Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1947.

3. zasedání.

665.

Interpelace

poslance dr. Bureše

ministru zdravotnictví

ve věci návštěvy britských lékařů v Československé republice.

Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s ministerstvem zahraničí pozvalo do ČSR prominentní anglické lékaře, mezi nimi řadu universitních profesorů k návštěvě do čs. lázní.

Při příjezdu těchto lékařů na československé hranice v Chebu došlo k jejich uvítání toliko zástupci ČEDOKU, kteří je pak po několik dní prováděli po západočeských lázních. Během této doby měli hosté jen velmi málo příležitostí k odborným debatám s našimi lékaři a pokud se tak stalo, byli trpce zklamáni pokusy některých lékařských činitelů, kteří neseriosním a mnohdy pavědeckým způsobem hleděli vysvětlit účinky našich lázní.

Byla jim dána možnost shlédnouti některé nemocnice, ale neuskutečnily se přednášky a rozpravy se zástupci čs. lékařů jak z universit tak z nemocnic, což bylo jedním z hlavních úkolů zájezdu. Za jejich pobytu v Praze nedalo jim ministerstvo zdravotnictví k disposici lékaře, ovládající anglický jazyk, kteří by byli s to ukázati hostům, co v Praze očekávali.

Na večeři, kterou dával pan ministr dr. Procházka na Barrandově, byli přítomni jen úředníci několika ministerstev, ale nikoliv zástupci lékařských kruhů, zejména universitních. Teprve na ostrý zákrok vedoucích výpravy a anglického velvyslanectví dalo ministerstvo zdravotnictví hostům k disposici jednoho ze svých úředních lékařů, ovládajícího anglický jazyk. Poznamenáváme ještě, že britské velvyslanectví nebylo o příjezdu této výpravy vůbec informováno, což svědčí o další netaktnosti ministerstva zdravotnictví.

Československá republika vždy slynula opravdovou pohostinností a je politováníhodné, že tato tradice byla porušena právě u příležitosti zájezdu britských lékařů.

Podepsaní poslanci táží se proto pana ministra zdravotnictví:

1. Jsou panu ministrovi tyto okolnosti známy?

2. Je pan ministr ochoten dát vyšetřiti nezájem ministerstva zdravotnictví o britskou delegaci?

3. Je pan ministr ochoten vyvoditi z této skutečnosti důsledky a poučiti příslušné orgány na ministerstvu zdravotnictví o jejich povinnosti?

V Praze dne 16. června 1947.

Dr. Bureš,

Pešák, Blaha, Ullrichová, Hložek, Vítovec, Zuzaňák, F. Jaroš, Pašek, Šimonková, Trojanová-Genyková, Sutr, Uher, Horn, Koštejn, Kubánek, Borůvka, Jägermann, Buchvaldek, R. Svoboda, Kaleta, Václavů, Sládek, Štekl, Hykl, Süsmilich, Čihák, Půček, F. Svoboda, Harus, dr. Kokeš, Chleborád.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP