Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1947.

2. zasedání.

408.

Interpelace

poslance dr. Hobzy

ministru financí

ve věci odčinění křivd, způsobených rozdílným přepočítacím

kursem Kč na RM.

Němci nadiktovali přepočítání naší koruny na říšskou měnu pro t. zv. Sudety, t. j. pro území, okupované dne 10. října 1938, poměrem 1 Kč = 12 Pf. Po obsazení celé ČSR stanovili pro t. zv. "Protektorát" přepočítávací kurs 1 Kč:10 Pf. Tyto rozdílné přepočítávací kursy byly pak příčinou různý§ nesrovnalostí, z nichž následující dvě uvádím:

1. Občané, kteří zůstali po 10. říjnu 1938 v obsazeném území a také ti, kteří zde měli nějaký majetek (nebo i neměli), měli k tomuto datu také snad i nějaké dluhy, které podle nařízení okupantů musely býti předány německým (říšským) bankám, a to podle onoho kursu 1 Kč:12 Pf. Sirotčí hypotekární dluhy pak byly v roce 1942 usnesením soudů předány bankám a spořitelnám. Tak na př. v Moravském Krumlově převzala tyto sirotčí dluhy "Sparkasse" ve Znojmě. Splátky i úroky byly od té chvíle ovsem zvýšeny, neboť pro tento ústav neplatily podmínky, za nichž byly zápůjčky ze sirotčí pokladny svého času poskytnuty. Naznačeným kursem byly přepočítány dluhy ve své začáteční výši, a podobně i dosud vykonané splátky na kapitál. Uvádím příkladem skutečný případ: v roce 1926 zapůjčených 20.000 Kč ze sirotčí pokladny bylo v roce 1938, po př. při převzetí spořitelnou ve Znojmě v roce 1942 přepočítáno na 2.400 RM. Splátky do té doby vykonané byly v témž kursovním poměru, ovšem odpočítány.

Tím by se vlastně ničeho velkého nestalo. Ale přišel den osvobození a německá "Sparkasse" se stala českou spořitelnou města Znojma a převzala také všechny pohledávky, které musela ovšem přepočítati zpět na měnu ČSR. Učinila to poměrem 1 Kč:10 Pf. Během okupace se ovšem musel dluh spláceti a zůstalo ke dni osvobození ještě jako zbytek dluhu 900 RM, které podle kursu, kterým byl dluh přepočítán z čs. měny na měnu německou (t. j. 1 Kč:12 Pf) znamenaly 7.500 Kč. spořitelna však přepočítala 900 RM na 9.000 Kčs. Takto tedy je příslušný občan poškozen částkou 1.500 Kčs a s ním mnoho jiných, kterým byly diktátem přeneseny dluhy z českých peněžních ústavů na ústavy říšskoněmecké. Věc se týká totiž i všech ostatních podobných dluhů, ne jen sirotčích.

2. Na území obsazeném v roce 1938 zůstalo mnoho Čechů, obzvláště pensistů, kteří pobírali své pensijní požitky z pozdějšího "Protektorátu". Nejlépe osvětlí tyto nesrovnalosti opět skutečný případ:

Pro listopad a prosinec 1938 obdrželi pensisté v Moravském Krumlově pensijní požitky zálohově z radnice v přepočítávacím poměru, jak byl Němci nadiktován, 1 Kč:12 Pf. Po prosinci 1938 byl ale tento způsob vyplácení zastaven a pensisté byli poukázáni na své vlastní úřady. Těm, kteří se vyslovili pro občanství německé říše, byla pense vyplácena pak od úřadů německých, později pak, když výplata byla přenesena na úřady "Protektorátu", mohli oni v případě poškození žádati o vyrovnání u příslušného úřadu německého, jak v dalším ještě naznačím. Ti však, kteří podle berlínské smlouvy mezi ČSR a něm. říší optovali pro ČSR, obdrželi pensijní požitky teprve asi po půl roce, až tato otázka byla mezi říší a ČSR, po př. pozdějším "Protektorátem", vyřešena. Čechům byla pak podle německého diktátu poukazována z "Protektorátu" pense v přepočítávacím poměru 1 Kč:10 Pf, ačkoliv, jak řečeno, v Sudetech platil jinak kurs 1 Kč:12 Pf. Dostávali tudíž němečtí příslušníci, po př. ti, kteří neoptovali a tak německé státní občanství neodmítli, o 2 pfeniky na 1 Kč více než dobří, poctiví Češi, kteří nechtěli s Němci ničeho míti.

Za celou dobu okupace bylo na př. v konkretním případě poukázáno z "Protektorátu" od zemského fin. ředitelství-pensijní likvidatury 190.113 Kč a obdržel tak tedy onen pensista méně než němečtí příslušníci, po př. než jak v Sudetech platil přepočítávací kurs o 3802.26 RM (t. j. 190.113 Kč X 2 Pf, o něž dostával méně). Přepočteno podle nyní stanoveného kursu min. financí pro přepočet říšské měny na měnu čs. po osvobození znamená to poškození 38.022.60 Kčs.

Že německé úřady o tomto poškození věděly, dokazuje ta okolnost, že měly svůj vlastní úřad pro vyrovnání takových nesrovnalostí, a to (v překladu): Hlavní zaopatřovací úřad Sasko IVb v Drážďanech. Odpověď tohoto úřadu, kterou tehdy dostal jeden občan, zní v překladu takto:

"K Vašemu návrhu ze dne 2. dubna 1940 u hlavního zaopatřovacího úřadu pro východní marku:

Vyrovnání tvrdostí mohou obdržeti jen takoví příjemci zaopatřovacích požitků (ku př. odpočivné, pense, požitky z dílenských pensí) německé státní příslušnosti, jimž na podkladě dřívějšího pracovního nebo služebního poměru jsou vypláceny tyto příjmy z protektorátu Čechy a Morava nebo z území Olzy v kursu 1 Kč = 10 řpf. Dalším předpokladem jest, že oprávnění příjemci od 10. října 1938 bydlí na sudetoněmeckém území a že tohoto dne měli nárok na výplatu těchto požitků. Příjemci sociálních rent (invalidní, úrazové, starobní, zaměstnanecké renty) nemohou vyrovnání tvrdostí obdržeti.

Ve Vašem případu nejsou dány tyto předpoklady v té míře, poněvadž jste podle Vašich udání státním příslušníkem protektorátu Čechy a Morava.

Vašemu návrhu na povolení vyrovnání tvrdosti (vyrovnání kursu) nemůže proto, bohužel, býti vyhověno."

Kulaté razítko: Hlavní zaopatřovací úřad Sasko.

Podpisy.

Jak patrno, měli Němci jinou míru pro Němce a jinou pro Čechy, neboť občané německé národnosti a ti, kteří neoptovali, stali se podle zmíněné berlínské smlouvy eo ipso občany německé říše a měli tudíž nárok na "vyrovnání tvrdostí". Nesmíme pak zapomínat, že mnozí z těch občanů něm. říše (jsou mezi nimi i Češi), kteří pobírali svou pensi o ony 2 Pf na každou korunu vyšší, než příslušníci "Protektorátu", zůstávají z toho či onoho důvodu u nás v republice a pobírají svou pensi od českých úřadů dále v téže výši, jako jejich kolegové, poctiví Češi, kteří byli po celou dobu okupace proti nim poškozováni a v duchu se jim snad smějí.

Podepsaní poslanci táží se proto p. ministra financí:

1. zda je mu tento vylíčený stav věci znám,

2. zda je ochoten vyrovnati stávající rozdíly způsobené nestejným přepočítávacím kursem Kč na RM a odčiniti křivdy a škody, vzniklé tím právě těm našim spoluobčanům, kteří v době německé okupace se osvědčili jako věrní a pevní vlastenci.

V Praze dne 8. února 1947.

Dr. Hobza,

Deči, Šulík, Přeučil, dr. Horáková, dr. Šíp, dr. Burian, Tichota, Klátil, dr. Loubal, Langr, Kleinerová, Tichý, Torn, Bartoš, Mikuláš, Urbánek, Ulrich, dr. Novotný, Žáčková-Batková, Šmejcová.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP