Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1947.

3. zasedání.

538.

Interpelace

poslance Holuba

ministrům vnitra a financí

o nutnosti novelisace vládního nařízení č. 40 ze dne 25. března 1947.

Středem pozornosti tělovýchovných a sportovních organisací stalo se vládní nařízení č. 40, podle kterého se od 1. května t. r. zvyšuje dávka z tělovýchovných a sportovních podniků. Výnos zvýšené dávky má zejména přispět k ozdravění neutěšených finančních poměrů obcí v zemi České a Moravskoslezské (na Slovensko se vládní nařízení nevztahuje).

Není sporu o tom, že naše obce potřebují velkorysé finanční pomoci, aby mohly zdolat všechny své poválečné úkoly. Je však otázkou, zda cesta k tomu zvolená je správná. Tímto opatřením totiž sport a tělovýchova je stavěna na stejnou úroveň jako taneční zábavy a jiné podniky vysloveně výdělečné povahy. Zapomnělo se na důležité poslání sportu s hlediska zdravotního, rekreačního i s hlediska branného. Jestliže má sport úspěšně plnit tuto funkci, bylo by zcela přirozenější, aby stát i samospráva nikoliv odčerpávala prostředky sportem a tělovýchovou získané, ale spíše tyto s ohledem na jejich význam, všemožně podporovala. Vidět jenom některé druhy sportu, jako na př. kopaná a hockey, které pro početné návštěvy tu a tam vydělávají, bylo by nesprávné, protože se nesmí zapomenout, že od těchto disciplin je hospodářsky odvislo mnoho dalších sportovních odvětví, jako na př. lehká atletika, míčové hry, vodní sporty a celá řada dalších druhů her, důležitých pro brannou výchovu, které nemají návštěv obecenstva a musí být vydržovány ze společné pokladny.

V červenci a srpnu příštího roku budou v Londýně uspořádány olympijské hry za účasti téměř všech států. Všechny národy, malé i velké, mobilisují proto své mravní i fysické síly a nešetří hmotnými prostředky, aby byly důstojně v této mezinárodní soutěži representovány. Bohužel, naším sportovcům, kteří tolikrát v mezinárodních sportovních utkáních se osvědčili a proslavili jméno republiky, se bere možnost, aby se mohli důkladně připravit.

Jak již uvedeno, dávka podle vládního nařízení č. 40 se nebude vybírat na Slovensku. I zde je třeba v zájmu unifikace celostátních poměrů, aby bylo postupováno jednotně. Zvláštní péči mimo to je třeba věnovat stavbě nových stadionů, hřišť, koupališť, závodních drah a pod., což všechno si vyžaduje velikého nákladu. Při dnešním stavu, zhoršeném ještě odváděním dávky, není možno, aby kluby samy mohly i sebemenší investice podnikat.

Podepsaní dotazují se pana ministra vnitra a financí, zda všechny tyto okolnosti jsou jim známy a zda jsou ochotni novelisovat vládní nařízení č. 40, a to tak,

1. aby dávkové zvýšení nemělo trvalý ráz a bylo dodatečně časově omezeno,

2. aby dávka vybíraná ze sportovních podniků byla prohlášena za dávku účelovou, jak to již provedlo město Praha, a aby, když ne celá, tedy alespoň podstatná část byla sportu vrácena jako celku, t. j. všem sportovním odvětvím, nikoliv jen těm, které ji svými podniky přinesly,

3 aby u velkých celků samosprávných z dávky odvedené při příležitosti tělovýchovných a sportovních podniků byl zřízen zvláštní fond a aby byl získán přehled o tom, co tělovýchova a sport odevzdaly a co jim bylo pro jejich účely opět vraceno,

4. aby pro sportovní a tělovýchovné podniky stanoveny byly pro dávku tytéž sazby, jako je tomu u podniků kulturních.

V Praze dne 28. dubna 1947.

Holub,

Hladký, Bezděk, Pavlán, Sedlák, Smejkal, inž. Jankovcová, Sajal, dr. Veverka, Skaunic, J. Novotný, Frlička, Kubát, Vilím, Hatina, Cígler, Görner, dr. Jelínek, A. Gottvald, Kaplan, dr. Erban, Sluka, dr. Bláha, Skokánek, Beneš, dr. John.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP