Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1947.

3. zasedání.

654.

Interpelace

poslanců Bartoše a Slívy

vládě

ve věci omezování osobní svobody a politického teroru v národním podniku Baťa, Zlín.

V průmyslových závodech, zvláště u národních podniků je omezována svoboda politického smýšlení. Pod různými záminkami jsou dělníci a zaměstnanci čs. strany národně socialistické pronásledováni, trestáni, degradováni a propouštěni bez ohledu na sociální postavení rodin a bez ohledu na prosperitu závodu.

V národním podniku Baťa Zlín stalo se samozřejmým pronásledování, trestání, degradování a propouštění dělníků a zaměstnanců, protože jsou příslušníky čs. strany národně socialistické, nehledě k jejich odbornému vzdělání, schopnostem a době strávené v tomto podniku. Na druhé straně se promíjí příslušníkům KSČ ty největší chyby a trestné činy.

Při posledních volbách v květnu 1946 zaměstnanci národního podniku Baťa, organisovaní u čs. strany národně socialistické, účastnili se předvolebních akcí ve stejném průměru jako ostatní. Za to byli šikanováni a mezi těmito byl dlouho pronásledován J. Slezák, se kterým byly činěny pokusy o jeho propuštění. Vedoucí Hanačík byl donucen stálým nátlakem vzdát se svého místa. Vedoucí nákupců Pospíšil byl degradován na nákupce. Byla mu kladena na zodpovědnost aféra se zápalkami. Přesto, že bylo prokázáno, že s touto věcí neměl nic společného, byl dosazen na jeho místo úplně nový člověk, neodborník. Julius Krčmář byl propuštěn jen proto, že je stár. Vedoucí prodejny Praha, Václavské nám., byl potrestán ředitelem dr. Holým za to, že měla být ve výkladě moucha, která tam však při prohlídce ve skutečnosti nebyla; přesto zaplatil pokutu 300 Kčs. Vedoucí prodejny Žižkov byl potrestán pokutou 3000 Kčs za to, že měl na obraze prach. Vedoucí prodejny na Vyšehradě a jiní, byli vyšetřováni drem Holým za to, že dovolili podepsat listy proti politickému teroru. Vyšetřování bylo vedeno gestapáckým způsobem a jejich svoboda po celou dobu byla omezena hlídači dra Holého. Při tomto vyšetřování se dr. Holý vyjádřil o národních socialistech takto: "národní socialisté - to jsou hajzlíci". Zaměstnanci národního podniku podali vládě memorandum o vedení podniku Baťa Zlín a o politickém teroru. Zato, že se tito zaměstnanci podepsali, bylo jim vyhrožováno propuštěním a byli vyšetřováni. Nesmí prý ve služební době nic podepisovat, ačkoliv sám ředitel dr. Holý dělal podpisovou akci ve služební době proti bývalému vedoucímu podniku Baťa a. s. dru Čiperovi.

Ředitel dr. Holý a předseda závodní rady Josef Kijonka zakázali přístup do schůzí závodní rady člence B. Bartošové z prodejny Václavské náměstí, aniž byli k tomu oprávněni, jakmile se dověděli, že je členkou strany čs. národně socialistické.

Vychovatelé v internátech fackují učně za to, že nosí americké loďky.

Národní podnik Baťa Zlín nutí k podpisu zaměstnance, aby "dobrovolně" odcházeli ze závodů z různých důvodů. Obyčejně jde o zaměstnance - národního socialistu. Podepíše-li dotyčný v takovémto případě, vyplácí národní podnik Baťa ještě čtvrt roku plat. Jinak je mu pohroženo, že bude vyhozen bez nároku na tuto výhodu.

Aby tento "dobrovolný" odchod byl aspoň formálně podložen, zřídil dr. Holý trestní komisi, která vyšetřuje a rozhoduje o dalším zaměstnání dělníků a zaměstnanců. Ve skutečnosti je jen nástrojem KSČ a dra Holého. Jeden z posledních případů se třemi národními socialistkami je ukázkou funkce trestní komise. Tyto udaly na kriminální policii jednu členku KSČ, že kradla; tato skutečně byla potrestána u soudu 200 Kčs. Trestní komise však odsoudila ony tři národní socialistky k přeložení do prodejen za to, že udaly členku KSČ, zatím co tato přeložením potrestána nebyla vůbec.

Stejně byli potrestáni neb propuštěni národní socialisté za opominutí předání mýdla posluhovačce a pod., avšak za krádež textilu člen KSČ potrestán nebyl a pracuje dále.

Specialitou národního podniku Baťa Zlín je skutečnost, že zaměstnává naprosto neschopné a neodborné síly jako dr. Šimčíka, a různé nově přijaté a najmenované ředitele. Jejich odbornost jest odůvodněna často jen legitimací KSČ.

Resoluce podaná závodní politickou organisací čs. strany národně socialistické národního podniku Baťa Zlín dne 10. června 1947 čs. vládě detailně a jmenovitě ukazuje na poměry a předkládá mnoho případů politického teroru v národním podniku Baťa.

Podepsaní poslanci se táží proto vlády Československé republiky:

1. zda je jí známo, že v národních podnicích a zvláště v národním podniku Baťa Zlín existuje politický teror se strany vedoucích úředníků a ředitelů organisovaných v KSČ vůči příslušníkům čs. strany národně socialistické?

2. Je vláda ochotna energicky zameziti politický teror v průmyslových závodech, zvláště pak v národním podniku Baťa Zlín?

3. Jak hodlá vláda zakročiti proti politickému teroru v zájmu klidu v národních podnicích?

4. Co hodlá vláda učiniti, aby se poškozeným dostalo zadostiučinění?

5 Jak hodlá vláda zakročiti proti těm, kteří omezují neoprávněně osobní svobodu dělníků a zaměstnanců?

6. Je ochotna vláda zlikvidovat trestní komisi národního podniku Baťa ve Zlíně?

7. Co hodlá vláda učiniti, aby národní podnik Baťa byl veden opravdovými odborníky.

V Praze dne 10. června 1947.

Bartoš, Slíva,

dr. Krajina, Langr, Torn, Bolen, Caňkář, A. Jaroš, Urbánek, Přeučil, Tichota, dr. Novotný, Zeminová, Mikuláš, dr. Burian, Jirásek, Vandrovec, dr. Kácl, dr. Neuman, Kleinerová, Tichý, dr. Horáková, inž. dr. Ješ, dr. Hobza, Deči, Nedoma, Uhlířová.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP