Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1947.

2. zasedání

444.

Zprava

výborů sociálně-politického, právního a průmyslového

o návrhu poslanců Pavlána, Kaplana, Cíglera, inž. Jankovcové a druhů (tisk 266) na vydání zákona, kterým se upravuje pracovní doba v báňském průmyslu.

I.

Sociálně-politický výbor projednal ve své schůzi, konané dne 26. února 1947, shora uvedený návrh (tisk 266) a přijal tento jednomyslně tak, jak se na jeho znění dohodla subkomise výborů sociálně-politického, průmyslového a právního a doporučuje, aby ústavodárné Národní shromáždění jej schválilo v připojeném znění.

V Praze dne 26. února 1947.

Komzala v. r.,.
Kaplan v. r.,
předseda.
zpravodaj.

II.

Právní výbor vyslechl zprávu zpravodaje o tisku 266 a schválil ve své schůzi, konané dne 4. března 1947, po krátké rozpravě osnovu zákona, ve znění přijatém sociálně-politickým výborem.

V Praze dne 4. března 1947.

Dr. Řehulka v. r.,
Görner v. r.,
místopředseda.
zpravodaj.

III.

Průmyslový výbor po zprávě zpravodaje o tisku 266 schválil ve své schůzi dne 5. března 1947 uvedený iniciativní návrh zákona ve znění přijatém výborem soc.-politickým a právním.

V Praze dne 5. března 1947.

Inž. Janáček v. r.,
Cígler v. r.,
předseda.
zpravodaj.

Zákon

ze dne.......................... 1947

o úpravě pracovní doby v hornictví

Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

(1) Pracovní doba zaměstnanců hornických závodů, sloužících přímo těžbě uhlí, tuhy a rud nesmí trvati zásadně déle než 46 hodin týdně nebo 8 hodin ve 24 hodinách, v sobotu ne však déle než 6 hodin.

(2) Pracovní doba pro dělníky pod zemí se počítá od sjezdu prvého až do výjezdu posledního dělníka téže směny.

(3) Při pracích konaných za trvalé vysoké teploty, nedostatečného větrání a za přítoku vody může revírní báňský úřad, vyslechnuv závodní zastupitelstvo zaměstnanců a správu závodu, zkrátiti přiměřeně pracovní dobu tak, aby nepřesahovala s dobou sjezdu a výjezdu 7 hodin.

§ 2.

(1) Po dobu mimořádných hospodářských poměrů, jejíž počátek a konec určí vláda nařízením, může ministerstvo sociální péče po dohodě s ministerstvem průmyslu, po slyšení Ústřední rady odborů a Ústředního ředitelství československých dolů, národní podnik, stanoviti pro jednotlivé revíry, že se v období 4 týdnů bude pracovati 3 soboty po 8 hodinách a další čtvrtá sobota pak bude dnem pracovního klidu.

(2) Časová mzda příslušející za toto čtyřnedělní období nesmí býti nižší než mzda, jež by příslušela za čtyřnedělní období při úpravě pracovní doby podle § 1, odst. 1.

§ 3.

Ustanovení tohoto zákona se nevztahují na zaměstnance, kteří konají převážně práce správní, jakož i na ty povrchové zaměstnance, kteří nejsou zaměstnáni hornickými pracemi. Podrobnosti stanoví ministr sociální péče po dohodě s ministrem průmyslu a po slyšení jednotné odborové organisace vyhláškou v Úředním listě.

§ 4.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení. Provedou jej ministři sociální péče a průmyslu.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP