Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1947.

3. zasedání.

616.

Odpověď

vlády

na interpelaci poslanců Ulricha, St. Nováka, Torna, Zeminové, dr. Neumana a Josefa Ševčíka (tisk 411)

ve věci přídělu uhlí pro zemědělce v období 1946/1947.

Vláda, odpovídajíc na interpelaci poslance Ulricha a druhů ve věci přídělu uhlí pro zemědělce v období 1946/1947, (č. t. ÚNS 411) sděluje toto:

Potíže s palivy v zimě 1946/47 projevily se ve všech domácnostech, nikoli tedy jen v domácnostech zemědělských. Pro domácí otop, do něhož spadá zemědělská spotřeba paliv, bylo sice v uhelném roce 1946/1947 dodáno více než v roce předchozím, přesto však byla zásobovací situace méně příznivá, a to především pro abnormálně dlouho trvající zimu. Nepříznivé povětrnostní poměry právě minulé zimy způsobily kromě toho vážné poruchy v dopravě, které znemožnily řádné provádění distribuce. Velká množství uhlí, zejména hnědého, musela býti rozvezena po nápravě, což zavinilo nestejnoměrnosti v dodávkách.

Výtka, že zemědělci jsou po stránce topení v nevýhodě vůči městskému obyvatelstvu, není správná, neboť v normálních dobách používal náš venkov uhlí pro topení jen málo. Naopak dnešní nízká výměra přídělu pro městské domácnosti je způsobena hlavně tím, že se nárok na uhlí přiznává zásadně všem domácnostem, ať v normálních dobách uhlí konsumovaly či nikoliv.

Pro postup při stanovení přídělu uhlí zemědělcům měly okresní národní výbory podrobné směrnice a nebyla vydána žádná nařízení, podle nichž by měly býti správně stanovené nároky snižovány. Úpravy se ovšem provádějí tam, kde revise zjistila nesprávné výpočty.

Pokud jde o stížnosti na podřadnou kvalitu uhlí, nutno uvésti, že velká část těžby hnědého uhlí je odčerpána přednostními spotřebiteli, zejména Stalinovými závody a jiným klíčovým průmyslem, a další část musí nahraditi uhlí kamenné, jehož produkce nedosáhla dosud výše z roku 1937. Domácímu otopu je pak v důsledku toho přidělováno uhlí horší jakosti, zejména uhlí falknovské a uhlí povrchové, které nemůže býti pro nedostatečnou kapacitu třídíren náležitě roztříděno, takže přichází na trh jako uhlí těžné.

Podle výše uvedených směrnic, daných okresním národním výborům, je příděl paliva zemědělcům určován různými hledisky podle toho, zda jde o parní výmlat, parní orbu nebo chov vepřového dobytka. (Další odlišné hledisko je stanoveno pro chmelařské oblasti.) Pokud jde o chov vepřového dobytka, stanoví směrnice jako podklad pro vyměření přídělu uhlí živou váhu odvedených vepřů v kg, podle které se přidělí stejné množství kg uhlí v hodnotě ostravského kamenného uhlí. Zálohově možno přidělovati na každý přihlášený kus 90 kg kamenného uhlí. V interpelaci uvedená informace o přidělování uhlí podle hektarové výměry vznikla pravděpodobně opatřením ministerstva výživy, které ukládalo zemědělcům v roce 1946 - 1947 povinnost odvádět na každé 3 ha 100 kg živé váhy vepřového dobytka. Tohoto měřítka použili pak někteří uhelní referenti při okresních národních výborech za základ pro stanovení přídělu uhlí pro chov vepřů.

K otázkám interpelace se uvádí toto:

1. Nesplněné příděly uhlí za uhelný rok 1946 - 1947 nelze krýti dodatečně, protože by to bylo možné pouze na úkor přídělů pro uhelný rok 1947 - 1948.

2. Příděly pro chov hospodářského zvířectva v uhelném roce 1947/48 (t. j. od 1. IV. 1947 do 31. III. 1948) jsou obsaženy v kontingentech stanovených pro tento rok. Bude záležet na průběhu těžby a na možnostech dopravy, zda se podaří tyto stanovené příděly splnit.

3. Podle výnosu ze dne 4. února 1947, vydaného ministerstvem zemědělství - ústředním ředitelstvím Státních lesů a statků, č. 1614/VIII/3-1947, mají lesní správy projednat s místními národními výbory přímý prodej paliva spotřebitelům v obcích tak, aby byl vyloučen meziobchod a jím způsobené zdražování. Kromě toho byla zjednána náprava v obchodu s palivovým dřívím tím způsobem, že k 1. dubnu 1947 byly zmírněny obhospodařovací předpisy. Stalo se tak vyhláškou č. 4 Ústřední rozdělovny uhlí ze dne 29. března 1947, č. 300 Úředního listu I, o uvolnění palivového dříví pro otopné účely.

V Praze dne 23. května 1947.

Předseda vlády:

Klement Gottwald v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP