Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1947.

3. zasedání.

502.

Interpelace

poslanců dra Veverky, Hladkého, Holuba, Kubáta a Doležela

ministru dopravy

ve věci osidlování pohraničí železničáři.

Tiskový referát ministerstva dopravy uveřejnil 10. listopadu 1946 v denním tisku noticku, informující železničáře, jak se železniční správa snaží z podnětu ministerstva dopravy zakládati železniční bytové fondy a kde doporučuje navazovati jednání s městy o výstavbu obytných domě pro železničáře. K tomuto opatření se železniční správa odhodlává proto, že ve větších železničních dopravních střediscích je naprostý nedostatek bytů; na důkaz této bytové tísně uvádí bytové poměry železničářů v okruhu Velké Prahy: ze 17.426 železničářů bydlí 6.609 zaměstnanců mimo Prahu a 3.542 jich bydlí v bytech naprosto nevyhovujících.

Klub poslanců čs. soc. demokratické strany poukázal také již ve své interpelaci (tisk 183) na neuspokojivé ubytování železničních zaměstnanců v Kolíně, kamž musí denně dojížděti ze vzdálenosti 50 - 60 km.

Nepochybujeme, že bytová tíseň doléhá na všechna větší dopravní střediska ve vnitrozemí. Pokládali bychom za účelnější, kdyby železniční správa místo zakládání železničních fondů sáhla k snadnější odpomoci tím, že by část zaměstnanců vlakových čet přeložila do pohraničí. Pochopitelně, že v pohraničí nejsou dnes již k disposici rodinné domky u nádraží, ale ve srovnání s ubytovacími poměry železničních zaměstnanců ve vnitrozemí, nalezli by v pohraničí v poměrně značně bližším okruhu svých domovských stanic rodinné domky, dodnes neobydlené s neobdělanými zahradami, jež tam jinak chátrají a pustnou.

Zaměstnanci z menších služeben, zvláště pak z pohraničí mohou pobyt ve vnitrozemí pro sebe lépe využíti, naskytne-li se jim možnost, doprovázeti vlak do většího dopravního střediska ve vnitrozemí, jako je na př. Praha. Dobu potřebnou k odjezdu zpětného vlaku mohou využíti k tomu, že si obstarají své soukromé záležitosti, naskýtá se jim možnost návštěvy a prohlídka města, možnost nákupu, občerstvení a podobně. To vše postrádají zaměstnanci z větších dopravních středisek z vnitrozemí, kteří doprovázejíce vlaky do menších stanic v pohraničí, nevědí, jak ztrávit čekací dobu. Na zaměstnance z pohraničí pak působí deprimujícím způsobem, mají-li v pohraničí přiděleny 2 - 3 kratší traťové úseky, které denně několikráte projíždějí, zatím co dálkové vlaky do jejich domovských stanic vozí vlakové čety z vnitrozemí. Je také známo, že při kratších úsecích mají zaměstnanci nevhodné turnusové volno, zatím co při dlouhých úsecích s dlouhou jízdní dobou naskýtá se těmto zaměstnancům daleko výhodnější turnus, takže služební volno jest pak značně delší.

Domníváme se, že by sama železniční správa měla míti zájem na tom, aby vlak doprovázela četa domovské stanice toho ředitelství státních drah, jehož obvodu náleží větší část tratě, kudy vlak projíždí. Toto ředitelství může pak také lépe dozírati na zaměstnance svého obvodu. Uváženo s tohoto hlediska, nepokládáme za vhodné, aby na př. rychlíky z Prahy do Chebu (43 km v oblasti ředitelství Praha a 178 km Plzeň), do Podmokel (27 km Praha a 103 km Ústí n. L.), či do Liberce (33 km Praha a 107 km Hradec Králové) doprovázely pražské čety.

Závodní rada výtopen v Chomutově uvádí, že má všechny předpoklady pro vedení rychlíků, jak tomu bylo do konce roku 1938. Dnes výtopna Cheb vede rychlíky v trati Chomutov - Cheb a výtopna Chomutov rychlíky Chomutov - Praha. Bude-li opět soustředěno vedení ve výtopně Chomutov, ušetří se jeden stroj, což je jistě v dnešním nedostatku lokomotiv velká úspora.

Je nutno přihlédnouti k tomu, že další rozšíření železničních zařízení ve vnitrozemí (výtopny) je ztěžováno nedostatkem stavebního místa. Rovněž při opatrování bytů v domech z bytového fondu by zůstali v těchto bytech železničáři i po pensionování, ač jinak vláda vyzývá právě pensisty, aby se stěhovali do pohraničí.

Za základ doprovodů vlaků byl vzat v podstatě stav podle roku 1938, který však byl ovlivňován tehdejšími národnostními poměry. Němci se tehdy bránili tomu, aby do pohraničí přicházeli další čeští zaměstnanci a proto je nutno při nynějším provádění osidlovací politiky vyjíti z nové situace.

Dnes máme za úkol pohraničí řádně osídlit. Nejen, že se tím uvolní bytové tísni ve vnitrozemí, nýbrž přispěje-li železniční správa k osídlení pohraničí svými zaměstnanci, přispěje tím i k vhodnému zaměstnání jejich rodinných příslušníků, kteří najdou v pohraničí zdroje výdělku; jejich dětem se zde naskýtá možnost návštěvy obecných a středních škol, jež nejsou ve srovnání s vnitrozemím nijak přeplněny. Konečně jejich příchod bude uvítán drobnými obchodníky, řemeslníky a zemědělci. Bude to značná vzpruha pro naše hospodářství, která bude míti i za následek zvýšení přepravy, z čehož bude míti užitek i sama železniční správa.

Podepsaní poslanci vznáší proto na pana ministra dopravy tyto dotazy:

1. zda se stará o to, aby železniční správa přispěla k osídlení pohraničí svými zaměstnanci, čímž by byla zmírněna bytová nouze ve větších dopravních střediscích ve vnitrozemí;

2. zda je ochoten při úpravě turnusů, strojních a jízdních čet pro příští jarní jízdní řád naříditi, aby vlakové čety z pohraničních domovských stanic v počtu co největším doprovázely vlaky do vnitrozemí a zejména pak ony vlaky, jež budou zavedeny v jarním jízdním řádě.

V Praze dne 26. března 1947.

Dr. Veverka, Hladký, Holub, Kubát, Doležel,

Hatina, Kovář, Smejkal, dr. John, Pažoutová, E. Erban, Skaunic, A. Gottvald, dr. Erban, Kaplan, Pavlán, Bezděk, dr. Jelínek, J. Novotný, Sluka, dr. Bláha, Beneš, inž. Jankovcová.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP