Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1947.

3. zasedání.

687.

Interpelace

poslanců St. Nováka, dr. Novotného, Mikuláše, Slívy, Ulricha, Torna, inž. dr. Kameníčka a Jos. Ševčíka

vládě republiky Československé

ve věci politické persekuce v úřadě ministerstva zemědělství.

Personální politika v ministerstvu zemědělství odporuje demokratickým zásadám a zvyklostem. Od 6. května 1945 až do dnešních dnů dochází v ministerstvu zemědělství k neustálým změnám v úřednických sborech. Četní úředníci byli propuštěni, jiní pracují pod tlakem politické persekuce, mnozí "dobrovolně" odcházejí do jiných ministerstev, anebo ze státních služeb do jiných povolání.

V r. 1945 bylo v ministerstvu zemědělství 9 odborů, z nichž 8 bylo vedeno odborovými přednosty nekomunistického smýšlení. V r. 1947 je v min. zemědělství 8 odborů, z nichž 7 je v rukou odb. přednostů, příslušníků KSČ. Jako věc politické persekuce prvního řádu uvádíme případ odborového přednosty II. odboru min. zemědělství Ing. Jana Němce. Tento vynikající odborník byl v době okupace zahraničním vojákem, vyznamenán záslužnou medailí I. třídy, celá jeho rodina byla za války těžce persekuována, jeden z jeho bratří nacisty popraven. Do min. zemědělství byl povolán ihned v r. 1945. Podle konstatování p. ministra zemědělství vedl odborový přednosta ing. Jan Němec svěřený odbor pečlivě a odpovědně v nejtěžších dobách počátků republiky.

V únoru 1947 upozornil pan ministr zemědělství ing. Jana Němce, že zamýšlí sloučit odbor II. a III. min. zemědělství (výroba živočišná a rostlinná) pod vedením ing. dr. E. Kunce s tím, že zástupcem přednosty by byl ing. Jan Němec. V dubnu 1947 nabídl pan ministr zemědělství ing. Janu Němcovi vedení živočišného oddělení státního výzkumného ústavu zemědělského v Praze se sdělením, že současně se jedná o jeho povýšení. Jmenovaný vyžádal si lhůtu do 13. dubna k vyjádření. V pondělí dne 14 dubna t. r. byl však presidiálním oběžníkem č. 9 ze dne 10. dubna 1947 bez souhlasu závodní rady Ing. Jan Němec zbaven funkce vedoucího odboru II., odbory II. a III. byly sloučeny, vedoucím takto sloučeného odboru byl jmenován ing. dr. Emil Kunc, jeho zástupcem a vedoucím skupiny živočišné výroby ing. dr. Jiří Náprstek. Oba jmenovaní jsou příslušníky KSČ.

Toto organisační opatření nemůže přinésti prospěch zemědělské výrobě v době obtížné poválečné obnovy a dvouletého budovatelského plánu. Přesto sáhl pan ministr zemědělství k tomu uvedenému opatření, aby zbavil funkce nejen vynikajícího odborníka, ale člověka naprosto korektního i s hlediska mravní kvalifikace a národní spolehlivosti.

Z četných případů politické persekuce uvádíme stručně aspoň toto:

1. MUDr. Jaroš, zástupce přednosty II. odboru a přednosta oddělení, byl nahrazen ing. Bakalářem (příslušníkem KSČ) a přeložen na Moravu.

2. Ing. C. Cihelka, bývalý přednosta oddělení IV/1, jenž zakládal odd. motorisace venkova, byl zbaven funkce, dostal okamžitou výpověď, neboť z hospodářských důvodů bránil se postátnění strojních družstevních stanic. Výpověď byla pracovním úřadem 1. a 2. stolice zrušena a jmenovaný se vrátil do úřadu, později však byl nucen sám odejít.

3. Vrchní akt. tajemník Alois Rádl byl odstraněn ze svého referátu přesto, že se přičinil o zachránění milionových hodnot zajištěním traktorů po válce, kterýžto úkol mu byl svěřen též za jiné úřady (FNO, MNO). Pan ministr národní obrany udělil tajemníku Aloisu Rádlovi vyznamenání, pan ministr zemědělství ho odstranil z úřadu.

4. Dr. Ferdinand Zemánek, vrch. odborový rada, bývalý přednosta odd. pro agrární operace, vynikající odborník ve věcech scelovacích, byl odstraněn s místa vedoucího příslušného oddělení. Čs. obec legionářská zakročila ve prospěch jmenovaného, přesto však bylo jmenovanému znemožněno jmenování na ministerského radu, byl nuceně přidělen ministerstvu sociální péče a nakonec odešel do jiného ministerstva.

5. Dr. Karel Šafránek, bývalý přednosta odd. 1 - organisace v presidiu byl odstraněn bez udání důvodů a přeložen do 9. odboru bez funkce. Tím bylo také znemožněno jeho jmenování ministerským radou.

6. Ing. Dr. Václav Škoda, jenž byl 12 let přednostou oddělení pro zemědělské školství - nyní jmenován docentem, byl přeložen jako referent do IX. odboru ministerstva. Jeho žádost na odčinění křivd z doby okupace a podle dekretu presidenta republiky nebyla po celý rok vyřizována a tím znemožněno jmenování ministerským radou.

7. Budín Fr. ing. (nar. r. 1891) vrchní lesní rada. Působil jako lesní inspekční úředník ústř. ředitelství SLS v Praze a ředitel SLS v Buštině na býv. Podkarpatské Rusi. Za německé okupace byl zbaven funkce v ústř. ředitelství SLS. V té době se choval po stránce národní a politické bezvadně, přesto nebyl po květnovém převratu 1945 dosazen zpět na své místo, a bylo mu vytýkáno, že pro svou povahu se na vedoucí místo nehodí. Když byla pak prokázána naprostá bezdůvodnost vznesených obvinění, byl ing. Budín pověřen prováděním konfiskace rozsáhlého lesního majetku v západních Čechách a organisací i vedením nově zřízeného ředitelství SLS v Plzni. Ačkoliv provedl svěřený mu úkol s plným zdarem, byl funkce ředitele SLS v Plzni bezdůvodně zbaven a službou přidělen jako podřízený úředník nově jmenovanému řediteli a daleko mladšímu úředníku ing. Pokornému. Z renominační akce byl vyškrtnut a tak ve své existenci nespravedlivě poškozen. Ing. Budín, který působil dlouhá léta také na Slovensku a ve Slezsku a na Moravě, je neobyčejně zdatný lesní odborník s bohatými theoretickými a praktickými zkušenostmi a je také literárně činný. Jeho vynikajících schopností není při jeho nynějším služebním přidělení na podřadném místě náležitě využito.

8. Mayer Jan (nar. 1890) vrchní lesní rada v min. zeměd. - odbor VI. Jmenovaný působil dlouhá léta jako taxační úředník a později jako myslivecký referent v ústř. ředitelství SLS a získal si veliké zásluhy o povznesení naší myslivosti. Za okupace byl službou přikázán v odboru VI. do nejvyššího mysliveckého oddělení VI/7. Při definitivní organisaci uvedeného odboru min. zemědělství nebyla mu však tato funkce svěřena a tím i z renominační akce vyloučen, ačkoliv mu nemohlo býti po stránce národní a politické spolehlivosti nic vytýkáno, a je členem Svazu národní revoluce. Po stránce odborné prokázal vynikající zkušenosti, zejména při vypracování návrhu nového demokratického zákona o myslivosti ve smyslu zásad, hájených odbornými korporacemi, které však nenalezly u p. ministra zemědělství žádoucího pochopení. Proto byl z vedoucího místa odsunut.

9. Štěpánek Břetislav (nar. 1891), vrchní aktuárský tajemník u ředitelství SLS v Praze, kde působí od 1. května 1929. V době nesvobody choval se bezvadně a projevena mu byla při ustavení závodní rady ředitelství SLS v Praze plná důvěra. Přes to, že byl kvalifikován výtečně, a za okupace nebyl povýšen, nebylo jeho žádosti o přeložení a propůjčení místa ve 4. plat. stupnici v rámci renominační akce vyhověno a tím byl hmotně citelně poškozen.

10. Tichý Jaroslav ing. (nar. 1890) vrchní lesní rada v ministerstvu zemědělství - odbor VIII. Jmenovaný působil po dlouholeté praxi na různých místech a správách lesů v podniku SLS, potom jako lesní inspekční úředník u ředitelství SLS v Liberci a jako ředitel SLS v Rachově na býv. Podkarpatské Rusi. Po událostech r. 1938 byl nucen vrátiti se do Čech a za německé okupace byl službou přidělen na podřízené místo ve státní lesní službě dohlédací. Choval se národně i politicky bezvadně a pracoval s jinými českými lesníky na přípravě příští organisace lesnictví v nové naší republice. Po květnové revoluci roku 1945 byl pověřen odpovědnou funkcí generálního ředitele SLS za velmi obtížných poměrů, v létě roku 1946 byl však k velikému překvapení lesnické veřejnosti této funkce zproštěn a na jeho místo ustanoven daleko mladší a méně zkušený úředník ing. Hrnčíř. Stalo se tak patrně proto, že ing. Tichý jako nekomunista nepožíval důvěry p. ministra zemědělství J. Ďuriše, ačkoliv je vynikajícím a zkušeným lesním odborníkem v rozmanitých oborech lesního hospodářství.

Z četných dalších případů politické persekuce uvádíme na příklad:

1. Dr. Horák, min. rada, odstraněn z vedení odb. VII/2 a nahrazen Drem Fadrhoncem (KSČ), smluvní silou bez praxe.

2. Ing. Jar. Navrátil zbaven funkce v presidiu, odešel do min. výživy.

3. Ing. Josef Váňa zbaven vedení odb. I/2 - informace a propagace a nahrazen Drem Hrubanem, který dokončil studium práv v r. 1945, nemá praxe, jest však příslušníkem KSČ.

4 Vrch. rada Dr. Petrášek, člen SNR - 2 roky bezdůvodně obviňován z kolaborace, zbaven vedení oddělení a znemožněno jeho povýšení na min. radu.

5. Dr. Ctibor Blattný, přednosta ústavu pro ochranu rostlin v Praze, byl pro konání mimořádné kontrolní služby, t. j. prohlídek vyvážených konsumních brambor, aby jejich špatnou jakostí a vadností nebyl poškozován náš vývoz, sesazen se svého místa. Min. výživy vyslovilo svůj souhlas s kontrolou vyvážených konsumních brambor a min. zemědělství kontrolu zakázalo. Dr. Blattný je ve svém oboru světovou vědeckou kapacitou. Jeho literární vědecká práce a organisace ústavu pro ochranu rostlin, jakož i výsledky práce v oboru rostlin postavila ho na stupeň takové významnosti, že se stal pro ústav nepostradatelný. Tento muž byl také jako nekomunista se svého místa odsunut.

V ostrém kontrastu s těmito klasickými případy politické persekuce jsou poměry v kabinetu ministra zemědělství, kde bylo dříve zaměstnáno 6 sil a 1 tajemník, nyní 24 sil, z toho 6 tajemníků. Po 5. květnu 1945 objevují se v kabinetu pana ministra zemědělství v jeho nejbližším okolí nově přijatí úředníci, jako na př. Dr. Valer Fábry, Rudolf Gärtner, Dr. Silly, Dr. Imrich Sitár, Dr. Frico Hemelka, Imrich Rubík, Margitta Wicková-Koczka.

Příslušnost politická ke KSČ je nepochybná; nedá se to ovšem říci o jejich slovanském původu.

Poměry v ministerstvu zemědělství jsou neudržitelné. Bez ohledu na nesmírné množství úkolů, které vyplývají pro úřednictvo ministerstva v důsledku těžké krise v zemědělství, udržuje se v ministerstvu psychosa persekuce, nátlaku, strachu v rozporu se zásadami demokracie, lidskosti a slušnosti.

Podepsaní poslanci se táží:

1. Je vláda republiky ochotna projednati neprodleně politickou persekuci na ministerstvu zemědělství?

2. Je vláda republiky ochotna postarati se o odčinění těžkých křivd, které učinil pan ministr zemědělství poctivým úředníkům svého resortu?

3. Je vláda republiky ochotna zabezpečiti spravedlivou a demokratickou personální politiku v min. zemědělství tak, aby v budoucnu nedocházelo k novým případům politické persekuce?

4. Je vláda republiky ochotna učiniti taková opatření, aby p. ministr zemědělství dbal při obsazování úřednických míst v odborech svého resortu odborné kvalifikace a nikoliv jen politické příslušnosti?

V Praze dne 20. června 1947.

St. Novák, dr. Novotný, Mikuláš, Slíva, Ulrich, Torn, inž. dr. Kameníček, Jos. Ševčík,

Děd, Kleinerová, dr. Krajina, Lesák, dr. Burian, dr. Horáková, Uhlířová, A. Jaroš, dr. Hobza, Rychtera, Žáčková-Batková, Nedoma, Urbánek, Zeminová.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP