Ústavodárné národní shromáždění republiky Československé 1947.

2. zasedání.

385.

Interpelace

poslanců Caňkáře, Nedomy, Bolena a St. Nováka

ministru vnitra

ve věci použití mužstva STB z Jičína při vyšetřování případu

ve Skochovicích, okres Poděbrady.

Nezbytným předpokladem plného zdaru našeho dvouletého plánu, který po svorném odhlasování ÚNS byl podepsán presidentem republiky a slavnostně vyhlášen 28. října 1946, je klid a právní jistota občanů v našem státě. Jejich potřeba byla tolikráte a je stále ještě zdůrazňována členy vlády i parlamentu.

Potřeba zachování klidu ve státě pro plodnou práci byla také některým členům vlády a Národní fronty důvodem pro odložení voleb do Národních výborů, ač lid po nich volá, protože od nich očekává ozdravění našeho veřejného života.

Neklid do našeho veřejného života, zejména do našich vesnic, vnesen byl tak zv."Ďurišovým neústavním referendem" o šesti nových zemědělských zákonech.

Při něm dne 13. XII. 1946 stala se odsouzeníhodná hospodská příhoda v obci Skochovicích, okres Poděbrady. Na příkaz předsedy Okresního národního výboru profesora Plhala, daný dne 24. XII. 1946, vyšetřován byl skochovický případ velitelstvím stanice SNB v Kr. Městci, okres Poděbrady.

Výslechem 21 účastníků schůze JSČZ ve Skochovicích, konané dne 13. XH. 1946, bylo stanicí SNB v Kr. Městci zjištěno, že"průběh uvedené schůze byl od započetí až do jejího skončení v dobré shodě".

Dle relace SNB"po skončení schůze, t. j. as o 23 hodině, rozešla se většina účastníků a v hostinci zůstalo jen několik hostů, kteří mezi sebou vzájemně debatovali. Při tom popíjeli likéry všeho druhu, takže asi o 3. hod. ranní došlo mezi přítomnými ku rvačce".

Z této hospodské rvačky, o níž poslední slovo měl míti řádný soud, stala se po třech týdnech zbytečně politická událost, při jejímž vyšetřování asistovalo mužstvo STB z Jičína. Dne 7. L 1947, tedy po třech týdnech, přijelo odpoledne do Skochovic, aby jejich poklidné občany gestapáckým způsobem budili a k výslechu vodili po celou noc.

Dne 8. I. 1947 v zemědělském výboru sněmovním mluvil o tomto případě jako politickém pan ministr zemědělství Jul. Ďuriš.

Dne 13. I. 1947 rada Okresního národního výboru v Poděbradech usnesla se zvláštním posláním žádati Zemský národní výbor v Praze o sdělení, kdo dal uvedený případ vyšetřovati STB"zejména takovým drastickým způsobem, jak se ve skutečnosti dálo".

Podepsaní se proto táží:

1. Je panu ministrovi vnitra znám skochovický případ, o kterém jako o politickém také mluvil 8. I. 1947 p. ministr zemědělství Ďuriš, byv pozván do zemědělského výboru?

2. Je pan ministr vnitra ochoten dáti vyšetřiti a sděliti nám, kdo si vyžádal pro šetření případu ve Skochovicích mužstvo STB z Jičína a kdo k šetření dne 7. I. 1947 dal rozkaz, když případ byl příslušnou okr. stanicí SNB již dříve řádně vyšetřen a předán okresnímu soudu v Kr. Městci?

3 Ví pan ministr vnitra o používání odsouzeníhodných gestapáckých method nočních vyšetřování naší STB?

4. Co učiní pan ministr vnitra pro zamezení používání těchto nedůstojných method?

5. Co stálo státní pokladnu zbytečné vyslání mužstva STB z Jičína do Skochovic?

6. Komu předepíše pan ministr vnitra tento vyšetřený náklad k náhradě?

V Praze dne 29. ledna 1947.

Caňkář, Nedoma, Bolen, St. Novák,

Urbánek, Křepela, Lesák, Zeminová, Rychtera, Šulík, Bartoš, inž. dr. Ješ, dr. Neuman, Parez, dr. Šíp, dr. Hřebík, Klátil, dr. Burian, Uhlířová, Přeučil, Tichota, Čížek, Josef Ševčík.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP