Ústavodárné národní shromáždění republiky Československé 1947.

3. zasedání.

689.

Zpráva

výborů sociálně-politického a osidlovacího

k vládnímu návrhu zákona (tisk 541)

o péči o přistěhovalce, jakož i o některých jejich přednostních právech.

I.

Sociálně-politický výbor ústavodárného Národního shromáždění projednal vládní návrh zákona (tisk 541) ve své schůzi dne 3. června 1947 a dne 17. června 1947 a usnesl se doporučiti osnovu plénu ústavodárného Národního shromáždění ku přijetí s následujícími změnami a doplňky:

1. V §u 1, šestý řádek škrtnuta slova "zejména z Maďarska,".

2. Ve třetím řádku zdola téhož §u lit. b), dělá se za slovem akcí tečka a mění se v dalším řádku malé v na V, takže text počíná novou větou: "V případech hodných zvláštního zřetele," a nyní se vkládá nový text tohoto znění: "(na příkl. při bezprostředním ohrožení života přistěhovalce, nebo členů jeho rodiny, přímém ohrožení existenčním, atd.)," a následuje dále nezměněný text "může ministerstvo ...".

3. V §u 3, odst. (2) v páté řádce se čárka za slovem lhůtu mění na tečku. Další text od slova "a stanoviti" až po "práva" se škrtá.

V Praze dne 17. června 1947.

Komzala v. r.,
Jaroš F. v. r.,
předseda.
zpravodaj.


II.

Osidlovací výbor projednal ve schůzi, konané dne 3. a 24. června 1947, předložený vládní návrh zákona o péči o přistěhovalce, jakož i o některých jejich přednostních právech (tisk 541), přijal jej ve znění usneseném výborem sociálně-politickým a doporučuje ústavodárnému Národnímu shromáždění jeho schválení.

V Praze dne 24. června 1947.

Dr. Stein v. r.,
Lavička v. r.,
předseda.
zpravodaj.


Zákon

ze dne ..................... 1947

o péči o přistěhovalce, jakož i o některých jejich přednostních právech.

Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Ustanovení tohoto zákona se vztahují na přistěhovalce, t. j. na osoby uvedené v § 1, odst. 1 a 2 zákona ze dne 12. dubna 1946, č. 75 Sb., o přiznávání hospodářských a právních úlev krajanům vracejícím se do vlasti, které se přestěhovaly (navrátily)

a) před vyhlášením tohoto zákona,

b) po vyhlášení tohoto zákona,

přestěhovaly-li (navrátily-li) se v souvislosti s československou úřední přesidlovací akcí. V případech hodných zvláštního zřetele (na příkl. při bezprostředním ohrožení života přistěhovalce, nebo členů jeho rodiny, přímém ohrožení existenčním, atd.), může ministerstvo sociální péče tuto podmínku prominouti.

§ 2.

Péči o přistěhovalce - pokud není zvláštními předpisy svěřena jiným orgánům - provádí ministerstvo sociální péče.

§ 3.

(1) Přistěhovalci mají za předpokladu, že jinak vyhovují podmínkám stanoveným pro všechny uchazeče, bez újmy přednostních práv osob uvedených v § 1 zákona ze dne 19. prosince 1946, č. 255 Sb., o příslušnících československé armády v zahraničí a o některých jiných účastnících národního boje za osvobození, a v § 84 zákona ze dne 18. července 1946, č. 164 Sb., o péči o vojenské a válečné poškozence a oběti války a fašistické persekuce, dále bez újmy nároků národních správců a uživatelů rodinných domků na přidělení drobných živnostenských podniků jimi spravovaných nebo rodinných domků jimi užívaných podle oddílu III. zákona ze dne 14. února 1947, č. 31 Sb., o některých zásadách při rozdělování nepřátelského majetku zkonfiskovaného podle dekretu presidenta republiky ze dne 25. října 1945, č. 108 Sb., o konfiskaci nepřátelského majetku a Fondech národní obnovy, přednostní právo

a) na udělení živnostenského oprávnění a na povolení provozování výdělečných podniků jiného druhu, jakož i na připuštění k výkonu svobodných povolání,

b) na přidělení zkonfiskovaného majetku, zejména podniku zemědělského nebo živnostenského nebo jiného nemovitého i movitého nepřátelského majetku podle příslušných předpisů, jakož i na nájem (pacht) takového majetku,

c) na ustanovení národními správci majetku uvedeného pod písmenem b).

(2) Nárok na přiznání přednostních práv uvedených v předchozím odstavci jest uplatniti nejpozději do dvou let ode dne vyhlášení tohoto zákona. Vláda může nařízením prodloužiti tuto lhůtu.

§ 4.

Všechny úřady a orgány veřejné správy jsou povinny spolupůsobiti v mezích své působnosti při provádění tohoto zákona.

§ 5.

Ministr (ministerstvo) sociální péče vykonává svou působnost podle tohoto zákona na Slovensku zásadně prostřednictvím pověřence (pověřenectva) sociální péče, který se při tom řídí směrnicemi vydanými ministrem (ministerstvem) sociální péče.

§ 6.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení; provedou jej všichni členové vlády.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP