Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1947.

3. zasedání.

647.

Odpověď

ministra vnitra a spravedlnosti

na interpelaci posl. dr. Řehulky, dr. Bunži, dr. Rozehnala, Kaďůrka, Tomáška a Hořínka (tisk 443)

ve věci nezákonného zatčení a dání do vazby přednosty okresního soudu v Rýmařově.

Dne 27. února 1947 byl na příkaz předsedy okresního národního výboru v Rýmařově Karla Nováka zatčen přednosta okresního soudu v Rýmařově JUDr. Josef Martínek pro podezření, že na podzim r. 1945 jako národní správce zpronevěřil přesně nezjištěné množství paliva. Příkaz k zatčení byl odůvodněn nebezpečím koluse a mařením vyšetřování.

Dne 1. března 1947 vyslal bezpečnostní referent zemského národního výboru v Brně do Rýmařova čtyřčlennou komisi bezpečnostních úředníků, aby záležitost vyšetřili na přímý rozkaz ministerstva vnitra.

Škpt. Dostalík zanechal ve vile, kterou převzal do národní správy dne 25. září 1945 dr. Martínek, podle odhadu větší množství paliva. Předseda okresního národního výboru dal si předložiti přihlášku dr. Martínka z dubna 1946, kterou tento hlásil německý majetek Fondu národní obnovy a zjistil, že jmenovaný v přihlášce topivo neuvedl.

Předseda okresního národního výboru nedal příkaz k šetření, zdali uvedené množství topiva, které škpt. Dostalík zanechal, bylo také ve vile v době, kdy dr. Martínek se ujímal národní správy - mezi předáním a převzetím uplynulo pět dní - a nezajímal se též o to, zda nebylo s tímto topivem snad nějak úředně disponováno, nýbrž dal vedoucímu okresní kriminální úřadovny v Rýmařově, obvodnímu inspektorovi Řondkovi, písemný rozkaz k zatčení dr. Martínka a k jeho eskortování ke krajskému soudu v Olomouci.

Trestní oznámení na dr. Martínka dal předseda okresního národního výboru sepsati ve své úřadovně na okresním národním výboru v Rýmařově. V tomto oznámení se tvrdí, že dr. Martínek nepřihlásil a tudíž zpronevěřil topivo za 4.500 Kčs. Toto ocenění bylo provedeno podle dnešních cen a nikoliv podle cen v době převzetí topiva.

Ačkoliv předseda okresního národního výboru byl na nesprávnost svého postupu upozorněn, trval na splnění svého rozkazu, i když mu bylo oznámeno, že dr. Martínek se dožaduje výslechu. Předseda okresního národního výboru poslal pak obvodnímu inspektorovi Řondkovi důstojníka SNB jako asistenci ku provedení zatčení.

Ve věci samé bylo zjištěno, že dr. Martínek převzal sice topivo ve vile, nad níž dostal národní správu, že je skutečně v přihlášce pro Fond národní obnovy neuvedl, že je však již v roce 1945 přihlásil na zásobovacím referátě ONV v Rýmařově a že tímto topivem disponoval ONV, resp. OSK v Rýmařově v osobě bývalého bezpečnostního referenta Gažara. Po přípravném vyhledávání bylo trestní řízení proti dr. Martínkovi pro zločin zpronevěry paliva zastaveno.

Obvodní inspektor Josef Řondek, který vědomě vyhověl rozkazu předsedy okresního národního výboru v Rýmařově, a dr. Martínka bez výslechu a beze snahy zjistiti skutečný stav věci zatkl a dopravil do vazby krajského soudu v Olomouci, se doznal a na svoji omluvu uvedl, že se obával event. následků se strany předsedy okresního národního výboru Nováka v případě, že by jeho rozkazu neuposlechl. Jmenovaný byl dne 8. března 1947 výměrem zemské kriminální úřadovny v Brně, č. Z-Ř-1, č. 18, suspendován od výkonu služby a dne 26. března 1947 okresní kriminální úřadovnou v Rýmařově pod č. 260/47 oznámen státnímu zastupitelství v Olomouci pro zločin podle § 101 tr. z.

Ježto výsledky přípravného řízení proti dr. Martínkovi vzbudily podezření, že se veřejní činitelé zatčením dr. Martínka dopustili trestního činu, navrhlo státní zastupitelství v Olomouci přípravné vyhledávání ke zjištění jeho skutkové podstaty, které osvětlí příčiny zatčení dr. Martínka.

Okresní kriminální úřadovna v Rýmařově oznámila pod č. 214/47 ze dne 27. března 1947 proto předsedu okresního národního výboru v Rýmařově Karla Nováka Státnímu zastupitelství v Olomouci pro podezření ze zločinu zneužití úřední moci podle § 101 a 93 tr. z.

Všichni funkcionáři okresního a místního národního výboru v Rýmařově, proti nimž vzniklo podezření, že zneužili svého úředního postavení, byli dne 14. března 1947 stranami, které je funkcí pověřily, ihned odvoláni.

Novými činovníky doplněný okresní národní výbor byl dne 14. března 1947 znovu ustaven.

V Praze dne 29. května 1947.

Ministr vnitra:

V. Nosek v. r.

Ministr spravedlnosti:

Dr. Drtina v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP