Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1947.

3. zasedání.

626.

Interpelace

poslanců Šulíka, Kobylky a Uhlířové

ministru financí

ve věci uvolnění vázaných sirotčích vkladů.

Všechny veřejné a státní instituce se snaží všemi silami podporovati populační snahy našeho národa a upozorňují na nebezpečí, které nám hrozí snížením porodnosti. Stejná péče je věnována i dětem právě narozeným. Méně péče je již věnováno dětem starším a případně již dorůstajícím.

Jsou mužové, kteří zasvětili celý svůj život svému povolání a neměli nikdy času nazbyt. Pro ně existovala jenom práce pro jejich podnik, ať již vlastní nebo je zaměstnávající. Tak se právě mnohému z nich stalo, že nezanechal svým dětem - když došlo náhodně k jeho předčasnému skonu - nic jiného, než uspořené peníze, které po jeho smrti byly převedeny do sirotčí pokladny. Z těchto peněz bylo pak vdově umožňováno, aby se starala o ošacení, obutí a vzdělání svých dětí - polosirotků. Tyto sirotčí peníze požívaly státní ochrany a jistoty a disposice s nimi byla vázána na souhlas poručenského soudu. Byly to peníze poctivě vydělané a těžce nastřádané za doby míru a klidu.

Nyní byly tyto sirotčí peníze postaveny úplně na roveň úsporám šmelinářů a osob, které na válce vydělaly. A přece to byly peníze nastřádané ještě před válkou, ještě před rokem 1939. Za dob mírových požádala matka nebo poručník nezletilého dítěte o uvolnění částky, potřebné na zakoupení oděvu, obuvi, školních potřeb a pod. a její žádosti bylo určitě vyhověno. Dnes, kdy tyto potřeby jsou tak drahé, kdy příjem vdovy-matky nestačí ani na výživu její a dítěte, resp. dětí, může prý býti uvolněno ze sirotčích peněz pouze tolik, aby spolu se sirotčím důchodem nebyla překročena částka Kčs 700.-.

Podepsaní se táží proto pana ministra financí:

1. Zda jsou mu tyto skutečnosti známy?

2. Zda je ochoten upraviti uvedené poměry tak, aby z těch sirotčích vkladů, jichž převážnou část tvoří vklady před koncem roku 1939, bylo možno uvolňovati částky, potřebné k ošacení, obutí a studiu sirotků i částku Kčs 700.- spolu se sirotčím důchodem převyšující?

3. Zda je ochoten vydati resp. i další opatření k ochraně sirotčích peněz a jejich uvolňování?

V Praze dne 29. května 1947.

Šulík, Kobylka, Uhlířová,

dr. Horáková, dr. Uhlíř, Weiland, Rychtera, Slíva, Přeučil, Klátil, Děd, dr. Hobza, dr. Krajina, dr. Jan Stránský, Caňkář, dr. Burian, Deči, inž. dr. Ješ, Jirásek, Žáčková-Batková, Lesák, Hora, dr. Kácl, dr. Šíp, Čížek, Kleinerová, Parez, dr. Novotný, Tichota.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP