Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1947.

2. zasedání.

401.

Odpověď

ministra techniky

na interpelaci poslance Sedláka (tisk 210)

ve věci stavby vodovodu ve Volyni.

Území města Volyně a jeho okolí je geologicky složeno z prahorních útvarů žuly a ruly, které jsou na podzemní vodu i prameny velmi chudé. Vodu je zde možno získati jen jako vodu puklinovou nebo jako prameny ssuťové v údolích, avšak jejich vydatnost bývá velmi malá a pro zásobení větších obcí a měst zpravidla nepostačující.

Město Volyně pověřilo roku 1930 fu Ing. Pštross, Praha pokusným jímáním pramenů u Starova ve vzdálenosti as 3 km. Vydatnost těchto pramenů byla v říjnu tohoto roku, kdy bylo abnormální sucho, 2 l/vteř., v listopadu pak 3,85 l/vteř. Město však potřebuje pro zásobení 5 l/vteř. Je tedy patrno, že vydatnost pramenů byla nedostatečná, nehledě k okolnosti, že prameny ve vydatnosti silně fluktuují. Vzhledem k tomu upustilo město od využití pramenů.

R. 1939 bylo pokusně vrtáno u řeky Volyňky, kde však již v hloubce 6 m byla kompaktní skála, takže mocnost ssuťových náplavů je též nepatrná a nemohou se proto vytvořiti větší zásoby spodní vody. Výsledek sondování byl proto neúspěšný. Sonda Ć 250 mm vrtaná až do hloubky 18 m dávala pouze 0,28 l/vteř.

Je patrno, že vodovod města Volyně bude nutno budovati jako vodovod kombinovaný; pro zásobení bude nutno uvažovati o několik vodních zdrojů (prameny i vodu podzemní), aby potřebné množství vody bylo získáno. Je nutno hydrologicky prozkoumati širší okolí města a podle výsledku tohoto šetření učiniti potřebná opatření.

Ministerstvo techniky požádalo již dopisem z 9. října 1946, č. j. 385/1-IB/3-1946 ZNV v Praze, odd. IV-4d o vyšetření možnosti zásobení města Volyně vodou. Dotazem u tohoto oddělení bylo zjištěno, že zatím toto šetření vykonáno nebylo; oddělení bylo proto požádáno, aby šetření bylo vykonáno co nejdříve a aby ministerstvu techniky byla ihned podána zpráva. Poznamenává se, že město jako stavebník může podle platných zákonných ustanovení získati na stavbu vodovodu příspěvky z veřejných prostředků (min. techniky, zdravotnictví a země Česká), asi do 45% stavebního nákladu (včetně prací přípravných).

Na otázky v interpelaci odpovídám:

1. Ministerstvo techniky nařídilo dopisem z 9. října 1946, č. j. 385/1-IB/3-1946 zemskému národnímu výboru odd. IV-4d v Praze, aby vyslal odborného referenta na vyšetření možnosti zřízení vodovodu ve Volyni a aby navrhl podle výsledků šetření způsob řešení této otázky.

2. Ministerstvo techniky pamatuje ve svém generálním plánu pro hospodaření s vodou i na spotřebu pro zásobování měst a obcí vodou v povodí toho kterého toku; plánování vlastní vodovodní stavby je podle platných zákonných norem (vodního zákona, zákona o obecních zřízeních) povinností stavebníka, t. j. města Volyně.

3. Městu se jako stavebníku může dostati podpory podle zákona čís. 49/1931, a to jednak z prostředků zemských 10-15% stavebního nákladu, jednak z prostředků státních, ministerstva techniky 20-25 % stav. nákladu a ministerstva zdravotnictví 10-15% stav. nákladu.

Poznamenává se, že celkový státní příspěvek podle uvedeného zákona § 16 nesmí přestoupiti u jednotlivých vodovodů 35%, u vodovodů skupinových 40% stav. nákladu.

V Praze dne 29. ledna 1947.

Ministr techniky:

Inž. Jan Kopecký v. r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP