Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1947.

3. zasedání.

623.

Interpelace

poslanců Weilanda, Tichého, dr. Neumana a Kobylky

ministrům sociální péče, výživy, vnitřního obchodu a financí

ve věci přiznání osidlovacího příspěvku na úhradu mimořádných stěhovacích a zařizovacích výloh osobám zaměstnaným v peněžnictví, distribuci a zaměstnancům spolků a korporací.

Zákonem ze dne 20. prosince 1946, čís. 250 Sb. byl zaměstnancům na území obsazeném v roce 1938 cizí brannou mocí přiznán na úhradu mimořádných stěhovacích a zařizovacích výloh jednorázový osidlovací příspěvek. Podle citovaného zákona přísluší tento příspěvek:

a) zaměstnancům státu, státních a státem spravovaných ústavů, podniků, fondů a zařízení, učitelům, na něž se vztahuje učitelský zákon ze dne 24. června 1926, č. 104 Sb., dále zaměstnancům zemí, okresů a obcí, jakož i jejich (jimi spravovaných) ústavů, podniků, fondů a zařízení;

b) zaměstnancům (učňům) v průmyslových a řemeslných podnicích, které vyhlásí podle výrobních oborů a územních oblastí osidlovací úřad po slyšení Ústřední rady odborů v dohodě s příslušným ministerstvem a ministerstvem financí;

c) zaměstnancům v zemědělství a v lesnictví.

Vyhláškou osidlovacího úřadu a Fondu národní obnovy v Praze ze dne 7. března 1947, čís. 213 a vyhláškou osidlovacího úřadu v Praze ze dne 26. března 1947, čís. 302 bylo stanoveno, v kterých průmyslových a v kterých řemeslných podnicích přísluší zaměstnancům (učňům) osidlovací příspěvek a byly uveřejněny směrnice o přiznání a vyplácení tohoto jednorázového osidlovacího příspěvku.

Ve vyhláškách i ve směrnicích nebyl přiznán nárok na osidlovací příspěvek zaměstnancům v peněžnictví, v distribuci a zaměstnancům politických stran.

Pokud jde o zaměstnance peněžních ústavů, byli to právě tito, kteří ihned po skončení okupace byli první na svých místech.

Na nich ležela veškerá tíha práce, spojená s výměnou a skládáním markových platidel, s odsunem Němců za hranice, s výměnou našich starých platidel při provádění měnové reformy, s přihlašováním vázaných vkladů, jakož i s výpomocí při vyplňování přihlášek k majetkovým dávkám, čímž práce berních správ byla značně ulehčena. Pracovalo se denně přes čas, často i v hodinách nočních, jen aby byly svěřené úkoly provedeny. Zatím nikde nebylo zaměstnancům v peněžnictví ani vysloveno uznání. Dnes jsou však vyloučeni z nároku na osidlovací příspěvek, a přece i tito zaměstnanci měli mimořádné stěhovací výlohy a mají spravedlivý nárok, aby i jim bylo měřeno stejně jako ostatním z jiných oborů práce. Jelikož jejich platové poměry byly upraveny obdobně jako ve všech ostatních kategoriích zaměstnanců, nedá se mluvit o nějakém zvlášť vysokém honorování jejich práce.

Rovněž zaměstnanci v distribuci nastoupili v pohraničí ihned na svoje místa a svou neúmornou prací přispěli k tomu, že ani v nejtěžších porevolučních dobách nevázlo zásobování obyvatel v pohraničí. Práce jejich v těžkých poměrech byla skutečně namáhavá a dlužno ji po zásluze ocenit.

Též zaměstnanci spolků a korporací poslechli příkazu svých zaměstnavatelů a odešli do pohraničí, aby svou prací v politickém úseku nově se tvořícího veřejného života v pohraničí působili k stabilisaci poměrů a k uskutečňování programu vlády v duchu Národní fronty.

Všichni tito uvedení zaměstnanci měli mimořádné stěhovací výlohy a mají tudíž spravedlivý nárok, aby i jim bylo měřeno stejně jako ostatním. Nelze dobře odůvodnit skutečnost, že osidlovací příspěvek je přiznáván v jiných pracovních oborech i učňům a zaměstnancům svobodným, zatím co z tohoto nároku jsou vyloučeni ženatí zaměstnanci s dětmi, kteří pracují v peněžnictví, distribuci anebo jsou zaměstnanci politických stran. Vyloučení těchto zaměstnanců z nároku na osidlovací příspěvek působí v pohraničí neblaze, poněvadž vzbuzuje v nich dojem méněcennosti, a proto i roztrpčenost a nespokojenost.

Z těchto důvodů táží se podepsaní pánů ministrů:

1. Zda jsou jim všechny tyto skutečnosti známy?

2. Zda jsou ochotni doplniti cit. vyhlášky č. 213 a 302 z r. 1947 v tom smyslu, aby se osidlovací příspěvek přiznal i zaměstnancům v peněžnictví, distribuci a zaměstnancům spolků a korporací?

V Praze dne 28. května 1947.

Weiland, Tichý, dr. Neuman, Kobylka,

Šulík, Vandrovec, Rychtera, Hora, A. Jaroš, dr. Hobza, Křepela, Urbánek, Parez, Torn, inž. dr. Kameníček, Klátil, Jirásek, Děd, dr. Novotný, Bartoš, inž. dr. Ješ, Slíva.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP