475.

Vládní návrh.

Zákon

ze dne............1947,

kterým se zrušují poplatky z obchodních a živnostenských knih a z knih notářských.

Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Všechny předpisy o poplatku z obchodních a živnostenských knih se zrušují.

§ 2.

Předpisy o poplatku z repertorií, vedených o notářských jednáních, a z protestních protokolů (saz. pol. 29/74, věta prvá poplatkového zákona) a o poplatku z jednací knihy, knihy protestů a depositní knihy veřejných notářů [saz. pol, 24/65, písm. g) poplatkových pravidel] se zrušují.

§ 3.

Ustanovení §§ 1 a 2 se vztahují také na knihy, u nichž vznikla poplatková povinnost podle dosavadních předpisů v době od 1. ledna 1947 do dne, kdy tento zákon nabývá účinnosti. Zapravené poplatky se nevrátí.

§ 4.

Předpisy o poplatku z výpisů z obchodních a živnostenských knih (§ 8, odst. 6 a 7 zákona ze dne 19. února 1946, č. 32 Sb., o sjednocení a úpravě některých poplatkových předpisů) zůstávají v platnosti.

§ 5.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení; provede jej ministr financí.

Důvodová zpráva.

Vládním nařízením ze dne 9. srpna 1943, č. 237 Sb., kterým se zrušují poplatky z některých obchodních písemností, byla mimo jiné zrušena ustanovení o poplatcích z obchodních a živnostenských knih, jakož i z notářských repertorií a protestních protokolů. Zákonem ze dne 19. února 1946, č. 32 Sb., o sjednocení a úpravě některých poplatkových předpisů, byla v podstatě obnovena výlučná platnost právních předpisů československého státu, vydaných do 29. září 1938, a tím byly v zemích České a Moravskoslezské obnoveny také poplatky z uvedených knih. Při obnovení těchto poplatků převládaly důvody rozpočtové. Současně byla poplatková ustanovení o obchodních a živnostenských knihách soustředěna a sjednocena (§ 8 -cit. zák.).

Poplatky z obchodních knih jsou ekvivalentem za ochranu a zabezpečení práv, poskytovaných státem poplatkovým subjektům za řádné vedení obchodních a živnostenských knih, jež byly průkazními písemnostmi podle předpisů obchodních zákonů. Tyto předpisy byly změněny zákonem ze dne 25. října 1946, č 204 Sb., kterým se mění některé předpisy o obchodních knihách, tak, že také u řádně vedených knih platí zcela zásada volného uvažování důkazů. I za tohoto stavu zvyšovala by se nesporně dosavadním způsobem vybírání poplatků průkaznost těchto písemností. Avšak o řádné vedení obchodních a živnostenských knih k účelům v zákoně vyznačeným je postaráno zákonem ze dne 16. května 1946, č. 116 Sb., o jednotné organisaci podnikového početnictví, a předpisy podle něho vydanými. Třeba poznamenati, že stále se vyvíjející systémy moderního účetnictví vyvolávají obtíže při aplikaci předpisů o poplatku z obchodních knih, čímž se administrativa zdražuje. Finanční správa vzdává se tohoto pramene státního příjmu také z toho důvodu, aby poplatkový předpis nebyl na překážku vývoji a organisaci moderního účetnictví.

K § 1:

Tímto ustanovením zrušují se všechna ustanovení poplatkového zákona a poplatkových pravidel, jakož i předpisy je doplňující, pokud se týkají poplatku z obchodních a živnostenských knih.

K § 2:

Písemnosti tam uvedené slouží obdobnému účelu jako obchodní a živnostenské knihy. Také způsob vybírání poplatků řídí se předpisy platnými pro obchodní a živnostenské knihy.

K § 3:

Ustanovení toto bylo nutno zařaditi proto, že jinak by zrušení poplatku z obchodních a živnostenských knih pozbylo pro rok 1947 z větší části významu. Poplatky již zapravené však nehodlá finanční správa vrátit, poněvadž zatížení administrativy vracením poměrně malých poplatků nebylo by úměrné hospodářskému prospěchu jednotlivých poplatníků.

K § 4:

Tímto ustanovením se výslovně zachovává poplatek z výpisů z obchodních a živnostenských knih, upravený společně s poplatkem z obchodních a živnostenských knih v § 8 zákona ze dne 19. února 1946, č. 32 Sb. pod společným nadpisem "Poplatek z obchodních a živnostenských knih".

Úbytek příjmů státní pokladny z osnovy vyplývající nelze přesně vyčísliti, poněvadž poplatek se z části vybírá kolkovou známkou; lze však jej odhadnouti asi na 10 mil. Kčs.

V Praze dne 21. března 1947,

Předseda vlády:
Klement Gottwald v. r.
Ministr financí:
Dr. Dolanský v. r.




Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP