Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1947.

3. zasedání.

663.

Vládní návrh.

Zákon

ze dne ................................. 1947,

jímž se mění zákon ze dne 17. února 1922, č. 85 Sb., o státní záruce zemědělským družstvům, vyjma družstva úvěrní a konsumní.

Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

Čl. I.

Státní záruka, stanovená v § 1 zák. č. 85/1922 Sb. do výše 50 milionů korun československých, se zvyšuje na 250 milionů korun československých.

Čl. II.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení; provede jej ministr zemědělství v dohodě s ministrem financí.

Důvodová zpráva.

Zvýšení dosavadní částky 50 milionů korun československých na 250 milionů Kčs je odůvodněno novými úkoly zemědělského družstevnictví při plánovaném hospodaření a zintensivnění zemědělství.

Mechanisace zemědělské výroby, jako hlavní a trvalá odpomoc při stálém nedostatku pracovních sil v zemědělství, dosahuje stále většího rozvoje. Aby i malí a střední rolníci mohli použíti k mechanisaci své práce i větších a moderních strojů, zakládají ve vzrůstající míře místní zemědělská strojní družstva. Dvouletý plán předpokládal ustavení 2.100 strojních družstev v letech 1947 a 1948. Ale již v prvních měsících tohoto roku bylo dík velké iniciativě zemědělců a ve snaze pomoci si při nedostatku pracovních sil založeno přes 1.000 místních strojních družstev a lze předpokládati, že v tomto úseku bude dvouletý plán ještě v tomto roce dosažen. Vedle strojních družstev zakládají však zemědělci jednak větší družstevní prádelny pro celé okresy, jednak při svých strojních družstvech prádelní odbory pro budování a provoz družstevních prádelen pro jednotlivé obce. Počet těchto družstevních prádelen utěšeně vzrůstá a dostává se tak venkovské ženě vydatné a účinné pomoci v její mnohotvárné a namáhavé práci v zemědělských domácnostech a usedlostech. I v tomto oboru družstevního podnikání lze předpokládati s plnou jistotou, že stanovený plán na 2 roky bude překročen.

Rovněž i nové typy družstev, které mají napomáhati sociálnímu, zdravotnímu a kulturnímu povznesení vesnice výstavbou družstevních domů, zřizováním vodovodů, lázní, dětských jeslí a podobných opatření ke zvýšení životní úrovně vesnice a tím i zemědělské produkce, budou potřebovati přístupného a levného úvěru, kterého budou moci dosíci státní zárukou.

Další značné investiční úvěry budou potřebovati již založená nebo zakládaná místní pastevní družstva. Jde tu o typ pastevních družstev pro jednu nebo několik obcí, která zakládají zemědělci z důvodů nutnosti nové orientace zemědělské výroby směrem k výrobě živočišné i pro nedostatek pracovních sil v zemědělství. Tato družstva jsou vhodným doplňkem okresních horských pastevních družstev a dobrým pomocníkem při zvelebování živočišné výroby.

V neposlední řadě potřebuje podpory ve formě státní záruky za nové úvěry i nově budované družstevnictví skladištní, zejména v pohraničním území. Nově založená družstva přijímají vybudovaná již zařízení ze zkonfiskovaného nepřátelského majetku a bylo by jistě účelné, aby je státu zaplatila hotově ze získaného úvěru, třeba za státní záruku. Poněvadž podle zkušeností je osidlování pohraničí prováděno zemědělci sociálně slabšími, kteří svůj kapitál budou muset použít ve vlastním hospodářství, nelze očekávati, že by jim zbylo ještě dostatek pohotového kapitálu, za který by mohli plně opatřovati svá nově budovaná družstva. Jsou tedy družstva pohraniční, která již v plném rozsahu přikročila k svému provozu, odkázána na velmi značný úvěr, jehož opatření je spojeno s obtížemi. Také v těchto případech poskytování státní záruky umožní těmto družstvům za výhodných podmínek úvěrových vybudovati se zdarem svá provozní zařízení a přispěti tak k úspěšnému provedení osidlování našeho pohraničí.

Jsou tedy úkoly zemědělského družstevnictví v nejbližší i další budoucnosti veliké a potřeba investičních a provozních kapitálů bude úměrná těmto velikým úkolům. Částka 50 milionů Kčs, která je podle zákona č. 85/1922 Sb. pro poskytování záruk ministerstvem zemědělství k disposici, je proto v dnešní době naprosto nedostatečná a její vydatné zvýšení je nezbytnou podmínkou zdaru zemědělských akcí, které se provádějí nebo budou v budoucnosti provádět a které většinou se budou opírat o zemědělská družstva. Záruka bude poskytována družstvům českým i slovenským.

Podle dosavadních zkušeností a se zřetelem na přísné kautely, za kterých se úvěr poskytuje a záruka za něj přejímá, lze důvodně očekávati, že si toto opatření nevyžádá žádných nákladů, jež by bylo nutno hraditi ze státní pokladny.

V Praze dne 27. května 1947.

Předseda vlády:

Klement Gottwald v. r.,

Ministr zemědělství:

J. Ďuriš v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP