Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1947.

3. zasedání.

650.

Interpelace

poslanců dr. Gregora, dr. Bartušky, dr. Kokeše, V. Davida, Vítka, Štekla a Synkové

ministru spravedlnosti

ve věci provádění zákona č. 12/46 Sb., jímž se schvalují, doplňují a mění předpisy o obnovení právního pořádku.

Zákonem č. 12/46 Sb. bylo upraveno řízení o obnovení právního pořádku a působnost tohoto zákona, pokud jde o správní akty, byla zákonem č. 72/47 Sb. prodloužena.

Zjistili jsme, že ministerstvo spravedlnosti dosud neprozkoumalo různé případy abolice, kterou za součinnosti úřadu K. H. Franka poskytl dr. Emil Hácha různým osobám, které se provinily v předmnichovské době proti důležitým zájmům Československé republiky.

Zastává-li pan ministr spravedlnosti kontinuitu našeho právního řádu, musí zastávati názor, že veškeré abolice a amnestie, poskytnuté za Háchova režimu, představují paakty, neboť právo amnestie a abolice náleželo v době okupace řádně zvolenému presidentu republiky, jenž s hlediska kontinuity ve výkonu tohoto práva nikdy omezen nebyl. Jedná se totiž o rozhodnutí uvedené v článku 6 a) a b) ústavního dekretu č. 11 ze dne 3. srpna 1944.

V předmnichovské republice vyvolaly ohromný rozruch různé aféry, jako aféra pražcová, aféra uhelná a jiné. Veškeré tyto aféry byly z důvodů nám neznámých soustředěny u pátého senátu krajského soudu trestního v Brně a v době okupace pak abolovány. K ilustraci těchto abolicí uvádíme data k uhelné aféře.

V r. 1934 učinilo státní zastupitelství trestní oznámení asi proti 50 osobám, a to jednak proti úředníkům ministerstva železnic a státních drah, jednak velkoobchodníkům, úředníkům uhelných bání a dolů a uhelných velkofirem pro braní darů ve věcech úředních podle § 104 tr. z., zločin svádění ke zneužití moci úřední podle § 105 tr. z. a přečin podle § 5 zákona o úplatkářství. Skoro dvou let bylo zapotřebí k tomu, aby byl tento případ vyšetřen.

Dne 7. ledna 1936 podalo státní zastupitelství v Brně obžalovací spis pod č. j. St. 7465/3491 pro uvedené zločiny a přečiny na třicet osob: Ing. Rudolfa Hegera, vrchního odborového radu min. železnic, Ladislava Chmelíčka, vrchního inspektora státních drah, ing. Karla Maýra, vrchního technického radu státních drah, Artura Wucha, vrchního inspektora státních drah, Josefa Kellera, vrchního inspektora státních drah, Josefa Velebila, inspektora státních drah, Karla Bláhu, vrchního oficiála státních drah, Jindřicha Holdu, vrchního inspektora státních drah, ing. Bedřicha Grosseho, vrchního technického radu státních drah, ing. Ludvíka Svobodu, vrchního technického radu státních drah, ing. Rudolfa Zahradníčka, technického radu státních drah, Richarda Lederera, prokuristu fy E. J. Weimann, Františka Stejskala, soukromníka, Karla Ruslera, ředitele v. v., Ottu Augsteina, ředitele a majitele dolů, ing. Hugona Briefa, místoředitele Handlovské uhelné báně, Dominika Dlouhého, obchodníka, Bedřicha Špalka, náměstka ředitele České obchodní společnosti, Karla Kvapila, ředitele fy Heřman Winter, Leonarda Vogela, inspektora státních drah, Rudolfa Lüftnera, správce u fy Spolek pro chemickou a hutní výrobu, Ústí n. L., dr. Jaroslava Mosera, náměstka ředitele Prodejní kanceláře ostravských dolů, Ervína Chobotského, úředníka fy Ing. Petschek, Jana Beneše, báňského inspektora, Josefa Langera, presidenta správní rady Mostecké společnosti pro dobývání uhlí, Pavla Roberta, ředitele Ústecké montanní společnosti, Arnolda Weila, úředníka, dr. ing. Karla Jirsche, prokuristu fy Severočeské společnosti pro obchod uhlím, Karla Kindermanna, prokuristu, dr. ing. Gotharda Dřízu, obchodníka.

Obžaloba tato byla předsedovi pátého senátu krajského soudu trestního v Brně pod č. j. Tk V 3796/34 v lednu 1936 doručena, avšak k hlavnímu líčeni do 15. března 1939 nedošlo. O to se postaral bývalý generální sekretář agrární strany Beran a bývalý živnostenský ministr Najman.

V době okupace podal Arnold Weil již koncem března 1939 žádost o abolici dr. Háchovi, a po něm následovali druzí. Po dlouhém šetření též se strany německých soudů bylo trestní řízení podle § 2, čís. 4 a § 227 tr. ř. v listopadu a prosinci 1941 ve většině případů abolicí zastaveno. Abolici doporučovaly též německé úřady. V odůvodnění abolice se poukazovalo na to, že prý škoda byla nahrazena. Obžalovací spis má 260 stran a škoda, která byla manipulacemi úředníků a obchodníků republice způsobena jde však do miliard a je vyloučeno, aby byla nahrazena. Nanejvýš snad byly vráceny částečně malé úplatky, dané nižším úředníkům.

Podepsaní poslanci táží se proto pana ministra spravedlnosti:

1. Jsou panu ministru tyto okolnosti známy?

2. Hodlá pan ministr učiniti rozhodnutí, aby abolice, poskytnutá různým osobám, které se zločinným způsobem obohatily na státních dodávkách, byla zrušena?

3. Je pan ministr ochoten dáti prozkoumati veškeré specielní amnestie a abolice poskytnuté během okupace?

4. Je pan ministr spravedlnosti ochoten naříditi příslušným soudům bezodkladné znovuzavedení trestního řízení proti osobám v interpelaci uvedeným?

V Praze dne 10. června 1947.

Dr. Gregor, dr. Bartuška, dr. Kokeš,V. David, Vítek, Štekl, Synková,

Abrahám, Harus, Süsmilich, Půček, Pašek, Vítovec, Sládek, Jägermann, Olbracht, Hložek, Ullrichová, Škrlantová, Janouš, Zimáková, Chleborád, Lavička, Musil, Mestek, Juha, Václavů, Koubek, Fr. Jaroš, Pešák, Hodinová-Spurná, Krosnář, R. Svoboda, Weberová, Buchvaldek, dr. Bureš, Kaleta, Sosnar, Aug. Kliment, Štětka, dr. Holý, Borůvka.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP