Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1947.

3. zasedání.

637.

Zpráva

výborů branného a právního

o vládním návrhu zákona (tisk 505)

o úpravě některých právních poměrů důstojníků, rotmistrů a poddůstojníků aspirantů v záloze.

I.

Branný výbor projednal ve své schůzi dne 14. května 1947 vládní návrh zákona o úpravě některých právních poměrů důstojníků, rotmistrů a poddůstojníků aspirantů v záloze (tisk 505) a usnesl se jednomyslně doporučiti plenu ústavodárného Národního shromáždění schváliti jej s těmito změnami:

1. § 1 byl nahrazen tímto novým zněním:

"§ 1.

(1) Tento zákon platí s výjimkami podle odstavce 2 pro osoby, které se staly

a) v československé branné moci

aa) důstojníky nebo rotmistry v záloze před účinností tohoto zákona,

bb) poddůstojníky aspiranty v záloze před 30. zářím 1945,

b) v armádě t. zv. Slovenského státu před 29. srpnem 1944 důstojníky, rotmistry nebo poddůstojníky aspiranty v záloze.

(2) Z osob uvedených v odstavci 1 však nepodléhají ustanovením tohoto zákona osoby,

a) které se staly důstojníky v záloze po absolvování škol na důstojníky v záloze zřízených po 1. říjnu 1945,

b) na které se vztahuje zákon ze dne 6. března 1946, č. 72 Sb., o úpravě některých právních poměrů důstojníků a rotmistrů z povolání a o převzetí některých osob do československé branné moci; pro ně platí tento zákon pouze v případech uvedených v § 4, odst. 4,

c) které se staly důstojníky nebo rotmistry z povolání po 5. květnu 1945.

(3) Tam, kde se v tomto zákoně mluví o vojenských osobách v záloze, rozumějí se tím osoby uvedené v odstavci 1."

Změny § 1 spočívají v tom, že byl pozměněn osobní rozsah vládního návrhu předmětného zákona. Podle této změny nebudou podle tohoto zákona přezkoumáváni důstojníci a poddůstojníci aspiranti v záloze, kteří se jimi stali po absolvování škol na důstojníky v záloze, jež byly zřízeny po 1. říjnu 1945. Tyto osoby byly totiž přezkoumány podle týchž zásad, jež stanoví vládní návrh, již při přijetí do uvedených škol na důstojníky v záloze. Tytéž důvody vedly také ke změně uvedené v odstavci 2, písm. c) podle níž jsou vyňaty z osobního rozsahu projednávaného vládního návrhu zákona osoby, které se staly důstojníky nebo rotmistry z povolání po 5. květnu 1945. Také tyto osoby byly již před svým ustanovením důstojníky nebo rotmistry z povolání přezkoumány podle nyní normovaných zásad.

Vládní návrh zákona se podle odstavce 2, písm. b) nevztahuje na ty osoby, jichž přezkoumání upravil zákon č. 72/1946 Sb. Výjimku tvoří ty případy, kdy důstojníci nebo rotmistři československé branné moci v záloze se stali důstojníky nebo rotmistry z povolání v armádě t. zv. Slovenského státu a nepodali přihlášku podle § 15 zmíněného zákona. Na tyto případy totiž nedopadá sankce § 4 zákona č. 72/1946 Sb., jehož ustanovení se týká jen těch osob, které byly dne 29. září 1938 v činné službě v československé armádě jako důstojníci nebo rotmistři z povolání (§ 20, odst. 4) a na osoby, které se staly československými důstojníky nebo rotmistry z povolání v době od 30. září 1938 do 15. března 1939.

Pro osoby, které se staly důstojníky nebo rotmistry z povolání v armádě t. zv. Slovenského státu a nebyly dne 29. září 1938 československými důstojníky nebo rotmistry z povolání platí totiž ustanovení části II zákona č. 72/1946 Sb., podle nichž jsou tyto osoby splňují-li podmínky citovaného zákona - převzaty do československé branné moci. Nemůže býti tudíž u osob, které se staly důstojníky nebo rotmistry z povolání v armádě t. zv. Slovenského státu předmětem rozhodování otázka odnětí nebo ponechání hodnosti, nýbrž otázka převzetí nebo nepřevzetí do československé branné moci jako důstojníka nebo rotmistra z povolání event. ve výslužbě nebo v záloze. Aby nenastala pochybnost v těch případech, kdy důstojníci nebo rotmistři v československé branné moci v záloze se stali důstojníky nebo rotmistry z povolání v armádě t. zv. Slovenského státu, a nepodali přihlášku podle § 15 zák. č. 72/1946 Sb. v otázce jejich hodnosti důstojníka nebo rotmistra československé branné moci v záloze, stanoví § 4, odst. 4 předmětného vládního návrhu, že uvedené osoby pozbývají vojenské hodnosti dnem vyhlášení tohoto zákona. Ustanovení § 4, odst. 4 projednávaného vládního návrhu stanoví, že i osoby uvedené v § 1, odst. 1, písm. a), o nichž bylo rozhodnuto podle části II zákona č. 72/1946 Sb., že nebudou převzaty ani jako důstojníci nebo rotmistři ve výslužbě ani jako důstojníci nebo rotmistři v záloze, pozbývají vojenské hodnosti, a to dnem rozhodnutí podle právě citovaného ustanovení zákona č. 72/1946 Sb.

Z vylíčených důvodů stanoví se proto v poslední větě § 1, odst. 2, písm. b), že zákon č. 72/1946 Sb., platí pouze v případech uvedených v § 4, odst. 4 projednávaného zákona.

2. V § 2, odst. 1 bylo nahrazeno číslování vylučujících důvodů č. 1 až 9) písmeny a) až i), z toho důvodu, že v odstavci 4 téhož paragrafu se mluví o povolení úchylky od ustanovení odstavců 1 a 3, a že by tím mohla vzniknouti záměna mezi ustanoveními odstavců 1 a 3 a ustanoveními odstavce 1, č. 1 a 3.

3. V § 2, odst. 1, písm. b) byla nahrazena slova "Hlinkovy strany" slovy "Hlinkovy slovenské lidové strany" a za těmito slovy vložena čárka.

Branný výbor se usnesl v souvislosti s tímto paragrafem, že je při posuzování v úvahu přicházejících osob třeba přihlížet k skutečné činnosti vedoucích složek či organisací místních a nemají být tyto, když se skutečně neprovinily, stíhány.

4. V § 2, odst. 1, písm. b) vložena za slova "Německo-české společnosti" čárka a škrtnuty závorky před slovem "Hlinkovy" a za slovem "společnosti."

Dále branný výbor při projednávání § 2, odst. 1 písm. g) dospěl k názoru, že k důvodům hodným zvláštního zřetele, o nichž mluví § 2, odst. 1, písm. g) nelze vůbec přihlížet u těch osob, které odešly před postupující československou armádou nebo armádami spojeneckými a opustily při tom území republiky Československé.

5. V § 2, odst. 1, písm. h) nahrazena slova "pod č. 1" slovy "pod písm. a)", a v páté až šesté řádce vypouští se závorky a slova "zvýšeného ohrožení republiky t. j. v době". Tato oprava byla učiněna z toho důvodu, že doba zvýšeného ohrožení republiky trvala až do 31. prosince 1946 a úmyslem navrhovatelů bylo poskytnouti výhodu pouze těm manželkám, které se přihlásily za Češky nebo Slovenky v době od 21. května 1938 do 4. května 1945.

6. V § 2, odst. 3 škrtnuta za slovy "29. srpnem 1944 nebo" slova "po této době", jako nadbytečná.

7. V § 2, odst. 4 bylo nahrazeno slovo "lze" slovy "může ministr národní obrany". Tato změna byla provedena z toho důvodu, aby bylo výslovně zdůrazněno, že úchylku v případech hodných zvláštního zřetele může povoliti toliko ministr národní obrany.

8. V § 4, odst. 2 byla slova "do 60 dnů" nahrazena slovy "do 90 dnů". Tuto změnu provedl branný výbor přihlížeje ke zkušenostem, jež byly získány při provádění zákona č. 72/1946 Sb., aby byla lhůta pro podávání přihlášek postačující.

9. V § 4, za odst. 3 byl vložen nový odstavec 4 tohoto znění:

"(4) Vojenské osoby v záloze uvedené v § 1, odst. 1, písm. a), které se staly důstojníky nebo rotmistry z povolání v armádě t. zv. Slovenského státu, a nepodaly přihlášku podle § 15 zákona č. 72/1946 Sb., pozbývají vojenské hodnosti dnem vyhlášení tohoto zákona. Rovněž pozbývají vojenské hodnosti osoby, o nichž bylo rozhodnuto podle části II zákona č. 72/1946 Sb., že nebudou převzaty ani jako důstojníci nebo rotmistři ve výslužbě ani jako důstojníci nebo rotmistři v záloze, a to dnem uvedeného rozhodnutí."

Odůvodnění této změny je vyjádřeno pod č. 1.

10. V důsledku změny č. 9 byl přečíslován dosavadní odstavec 4 na odstavec 5.

11. V § 5, odst. 1, písm. a) za slovy "před 29. srpnem 1944 nebo" škrtnuta slova "po této době" jako nadbytečná.

12. V § 5, odst. 1, písm. b) byla nahrazena slova "v hodnosti, jíž dosáhla v armádě t. zv. Slovenského státu před 29. srpnem 1944 nebo po této době v československé branné moci (§ 2, odst. 3)" slovy "jako důstojníka, rotmistra nebo poddůstojníka aspiranta v záloze." Tato změna byla provedena z toho důvodu, aby bylo přesněji vyjádřeno, že takovou osobu nelze vůbec převzíti do československé branné moci jako důstojníka, rotmistra nebo poddůstojníka aspiranta v záloze.

13. V § 6 byla nahrazena slova "podle § 5, odst. 2" slovy "podle § 5, odst. 1," jak mělo být správně citováno.

14. V § 6 byla nahrazena slova "do 15 dnů" slovy "do 30 dnů". Branný výbor se usnesl prodloužiti tuto lhůtu, ježto zkušenosti získané při provádění zákona č. 72/1946 Sb. ukázaly, že toto prodloužení lhůty je nutné.

15. V § 7, odst. 2 škrtnuta za slovy "t. zv. Slovenského státu před 29. srpnem 1944 nebo" slova "po této době" jako nadbytečná.

16. V § 8, odst. 1, byla nahrazena slova "(§ 5, odst. 2" slovy "(§ 5, odst. 1", jak mělo být správně citováno.

17. V § 8, odst. 2 byla nahrazena slova "v hodnosti, jíž dosáhli v armádě t. zv. Slovenského státu před 29. srpnem 1944 nebo po této době v československé branné moci," slovy "jako důstojníci, rotmistři nebo poddůstojníci aspiranti v záloze." Odůvodnění pro tuto změnu je uvedeno pod č. 12.

18. V § 8, odst. 3, byla nahrazena slova "v hodnosti, jíž dosáhli v armádě t. zv. Slovenského státu před 29. srpnem 1944 nebo po této době v československé branné moci" slovy, "jako důstojník, rotmistr nebo poddůstojník aspirant v záloze,". Změna je odůvodněna, jak je uvedeno pod č. 12.

19. V § 11, odst. 1 byla nahrazena slova "do 60 dnů" slovy "do 90 dnů". Pro tuto změnu platí totéž odůvodnění jako u č. 8.

V Praze dne 14. května 1947.

Slánský v. r.,
Hložek v. r.,
předseda.
zpravodaj.


II.

Právní výbor projednal vládní návrh zákona o úpravě některých právních poměrů důstojníků, rotmistrů a poddůstojníků aspirantů v záloze (tisk 505) ve své schůzi dne 22. května 1947 a přijal osnovu zákona ve znění, jak byla schválena v branném výboru.

1. Právní výbor, projednávaje § 2, odst. 1, písm. c), podle něhož mají býti zbaveny hodnosti vojenské osoby, které se zúčastnily nepřátelského hospodářského válečného podnikání, zaujímaly vedoucí místo ve válečném průmyslu, pracujícím pro německou nebo maďarskou armádu, prováděly opevňovací práce pro Němce nebo Maďary, ledaže by k uvedeným činnostem byly donuceny, a nemohly se jim vyhnouti, vyslovil právní výbor své přesvědčení a povaze řízení odpovídající názor, že takové osoby průběhem řízení musí samozřejmě prokázati, že k těmto činnostem skutečně byly donuceny a nemohly se jim vyhnouti, a že povaze tohoto řízení by neodpovídalo, kdyby se přezkoumací komise spokojily pouhým tvrzením dotyčné osoby.

2. Právní výbor vzal na vědomí, že vyhláška MNO č. 55/1935 Sb. citovaná v důvodové zprávě k vládnímu návrhu byla nahrazena novou vyhláškou ministra národní obrany ze dne 19. března 1947 č. 57 Sb.

Právní výbor navrhuje plenu ústavodárného Národního shromáždění, aby schválilo osnovu zákona ve znění přijatém výborem branným a právním.

Právní výbor se též připojil k resoluci výboru branného.

V Praze dne 22. května 1947.

Dr. Gregor v. r.,
Václav David v. r.,
předseda.
zpravodaj.


Zákon

ze dne .......................... 1947

o úpravě některých právních poměrů důstojníků, rotmistrů a poddůstojníků aspirantů v záloze.

Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

(1) Tento zákon platí s výjimkami podle odstavce 2 pro osoby, které se staly

a) v československé branné moci

aa) důstojníky nebo rotmistry v záloze před účinností tohoto zákona,

bb) poddůstojníky aspiranty v záloze před 30. zářím 1945,

b) v armádě t. zv. Slovenského státu před 29. srpnem 1944 důstojníky, rotmistry nebo poddůstojníky aspiranty v záloze.

(2) Z osob uvedených v odstavci 1 však nepodléhají ustanovením tohoto zákona osoby,

a) které se staly důstojníky v záloze po absolvování škol na důstojníky v záloze zřízených po 1. říjnu 1945,

b) na které se vztahuje zákon ze dne 6. března 1946, č. 72 Sb., o úpravě některých právních poměrů důstojníků a rotmistrů z povolání a o převzetí některých osob do československé branné moci; pro ně platí tento zákon pouze v případech uvedených v § 4, odst. 4,

c) které se staly důstojníky nebo rotmistry z povolání po 5. květnu 1945.

(3) Tam, kde se v tomto zákoně mluví o vojenských osobách v záloze, rozumějí se tím osoby uvedené v odstavci 1.

§ 2.

(1) Vojenským osobám v záloze uvedeným v § 1, odst. 1, písm. a) se odejme podle dalších ustanovení tohoto zákona vojenská hodnost:

a) přihlásily-li se od roku 1929 při kterémkoli sčítání lidu k německé nebo maďarské národnosti nebo staly-li se členy národních skupin nebo útvarů nebo politických stran sdružujících osoby německé nebo maďarské národnosti nebo ucházely-li se o udělení německého nebo maďarského státního občanství;

b) byly-li dobrovolně na vedoucích místech Národní odborové ústředny zaměstnanecké, Ústředí veřejných zaměstnanců, Hlinkovy slovenské lidové strany, Svazu zemědělství a lesnictví, ledaže byly v těchto organisacích činny se souhlasem vedoucích činitelů domácího nebo zahraničního odboje, nebo byly-li dobrovolně členy Kuratoria pro výchovu mládeže, Svazu pro spolupráci s Němci, Českého svazu válečníků, Vlajky, Rodobrany, České ligy proti bolševismu, Německo-české společnosti, Hlinkovy gardy, Německo-slovenské společnosti a jiných fašistických organisací podobné povahy (§ 4 dekretu presidenta republiky ze dne 19. května 1945, č. 5 Sb., o neplatnosti některých majetkově-právních jednání z doby nesvobody a o národní správě majetkových hodnot Němců, Maďarů, zrádců a kolaborantů a některých organisací a ústavů);

c) zúčastnily-li se nepřátelského hospodářského válečného podnikání, zaujímaly-li vedoucí místo ve válečném průmyslu, pracujícím pro německou nebo maďarskou armádu, prováděly-li opevňovací práce pro Němce nebo Maďary, ledaže byly k uvedeným činnostem donuceny a nemohly se jim vyhnout, nebo obohatily-li se v souvislosti s poměry v době nesvobody;

d) podporovaly-li nebo obhajovaly-li o své újmě činy nebo slovy režim nacistů, fašistů, zrádců a kolaborantů, zejména vyvinuly-li přímo nebo nepřímo jakoukoliv činnost proti Slovenskému národnímu povstání, nebo projevily-li se vůbec jako osoby státně nebo národně nespolehlivé;

e) byly-li po 15. březnu 1939 ve spojenecké nebo neutrální cizině a vrátily-li se v době nesvobody na území republiky Československé bez zvláštního úkolu, uloženého jim činiteli domácího nebo zahraničního odboje nebo představiteli států, které byly spojenci republiky Československé ve válce, pokud se nevrátily z důvodů hodných zvláštního zřetele;

f) odepřely-li nastoupit nebo nenastoupily-li službu v československé armádě v zahraničí, ač k tomu měly možnost;

g) odešly-li před postupující československou armádou nebo armádami spojeneckými, pokud tak neučinily z důvodů hodných zvláštního zřetele;

h) jednala-li jejich manželka způsobem uvedeným pod písm. a). Ministr národní obrany může po slyšení příslušné komise (§ 3) povolit úchylku od tohoto ustanovení, přihlásila-li se manželka v době od 21. května 1938 do 4. května 1945 v úředním hlášení za Češku nebo Slovenku nebo prokáže-li, že zůstala věrna republice Československé, nikdy se neprovinila proti národu českému nebo slovenskému a buď se zúčastnila boje za osvobození republiky Československé, nebo trpěla pod nacistickým nebo fašistickým terorem, po případě zaniklo-li manželství před účinností tohoto zákona;

i) studovaly-li v době zvýšeného ohrožení republiky na německých vysokých školách nebo žádaly-li za zápis na těchto školách, nebo dovolily-li v téže době svým nezletilým dětem, které podléhaly jejich otcovské moci, aby chodily do německých nebo maďarských škol, ač měly možnost chodit do škol s vyučovacím jazykem slovanským, nebo dovolily-li, aby jejich děti žádaly za zápis na německých vysokých školách.

(2) Vojenským osobám v záloze uvedeným v § 1, odst. 1, písm. a), u nichž nenastala žádná ze skutečností uvedených v předcházejícím odstavci, ponechá se jejich vojenská hodnost.

(3) Vojenské osoby v záloze uvedené v § 1, odst. 1, písm. b) se převezmou podle dalších ustanovení tohoto zákona do československé branné moci jako důstojníci, rotmistři nebo poddůstojníci aspiranti v záloze v hodnosti, jíž dosáhly v armádě t. zv. Slovenského státu před 29. srpnem 1944 nebo československé branné moci, nebrání-li tomu některá ze skutečností uvedených v odstavci 1; vojenské hodnosti nabyté v armádě t. zv. Slovenského státu po tomto dni se neuznávají.

(4) V případech hodných zvláštního zřetele může ministr národní obrany povolit úchylku od ustanovení odstavců 1 a 3.

§ 3.

(1) K přezkoumání vojenských osob v záloze s hlediska § 2 se zřídí

a) přezkoumací komise pro vojenské osoby v záloze u velitelství divisí (dále jen "přezkoumací komise"),

b) odvolací komise pro vojenské osoby v záloze u velitelství oblastí (dále jen "odvolací komise").

(2) Složení a místní příslušnost komisí určí, jejich členy jmenuje a jednací řády komisí vydá ministr národní obrany.

§ 4.

(1) Přezkoumání (§ 3, odst. 1) se zavede na podkladě přihlášky.

(2) Vojenské osoby v záloze jsou povinny podat přihlášku u domovského doplňovacího okresního velitelství do 90 dnů po vyhlášení tohoto zákona. Vojenské osoby bydlící v cizině mohou tak učiniti do jednoho roku po vyhlášení zákona též u příslušného zastupitelského úřadu nebo svým prostředníkem (§ 268, odst. 4 branných předpisů, vydaných vládním nařízením ze dne 15. září 1927, č. 141 Sb.) u domovského doplňovacího okresního velitelství.

(3) Vojenské osoby v záloze uvedené v § 1, odst. 1, písm. a), které bez závažných důvodů nepodají včas přihlášku, pozbývají vojenské hodnosti dnem, jímž končí lhůta podle odst. 2; k tomuto dni se provede též výmaz a zápis podle § 292 branných předpisů. Vojenské osoby v záloze uvedené v § 1, odst. 1, písm. b), které bez závažných důvodů nepodají včas přihlášku, nebudou převzaty do československé branné moci jako důstojníci, rotmistři nebo poddůstojníci aspiranti v záloze. Má-li domovské doplňovací okresní velitelství za to, že přihláška nebyla podána včas, poskytne osobě podavší přihlášku vždy přiměřenou lhůtu, aby se o tom vyjádřila.

(4) Vojenské osoby v záloze uvedené v § 1, odst. 1, písm. a), které se staly důstojníky nebo rotmistry z povolání v armádě t. zv. Slovenského státu, a nepodaly přihlášku podle § 15 zákona č. 72/1946 Sb., pozbývají vojenské hodnosti dnem vyhlášení tohoto zákona. Rovněž pozbývají vojenské hodnosti osoby, o nichž bylo rozhodnuto podle části II zákona č. 72/1946 Sb., že nebudou převzaty ani jako důstojníci nebo rotmistři ve výslužbě ani jako důstojníci nebo rotmistři v záloze, a to dnem uvedeného rozhodnutí.

(5) Podrobnosti o podávání přihlášek stanoví ministr národní obrany vyhláškou v Úředním listě republiky Československé a ve Věcním věstníku ministerstva národní obrany.

§ 5.

(1) Pojednavši o přihlášce, usnese se přezkoumací komise, že navrhuje ministru národní obrany,

a) aby vojenské osobě v záloze uvedené v § 1, odst. 1, písm. a) ponechal vojenskou hodnost (§ 2, odst. 2 a 4) nebo aby vojenskou osobu v záloze uvedenou v § 1, odst. 1, písm. b) převzal do československé branné moci v hodnosti, jíž dosáhla v armádě t. zv. Slovenského státu před 29. srpnem 1944 nebo v československé branné moci (§ 2, odst. 3 a 4), nebo

b) aby vojenské osobě v záloze uvedené v § 1, odst. 1, písm. a) odňal vojenskou hodnost, nebo aby vojenskou osobu v záloze uvedenou v § 1, odst. 1, písm. b) nepřevzal do československé branné moci jako důstojníka, rotmistra nebo poddůstojníka aspiranta v záloze.

(2) O návrhu podle odstavce 1, písm. b) uvědomí přezkoumací komise dotčenou vojenskou osobu v záloze písemně s uvedením důvodů a s poučením o právu odvolacím (§ 6). Návrhy podle odstavce 1, písm. a), jakož i návrhy podle téhož odstavce, písm. b), proti nimž nebylo podáno odvolání, předloží přezkoumací komise ministru národní obrany.

§ 6.

Proti návrhu přezkoumací komise podle § 5, odst. 1, písm. b) lze se odvolat do 30 dnů ode dne, kdy návrh byl doručen, u přezkoumací komise k odvolací komisi.

§ 7.

(1) Odvolací komise může šetření provedená přezkoumací komisí doplnit buďto sama, nebo uložit doplnění přezkoumací komisi.

(2) Odvolací komise projednavši odvolání se buď připojí k návrhu přezkoumací komise, nebo navrhne ministru národní obrany, aby rozhodl, že vojenské osobě v záloze uvedené v § 1, odst. 1, písm. a) ponechává vojenskou hodnost (§ 2, odst. 2), nebo že vojenskou osobu v záloze uvedenou v § 1, odst. 1, písm. b) přejímá do československé branné moci v hodnosti, jíž dosáhla v armádě t. zv. Slovenského státu před 29. srpnem 1944 nebo v československé branné moci (§ 2, odst. 3).

(3) Odvolací komise předloží své návrhy ministru národní obrany.

§ 8.

(1) Ministr národní obrany rozhodne o předložených návrzích (§ 5, odst. 1 a § 7, odst. 3) s konečnou platností, nejsa jimi vázán. Jde-li o majory nebo podplukovníky, může vojenskou hodnost odníti jen se souhlasem vlády, jde-li o plukovníky nebo generály, jen se souhlasem presidenta republiky.

(2) Vojenské osoby v záloze uvedené v § 1, odst. 1, písm. a), kterým byla odňata vojenská hodnost nebo které jí pozbyly, se přeloží do počtu mužstva jako vojíni v záloze; vojenské osoby v záloze uvedené v § 1, odst. 1, písm. b), které nebyly převzaty do československé branné moci jako důstojníci, rotmistři nebo poddůstojníci aspiranti v záloze, náleží do počtu mužstva jako vojíni v záloze.

(3) Rozhodnutí ministra národní obrany se doručí dotčené vojenské osobě v záloze skrze domovské doplňovací okresní velitelství. Rozhodnutí, kterým se vojenské osobě v záloze uvedené v § 1, odst. 1, písm. a) odnímá hodnost, nebo kterým se vojenská osoba v záloze uvedená v § 1, odst. 1, písm. b) nepřejímá do československé branné moci jako důstojník, rotmistr nebo poddůstojník aspirant v záloze, jest odůvodniti.

(4) Je-li vojenská osoba v záloze, jíž se rozhodnutí ministra národní obrany týká, ve státní nebo jiné veřejné službě, zašle se opis tohoto rozhodnutí příslušnému osobnímu úřadu na vědomost.

§ 9.

Pokud tento zákon nestanoví jinak, platí pro řízení ustanovení vládního nařízení ze dne 13. ledna 1928, č. 8 Sb., o řízení ve věcech náležejících do působnosti politických úřadů (správním řízením).

§ 10.

Soudy, vojenské i civilní úřady a jiné orgány veřejné správy jsou povinny spolupůsobiti při provádění tohoto zákona.

§ 11.

(1) Učiní-li důstojníci a rotmistři v záloze československé branné moci, kteří dovršili 50. rok věku v letech 1938 až 1945, prohlášení podle § 158, odst. 1 a 4 branných předpisů do 90 dnů, a jde-li o vojenské osoby bydlící v cizině, do jednoho roku po vyhlášení tohoto zákona, bude k němu přihlíženo tak, jako by bylo podáno včas.

(2) Prohlášení podle odstavce 1 třeba podat zároveň s přihláškou podle tohoto zákona (§ 4). O schválení tohoto prohlášení se rozhodne zároveň s vyřízením přihlášky.

§ 12.

(1) Kdo v podáních (přihláškách, jejich přílohách, návrzích, oznámeních a jiných sděleních) nebo v zápisech během řízení podle tohoto zákona vědomě uvede nebo potvrdí nepravdivé okolnosti, bude potrestán, nejde-li o čin přísněji trestný, okresním národním výborem pro správní přestupek pokutou do 50.000 Kčs nebo trestem na svobodě (vězením, uzamčením) do šesti měsíců nebo oběma těmito tresty. Byla-li uložena pokuta, vyměří se zároveň pro případ její nedobytnosti náhradní trest vězení (uzamčení) podle míry zavinění do šesti měsíců. Byl-li vedle pokuty uložen i trest na svobodě, nesmí trest na svobodě spolu s náhradním trestem vězení (uzamčení) činiti více než šest měsíců.

(2) Pokuty připadají státu.

(3) Správní přestupek podle odstavce 1 se promlčuje ve lhůtě dvou roků.

§ 13.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení; provede jej ministr národní obrany v dohodě se zúčastněnými členy vlády.

Resoluce výboru branného.

1. V souvislosti s projednáváním zákona o úpravě některých právních poměrů důstojníků, rotmistrů a poddůstojníků aspirantů v záloze (tisk 505) obrací se branný výbor z důvodů státní bezpečnosti na vládu, aby urychleně předložila ústavodárnému Národnímu shromáždění návrh zákona, kterým se vysloví konfiskace všeho majetku (pokud se tak již nestalo), jakož i ztráta občanských práv na určitou dobu těch státních příslušníků, kteří před postupující československou armádou nebo armádami spojeneckými opustili území ČSR a nevrátili se do 31. XII. 1945.

V tomto zákoně nechť je též vyslovena zásada, že tyto osoby, které se nevrátily do 30. června 1947 za tím účelem, aby se daly k disposici československým úřadům, ztrácí mimo konfiskaci majetku automaticky také československé státní občanství.

2. Ministr národní obrany se vyzývá, aby učinil všechna opatření k tomu, aby byla vrácena hodnost těm důstojníkům, rotmistrům a poddůstojníkům aspirantům v záloze, kteří byli pro své pokrokové a protifašistické smýšlení v době před 5. květnem 1945 degradováni.

Budiž těm vojenským osobám, které nedosáhly pro své pokrokové a protifašistické smýšlení hodnosti, která jim vzhledem k úspěšně absolvovaným školám a kursům pro záložní důstojníky a rotmistry přináležela, tato hodnost po přezkoumání uznána.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP