Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1947.

3. zasedání.

621.

Návrh

poslanců Sajala, Fuska, dr. Kempného, Přeučila a druhů

na vydání zákona

o změně a doplnění zákona ze dne 13. října 1928, č. 183 Sb. z. a n. o daňovém základu rozhodném pro zápis obchodníků do obchodního rejstříku a o úpravě některých právních poměrů výdělkových a hospodářských společenstev (družstev).

Podepsaní navrhují: Ústavodárné Národní shromáždění rač se usnésti na tomto zákoně:

Zákon

ze dne ................................ 1947

o změně a doplnění zákona ze dne 13. října 1928, č. 183 Sb. z. a n. o daňovém základu rozhodném pro zápis obchodníků do obchodního rejstříku a o úpravě některých právních poměrů výdělkových a hospodářských společenstev (družstev).

Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

Článek I.

Zákon ze dne 13. října 1928, č. 183 Sb. z. a n. o daňovém základu rozhodném pro zápis obchodníků do obchodního rejstříku a o úpravě některých právních poměrů výdělkových a hospodářských společenstev (družstev), se mění a doplňuje takto:

v § 1, odst. 1 ve dvanácté řádce slova:

"nejméně 50.000.- Kčs", nahrazují se slovy: "nejméně 150.000.- Kčs".

Článek II.

V § 7, ve druhé řádce slova: "obchodu a živností" nahrazují se slovy: "vnitřního obchodu".

Důvodová zpráva.

Podnikatelé podléhající všeobecné nebo zvláštní dani výdělkové, kteří byli zdaněni jednou z těchto daní (nebo kteří by jí byli zdaněni, kdyby od ní nebyli osvobozeni) ze základu 50.000 Kčs nebo z ryzího výtěžku vyššího, mohou býti vzhledem k ustanovení § 1 zákona ze dne 13. X. 1928, č. 183 Sb., nuceni k protokolaci. Může na ně býti použito potom ustanovení obchodního zákona o firmách, prokuře, zejména pak o obchodních knihách. Dosavadní donucovací prostředky, pokud jde o zápis do obchodního rejstříku, vyplývající z ustanovení obchodního zákona byly pouze nepřímé. Zákonem ze dne 16. V. 1946, č. 116 Sb. staly se donucovací prostředky, pokud jde o povinnost vedení řádných obchodních knih přímými a trestní sankce (stanovené v § 5 téhož zákona až do 100.000 Kčs) představují přímé ohrožení drobných živnostenských podnikatelů, jimž byla anebo bude vyměřena výdělková daň z ryzího výtěžku aspoň 50.000 Kčs. Stanovená číselná hranice vyžaduje proto přizpůsobení valorisovaným cenám, které odpovídají 4 až 5ti násobku cen z roku 1928. Přizpůsobení toto na navrhovanou výši 150.000 Kčs jeví se tím naléhavější, ježto již od 1. ledna 1947 postihuje protokolované živnostenské podnikatele (plnoprávné kupce) povinnost vedení řádných obchodních knih, jak bylo normováno vyhláškou generálního sekretariátu Hospodářské rady ze dne 20. listopadu 1946 (Úřední list RČS I, částka 206, běžné č. 2007) vydanou na podkladě zákona č. 116/1946 Sb. o jednotné organisaci podnikového početnictví a prováděcího nařízení k tomuto zákonu ze dne 5. XI. 1946, č. 205 Sb.

Již tyto důvody mluví pro navrhovanou úpravu věci, neboť nepříznivé důsledky projevují se u většiny řemeslných a obchodních živností, kde pro povinné zavedení systematického jednotně organisovaného účetnictví, nemohly býti dosud vytvořeny potřebné předpoklady. Okruh t. zv. "malých podniků" (§ 27 vlád. nař. č. 205/1946 Sb.) povinných vésti jen účetní knihy podle zvláštních směrnic, je hranicí ryzího výtěžku 50.000 Kčs, stanovenou k protokolaci omezen na malé množství, protože při panujících cenových poměrech představuje tato částka prakticky důchod lépe placené kvalifikované síly zaměstnanecké. Povinnost protokolace založená touto číselnou hranicí ryzího zisku z podniku, přináší s sebou konečně zbytečné peněžní zatížení, zbytečné výdaje zmíněným živnostenským podnikatelům, kteří nepřestávají býti stále ještě podniky drobnými, začasto (na př. v řemesle) pracujícími v podstatě nejinak, než jejich nečetné námezdní síly.

Navrhovaná zákonná úprava nevyžádá si žádných finančních nákladů, které by zatížily státní pokladnu.

Po stránce formální navrhujeme, aby tento návrh byl přikázán výboru právnímu a živnostensko-obchodnímu.

V Praze dne 19. března 1947.

Sajal, Fusek, dr. Kempný, Přeučil,

Kubát, Hladký, dr. Bernard, Pažoutová, Beneš, Kovář, Bezděk, dr. Bláha, Skokánek, Kaplan, dr. Jelínek, Holub, dr. John, Skaunic, J. Novotný, dr. Veverka, A. Gottvald, Cígler, Sedlák, Pavlán, Smejkal, inž. Jankovcová, Hatina.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP