474.

Vládní návrh.

Zákon

ze dne...............1947,

kterým se živnost vulkanisérská prohlašuje za řemeslnou.

Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Živnost vulkanisérská se prohlašuje za řemeslnou s obmezeními vytčenými v § 1, odst. 5 živnostenského řádu (živnostenského zákona).

§ 2.

(1) Od průkazu způsobilosti pro živnosti řemeslné jinak předepsaného jest osvobozen, kdo před účinností tohoto zákona

a) samostatně provozoval živnost vulkanisérskou nebo

b) byl nejméně po 5 let zaměstnán v živnosti vulkanisérské nebo při výrobě pneumatik odbornými pracemi vulkanisérskými nebo

c) byl vůbec zaměstnán způsobem uvedeným pod písmenem b) a dokončil v tomto zaměstnání za účinnosti tohoto zákona celkovou pětiletou dobu zaměstnání.

§ 3.

Pokud tento zákon nestanoví jinak, zůstávají ustanovení živnostenského řádu (živnostenského zákona) nedotčena.

§ 4.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení; provede jej ministr průmyslu.

Důvodová zpráva.

K § 1:

Živnost vulkanisérská je dosud živností svobodnou. Tím, že není vázána zvláštním průkazem odborné způsobilosti, může ji provozovati kdokoliv a bez jakékoliv zručnosti, dovednosti a odborných znalostí. Neodborné provozování živnosti vulkanisérské je příčinou nadměrného znehodnocování tak vzácného materiálu jako je guma, kterou dovážíme z ciziny. Velké národohospodářské ztráty s tím spojené nutí k tomu, aby práce vulkanisérské byly svěřeny jen odborníkům, které nelze získati jinak než tím, že živnost vulkanisérská bude prohlášena za živnost řemeslnou. Zřemeslnění přispěje též ku zvýšení počtu učňů, jichž je citelný nedostatek, neboť rodiče se zdráhají dáti své děti do učení v obavě, že jejich budoucnost není v živnosti vulkanisérské, pokud tato je živností svobodnou, dostatečně zajištěna.

Živnost vulkanisérská vyhovuje všem podmínkám § 1, odst. 2 živnostenského řádu, neboť v této živnosti jde o znalosti, které vyžadují vzdělání v živnosti vyučením a delším zaměstnáním v ní. Zvláštní zručnosti a dovednosti vyžaduje strojní a ruční zpracování plátna a gumy, zejména krájení a stříhání, drsnění spojovacích ploch, navalování gumy do vykrojeného defektu pláště nebo duše, broušení stříhacích a krájecích nástrojů, vytápění připravených oprav gumových obručí a duší a j. Odborných znalostí vyžadují různé druhy materiálu a zacházení s ním, různá konstrukce obručí pro motorová vozidla, pohotovost ke stanovení doby vytápění a teploty při vulkanisaci a ošetřování obručí. K tomu přistupuje ještě potřeba znalostí teoretických jako nauky o látkách, znalost materiálu a látek pomocných, znalost nástrojů, strojů a jiných zařízení v dílně a zacházení s nimi, znalost nauky o obručích a pod. Není pochyby o tom, že potřebné zručnosti a odborných znalostí možno dosáhnouti jen povinným vyučením se živnosti, složením závěrečných zkoušek učňovských a delším zaměstnáním v živnosti po vyučení.

K § 2:

Osvobození od průkazu způsobilosti pro dobu přechodnou je míněno na prospěch těch, kdo živnost vulkanisérskou již samostatně provozovali, dále pak těch, kteří byli v této živnosti nejméně 5 let zaměstnáni, nebo pracovali po tutéž dobu při výrobě pneumatik a vykonávali při tom odborné práce vulkanisérské, poněvadž jen u těchto osob lze předpokládati, že mají dostatečnou kvalifikaci k provozování živnosti, na níž je národní hospodářství tak eminentně interesováno. Z důvodů sociálních, aby totiž nebyli poškozeni ti, kteří pětiletou dobu zaměstnání, dosud nedokončili, jest v písm. c) stanoveno, že se jim doba dosavadního jejich zaměstnání započítává do celkové pětileté doby, dokončí-li tuto pětiletou dobu za účinnosti zákona.

V Praze dne 21. března 1947.

Předseda vlády:
Klement Gottwald v. r.
Ministr průmyslu:
Laušman v. r.




Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP