Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1947.

2. zasedání.

410.

Interpelace

poslanců Caňkáře, St. Nováka a Mikuláše,

vládě republiky Československé a ministru zemědělství

ve věci vydání zákona, kterým se mění a doplňuje dekret

presidenta republiky ze dne 21. června 1945, č. 12 Sb.,

o konfiskaci a urychleném rozdělení zemědělského majetku Němců, Maďarů, jakož i zrádců a nepřátel českého a slovenského národa.

Brzy po vydání uvedeného dekretu č. 12/1945 se ukázalo, že některá jeho ustanovení, zejména pokud jde o zkonfiskovaný lesní majetek, nevyhovují potřebám lidem požadovaného znárodnění našich lesů. Veřejný zájem požadoval nejen postátnění přiměřené části konfiskovaných lesů, ale i příděl vhodných lesních celků i ve větší výměře než 50 ha, po případě 100 ha svazkům územní samosprávy (obcím, okresům a zemím) nebo lesním družstvům obcí a okresů, jakož i jiným korporacím veřejného práva. Také praxe při provádění dekretu č. 12/1945 ukázala četné závady, které odporují zásadám správné lesnické politiky v naší republice a ohrožují důležité zájmy lesního hospodářství.

Tyto okolnosti staly se předmětem jednání zvláště na sjezdu územní samosprávy země České a Moravskoslezské, konaném dne 18. října 1945 v Praze, na němž byla přijata velikou většinou přítomných zástupců příslušná resoluce a zemská ústředí obcí, měst a okresů předložila pak společný návrh novelisace citovaného dekretu č. 12/1945 podle uvedené resoluce.

Rovněž některé politické strany Národní fronty podaly návrhy nového zákona o přídělu zkonfiskovaného zemědělského a lesního majetku, a to:

1. návrh poslance Mikuláše a druhů ze dne 17. IV. 1946, čís. 382 - PNS,

2. návrh poslance Smejkala a druhů ze dne 19. VI. 1946, čís. 1 - ÚNS,

3. návrh poslance Soukupa a druhů ze dne 2. X. 1946, čís. 144 - ÚNS.

Také vláda republiky Československé zabývala se touto otázkou již ve své 47. schůzi dne 2. dubna 1946 a uložila panu ministru zemědělství urychlené vypracování novely dekretu č. 12/1945.

Poněvadž tomuto usnesení vlády nebylo dosud vyhověno a také uvedené návrhy jednotlivých politických stran nestaly se ještě předmětem příslušného jednání, tážeme se:

1. zda dnešní vláda je ochotna obnoviti usnesení dřívější vlády ze dne 2. IV. 1946 a uložiti znovu p. ministru zemědělství, aby vypracoval se zřetelem k podaným návrhům a za účasti zástupců příslušných úřadů a korporací a odborníků návrh zákona, jímž se mění a doplňuje dekret presidenta republiky ze dne 21. června 1945, čís. 12 sb.;

2. zda je pan ministr zemědělství ochoten vypracovati a předložiti návrh požadovaného zákona, který by umožnil jak postátnění přiměřené části zkonfiskovaných lesů, tak i příděl vhodných větších lesních celků, po případě i účelnou směnu zkonfiskovaného a státem již převzatého lesního majetku svazkům územní samosprávy nebo jejich lesním družstvům, jakož i jiným korporacím veřejného práva a konečně i zemědělcům, pokud jde o drobný lesní majetek ve výměře do 20 ha, zejména když tento lesní majetek je nebo byl součástí usedlostí jim přidělené.

Doporučujeme, aby s přídělem lesní půdy byla přidělena také potřebná výměra zemědělské půdy (rolí, luk a pastvin) s příslušenstvím, dále rybníky i jiné vodní plochy, jakož i s lesním hospodářstvím spojené lesní závody, zejména pily, vápenky, cihelny a pod.

Konečně je třeba při přídělu zkonfiskovaného lesního majetku pamatovati na převzetí a zabezpečení existence úměrného počtu trvalých zaměstnanců (úředníků, zřízenců a stálých dělníků), kteří byli při přídělu na dotčeném majetku v trvalém služebním (pracovním) poměru a prokáží národní spolehlivost.

V Praze dne 8. února 1947.

Caňkář, St. Novák, Mikuláš,

Ulrich, Slíva, Weiland, dr. Loubal, Žáčková-Batková, dr. Neuman, Uhlířová, dr. Krajina, dr. Novotný, inž. dr. Kameníček, Langr, dr. Horáková, dr. Burian, Šulík, dr. Šíp, Šmejcová, Torn, Josef Ševčík.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP