

Poněvadž včasné rozmnožení této mírové smlouvy tiskem působí značné obtíže, a též z důvodů úsporných, rozhodlo předsednictvo ústavodárného Národního shromáždění upustiti od jejího úplného vytištění. Úplné znění této mírové smlouvy je v kanceláři pomocných úřadů k nahlédnutí.

Předseda ústavodárného Národního shromáždění:

Josef David v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP