Ústavodárné národní shromáždění republiky Československé 1947.

3. zasedání.

690.

Interpelace

poslance Františka Desenského

na ministry sociální péče, průmyslu a vnitra

ve věci zrušení pracovního poměru zaměstnanců národního podniku Východočeské bavlnářské závody v Broumově - Olivětíně pro svěcení zákonem uznaného svátku Božího Těla 5. června 1947.

Zákonem ze dne 20. prosince 1946, čís. 248 Sb. byl svátek Božího Těla prohlášen za státně uznaný svátek, pro který dle § 3 tohoto zákona platí ustanovení o nedělích. Svátek tento není také uveden mezi jinými svátky, pro které podle odst. 3, § 3 vláda může nařízením zdvihnouti platnost ustanovení o nedělích. Jest tedy svátek Božího Těla zcela postaven na roveň nedělím a platí pro něj především ustanovení o pracovním klidu. Přes toto jasné ustanovení zákona ředitelství Východočeských bavlnářských závodů národní podnik v Broumově - Olivětíně v předvečer svátku Božího Těla dne 4. června 1947 vyhláškou čís. 22 oznámilo, že tento den jest normálním pracovním dnem s pracovní dobou od 7 - 12 a do 13 - 17 hod. Jak již uvedeno vyhláška byla dána až v poslední chvíli, takže se o ní někteří zaměstnanci ani nedověděli. Proti zaměstnancům, kteří se toho dne do práce nedostavili, zavedlo ředitelství podniků vyšetřovací řízení, které dalo dokonce prováděti orgány kriminální policie. Třem zaměstnancům závodu byla pak dána výpověď ze zaměstnání, ke které dal souhlas okresní úřad ochrany práce v Náchodě - pobočka Broumov. Tento úřad uvedl jako důvod rozhodující pro dání souhlasu ke zrušení pracovního poměru, že zrušení pracovního poměru v daném případě jest nutné, jakožto opatření, které "má býti zároveň varováním případných dalších pokusů porušení pracovní morálky", čímž se ztotožnil s názorem ředitelství podniku. V dalším odůvodnění týž úřad uvádí, že "i když zaměstnanec se ve svém subjektivním vědomí necítí vinen, posuzujeme objektivně celý případ a požadovaný předchozí souhlas udělujeme."

Toto zřejmé porušení zákona, jak ředitelstvím národního podniku tak i úřadem, který již ve svém označení nese svůj hlavní účel - ochranu práce, rozhodně nepřispěje k vyjasnění otázky pracovního klidu o státně uznaných svátcích, která jest jasně vyřešena svátkovým zákonem. Postup obou orgánů jest protizákonný a protiústavní. Nelze ho omluviti ani tím, jak dodatečně se ředitelství podniku pokouší vysvětliti své nezákonné opatření o zrušení pracovního klidu na svátek Božího Těla dne 5. června 1947, že totiž tímto způsobem měla býti nahrazena práce zameškaná pracovním klidem o svatodušním pondělí. Toto zameškání dohodou mezi vedením podniku a závodním zastupitelstvem mělo býti nahražováno přesčasovou prací vždy o pátcích, kterážto náhradní práce se již také skutečně započala.

Na tento nezákonný postup Východočeských bavlnářských závodů národní podnik v Broumově - Olivětíně a okresního úřadu ochrany práce v Náchodě, pobočka Broumov, si stěžujeme a tážeme se pp. ministrů sociální péče, průmyslu a vnitra:

1. zda jest jim znám případ shora uvedený, kterým byly porušeny předpisy zákona z 20. prosince 1946, čís. 248 Sb.,

2. zda jsou ochotni v mezích své působnosti zajistiti plnění zákonných předpisů úpravy svátkového práva,

3. zda jsou ochotni zaříditi, aby zaměstnanci, kteří byli pro svoji neúčast v zaměstnání ve svátek státně uznaný z práce propuštěni byli nadále ponecháni v pracovním poměru,

4. zda jsou ochotni vydati svým podřízeným úřadům a orgánům přesné pokyny o plnění zákona o svátcích?

V Praze dne 24. června 1947.

Desenský,

Kaďůrek, dr. Rozehnal, Tomášek, Plojhar, Fusek, dr. Chudoba, Hořínek, Horák, Ant. Fránek, Štěpán, Vičánek, dr. Řehulka, Matýsek, Hynek, dr. Chytil, Julius Klimek, ing. Herl, Pexa, Polomský, dr. J. Novák.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP