Ústavodárné národní shromáždění republiky Československé 1947.

3. zasedání.

688.

Zpráva

výborů branného a rozpočtového

o připomínkách presidenta republiky (tisk 646)

k vrácenému zákonu ze dne 8. května 1947, jímž se mění ustanovení branného zákona o povolování sňatků osob podléhajících branné povinnosti a s tím souvisící ustanovení zákona o vyživovacím příspěvku (tisk 559).

I.

Branný výbor projednal ve své schůzi, konané dne 25. června 1947, o připomínkách presidenta republiky k vrácenému zákonu ze dne 8. května 1947, jímž se mění ustanovení branného zákona o povolování sňatků osob podléhajících branné povinnosti a s tím souvisící ustanovení zákona o vyživovacím příspěvku (tisk 559) a usnesl se na změně čl. III. v tomto znění:

"Prohlášení o vzdání se nároku na vyživovací příspěvek jsou právně bezúčinná od 1. dubna 1947 bez rozdílu byla-li učiněna před nebo po účinnosti tohoto zákona".

Branný výbor navrhuje ústavodárnému Národnímu shromáždění, aby vrácená osnova zákona byla i s uvedenou změnou schválena.

V Praze dne 25. června 1947.

Slánský v. r.,
Vodička v. r.,
předseda.
zpravodaj.


II.

Rozpočtový výbor projednal ve své schůzi, konané dne 25. června 1947, připomínky presidenta republiky k vrácenému zákonu ze dne 8. května 1947, jímž se mění ustanovení branného zákona o povolování sňatků osob podléhajících branné povinnosti a s tím souvisící ustanovení zákona o vyživovacím příspěvku (tisk 559) a usnesl se na změně čl. III. ve znění přijatém výborem branným.

V Praze dne 25. června 1947.

Štětka v. r.,
Vítek v. r.,
místopředseda.
zpravodaj.


Zákon

ze dne ............................. 1947,

jímž se mění ustanovení branného zákona o povolování sňatků osob podléhajících branné povinnosti a s tím souvisící ustanovení zákona o vyživovacím příspěvku.

Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

Čl. I.

Ustanovení § 36 branného zákona se mění a zní:

"§ 36.

Osoby konající presenční službu nebo vojenský výcvik příslušníků náhradní zálohy, jakož i vojenští gážisté z povolání, potřebují k sňatku povolení příslušného vojenského úřadu.

Totéž platí o vojenských osobách konajících další činnou službu, o vojenských gážistech ve výslužbě, povolaných přechodně k činné službě, a o vojenských osobách, které jsou v zaopatření vojenské invalidovny, jakož i o vojenských osobách na trvalé dovolené, jejichž povinnost k zákonné presenční službě skončí později než za 3 měsíce.

Povolení k sňatku podle předchozích odstavců nelze vázati na vzdání se vyživovacího příspěvku.

Povolení k sňatku neposkytuje výhod při plnění branné povinnosti."

Čl. II.

Ustanovení § 3 zákona ze dne 18. března 1921, č. 120 Sb., kterým se vydávají předpisy o poskytování vyživovacích příspěvků rodinám osob, vykonávajících činnou službu vojenskou, ve znění předpisů jej měnících a doplňujících, se mění a zní:

"§ 3.

Nárok na vyživovací příspěvek nepřísluší manželce osob uvedených v § 1, č. 1 tohoto zákona, byl-li sňatek uzavřen bez povolení potřebného podle § 36 branného zákona."

Čl. III.

Prohlášení o vzdání se nároku na vyživovací příspěvek jsou právně bezúčinná od 1. dubna 1947 bez rozdílu byla-li učiněna před nebo po účinnosti tohoto zákona.

Čl. IV.

Právní předpisy, odporující tomuto zákonu, se zrušují.

Čl. V.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení; provedou jej ministři národní obrany a vnitra v dohodě se zúčastněnými ministry.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP