Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1947.

3. zasedání.

695.

Odpověď

ministra vnitra

na interpelaci poslanců Caňkáře a dr. Buriana (tisk 467)

ve věci nezákonného zatčení přednosty okresního soudu v Mělníce.

Dne 4. března 1947 byli na rozkaz předsedy ONV v Mělníku zatčeni pro podezření ze zločinu křivého svědectví Dr. Jaroslav Štěpanovský, přednosta okresního soudu na Mělníku a Miroslav Krejčí z Děčína. Oba byli eskortováni ku krajskému soudu trestnímu v Praze, kde Státní zastupitelství po prozkoumání trestního oznámení a předchozích spisů navrhlo, aby byli propuštěni na slib podle § 101 tr. ř. K zatčení došlo z těchto důvodů:

Dne 18. 2. 1947 odsoudil mimořádný lidový soud v Praze Annu Šťastnou z Mělníka k trestu jednoho roku těžkého žaláře, protože v červnu 1942 vyhrožovala Miroslavu Krejčímu udáním na Gestapu. Jako hlavní svědek v tomto procesu vystupoval Dr. J. Štěpanovský, přednosta okresního soudu v Mělníku, který toto obvinění proti Šťastné vznesené potvrdil. M. Krejčí, Dr. Štěpanovský i Anna Šťastná bydleli za války v jednom domě.

Anna Šťastná je bývalou manželkou předsedy ONV v Mělníku, Šťastného, jehož manželství bylo asi před šestnácti lety rozloučeno z ženiny viny a manželé se rozešli v nepřátelství.

Po rozsudku dostavily se na okresní národní výbor v Mělníku některé osoby, mezi nimi i dcera odsouzené, které se domáhaly, aby byli okresním národním výborem vyslechnuti noví svědci, kteří měli prokázati, že výhrůžka Gestapem se nestala v roce 1942, jak Krejčí i Dr. Štěpanovský u mimořádného lidového soudu tvrdili, ale o rok později.

Svědci vyslechnutí na ONV v Mělníku tvrdili s určitostí, že až do konce roku 1942 vládl mezi Šťastným, rodinou Krejčovou a Dr. Štěpanovským velmi srdečný poměr. Svědkové shodně vypovídali, že ke kritické hádce a hrozbě Gestapem mohlo dojíti až v roce 1943. Dr. Štěpanovský však byl od prosince roku 1942 až do počátku roku 1944 na léčení v nemocnici u Milosrdných v Mělníku, což bylo podle úředních záznamů zjištěno.

Z rozporu ve výpovědi Krejčího, Dr. Štěpanovského a ostatních vyslechnutých svědků vzniklo podezření z křivého svědectví M. Krejčího i Dr. Štěpanovského.

Za onemocnělého bezpečnostního referenta okresního národního výboru v Mělníku ujal se záležitosti sám předseda okresního národního výboru, Šťastný, který tohoto referenta i v jiných případech zastupoval. Předvolal proto k výslechu M. Krejčího i Dr. Štěpanovského. Oba odmítli se k úřadu dostaviti a proto předseda ONV nařídil jejich předvedení. Jako první byl předveden Miroslav Krejčí z Děčína. Během výslechu Krejčího dospěl předseda ONV k názoru, že mimo podezření z křivého svědectví zde jest nebezpečí působení Krejčího na svědky a dal proto příkaz k jeho zatčení.

Jako druhý svědek byl k výslechu obeslán přednosta okresního soudu Dr. J. Štěpanovský. Obsílka byla tomuto doručena pomocí místního velitelství SNB. Podle výpovědi místn. velit. SNB odmítl Dr. Štěpanovský se dostaviti k výslechu s odůvodněním, že jde o věc trestní. Po telefonické rozmluvě s oblastním velitelem SNB Praha-venkov-sever dal předseda ONV jako zástupce bezpečnostního referenta příkaz k předvedení Dr. Štěpanovského. Na žádost Dr. Štěpanovského bylo tomuto povoleno přibrati si svého právního zástupce.

Dr. Štěpanovský odmítl dáti jakoukoliv odpověď s odůvodněním, že se jedná o záležitost trestní a že je ochoten vypovídati pouze před vyšetřujícím soudcem.

Vzhledem k tomu, že po výslechu všech svědků zde bylo podezření ze zločinu křivého svědectví a nebezpečí působení na svědky, rozhodl se předseda okresního národního výboru ponechati jmenované ve vazbě a předati je urychleně krajskému soudu trestnímu v Praze. Zatčení obou obviněných provedl nadporučík Kašpar podle předpisů. Oznámení Státnímu zastupitelství a krajskému soudu trestnímu v Praze bylo vyhotoveno a obvinění byli ihned dopraveni autem ke krajskému soudu trestnímu v Praze.

Dne 8. března 1947 bylo o celé záležitosti referováno v bezpečnostní komisi ONV zatím se uzdravivším se bezpečnostním referentem Krčmou. Jeho zpráva byla schválena.

Ve schůzi rady dne 10. března 1947 referoval o případu opět bezpečnostní referent. Ke zprávě nebylo dotazů a tato byla schválena. Na výslovný dotaz, zda někdo z členů bezpečnostní komise nebo někdo z členů rady se obrátil na předsedu ONV nebo bezpečnostního referenta ONV před schůzí bezpečnostní komise a před schůzí rady s dotazem nebo intervencí nebo protestem proti jednání předsedy ONV, bylo výslovně za účasti členů rady předsedou konstatováno, že ačkoliv celá veřejnost v Mělníku o případu věděla jak z tisku, tak i z místního rozhlasu, nikdo tak neučinil.

Ze všeho toho je zřejmo, že se strany předsedy okresního národního výboru Šťastného nedošlo k porušení právního řádu.

1. Podle § 25, odst. 2 prozatímního organisačního řádu pro zemské a okresní národní výbory ze dne 18 ledna 1946, č. j. B-2000-21/11-45-II/2 jest předseda okresního národního výboru při nebezpečí v prodlení oprávněn jednati za příslušného referenta. Jest povinen oznámiti to na nejbližší schůzi rady. To se stalo. Nedošlo tudíž k porušení zákona či služebních povinností ani se strany předsedy ONV ani se strany bezpečnostních orgánů.

2. Národní výbory i orgány SNB jsou poučeny o tom, že k zatčení občana je zapotřebí zásadně soudcovského rozkazu. Podle § 177 zák. ze dne 23. května 1873, č. 119 ř. z. jsou bezpečnostní orgány oprávněny provésti prozatímní zajištění osob, podezřelých ze zločinu, jsou-li zde skutečnosti odpovídající § 175 odst. 3 cit zákona, jak tomu bylo v tomto případě, bez soudcovského příkazu.

3. Vzhledem k výsledkům šetření nařízeného ministerstvem vnitra i zemským národním výborem v Praze a vzhledem k tomu, že opatření provedená referátem bezpečnosti ONV na Mělníku, byla schválena jak členy bezpečnostní komise ONV, tak radou ONV, neshledává ministr vnitra důvody k zavedení trestního případně kárného řízení proti osobám, které v této záležitosti působily, protože nedošlo k porušení ani zákonných ani služebních povinností.

V Praze dne 16 června 1947.

Ministr vnitra:

Václav Nosek v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP