Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1947.

2. zasedání.

384.

Interpelace

posl. Zeminové, Žáčkové-Batkové, Šmejcové,

Uhlířové, dr Horákové, Kleinerové,

dr. Kácla a Lesáka

vládě republiky Československé

v záležitosti nutného soustavného potírání alkoholismu v celém státě.

Hospodářská poválečná obnova státu, vrcholící v plánované dvouletce, jakož i mravní povznesení národa, nezbytně nutné po dlouholeté válce, vyžadují soustředěné pozornosti vlády, parlamentu, úřadů, žurnalistiky a všech zodpovědných veřejných činitelů. Největším nepřítelem této důležité hospodářské i morální obnovy a nápravy je však pijáctví, které se v posledním roce nebezpečně šíří. Krutá a dlouhá válka neničila jen lidské životy a hospodářské hodnoty. Zanechala také na charakteru bezpočtu lidí všech zúčastněných národů mnohé stíny. Právě pijáctví je zlým dědictvím války. Nejen u nás, ale i ve státech, které prosluly abstinentismem. Utrpení lidstva bylo příliš strašné a proto otupování smyslů alkoholem přinášelo úlevu. Aspoň zdánlivě. Papírových peněz byla všude záplava. A nebylo je možno často utratit jinak, než za pochybný alkohol, který se pod rukou prodával. Proto po celou válku kvetla veřejná i tajná výroba likérů a kořalek nejpochybnějších druhů. Nacisté pijáctví podporovali a sami se mu nejvíce oddávali. Nejhůře však toto otupování lidských citů a ducha působilo na mládež zotročených národů. Pilo se všechno, co bylo na dosah. I dřevitý líh, třeba měl v zápětí smrt nebo oslepnutí.

Po válce nebylo, bohužel, lépe. Lidé pili zase na radost, že je konec hroznému utrpení. A tak sladký i hořký jed alkoholu vnikal do nejrůznějších vrstev. Velká chyba byla, že se brzy po válce začal přidělovat alkohol na potravinové lístky. Protože jsme 6 let se učili využívat dobře každého přídělu, alkohol přišel takto úředním zásahem do každé domácnosti. Učili jsme tak pít i ty, kdož nikdy o alkohol nezavadili. Nejhorší bylo, že i mládež dostávala pravidelný úřední příděl likérů a kořalek. 7 let nežila, ale živořila. Pro všeobecné pracovní zotročení nepoznaly četné ročníky mladých krásu přírody, života a radost mládí. Nejkrásnější léta unikala jim navždy. Nebylo také v prvé době ani dost potřebného nasycení a proto tím zhoubněji účinkovala opojnost z náhle dosažitelného alkoholu. Starší generace využily také plně této příležitosti. A když se alkohol úplně uvolnil, jeho prodej i výroba, pijáctví ještě vzrůstalo. A roste nyní neviditelně a stále nebezpečněji. Rostou úrazy v práci, ale roste také nedbalost v povolání. Pije se ve městech i na vesnicích. Sta lidských životů bylo zahubeno opilými šoféry. A tisíce raněných prochází operačními sály nemocnic. Rozvraty rodin, nevěra, demoralisace, těžký život žen a opouštěných dětí k nám volají výstražným hlasem.

Těmito nebezpečnými zjevy zabýval se velmi podrobně první veliký zemský sjezd národně-socialistických žen v Brně v měsíci září 1946. Návrhy na potírání alkoholismu, přednesené poslankyní Zeminovou, sjezd jednomyslně schválil a usiluje o jejich splnění. Boj proti alkoholismu byl přenesen i na forum manifestačního sjezdu čs. žen, konaného 26.-28. října 1946. Také tam byly návrhy poslankyně Zeminové schváleny s velikým souhlasem. Poslankyně nár. soc. s tribuny parlamentu varovaly a volaly po nápravě všemi prostředky již od jara 1946! Tyto naše zákroky neminuly se cílem. Prvé akce se projevily již před vánocemi právě minulými. Řada měst se brání sama! České Budějovice stíhají každého opilce a jeho jméno visí na černé tabuli radnice. Mladá Boleslav rozkázala, že se mladým lidem nesmí alkohol prodávati a nalévati. Zemský národní výbor na naše výstražné volání přikázal jednotlivým okresním národním výborům, aby pijáctví stíhaly. Elektrické podniky pražské dostaly příkaz, aby každého opilce vyřadily ihned z dopravy. Totéž je však třeba na železnicích. Stejně jako ve všech továrnách a podnicích. Na sklonku m. r. byla svolána velká anketa Abstinentního svazu, která se radila za účasti zodpovědných činitelů o rázných prostředcích k omezení pijáctví.

Je však třeba, aby se soustavně a velkoryse šlo proti této poválečné zhoubě. Obracíme se proto na vládu republiky i jednotlivá ministerstva, na úřady i tisk, aby s celou vehemencí působily k nápravě. Státní rozpočet ovšem pro rok 1947 počítá s příjmem přes 2 miliardy Kčs z daně lihové. Nemůžeme a nechceme ministru financí zhoršovati obtížnou jeho situaci. Ale příjmů lze docíliti i jinou cestou. Je nezbytně nutno, aby prodej silnějších alkoholických nápojů byl u nás silně omezen a mládeži vůbec znemožněn. Náhradou za úbytek daně z lihu lze docíliti zvýšením cen (státní monopol), zvýšeným vývozem velmi kvalitních likérů do ciziny a propagací ovocných vín a lihu prostých nápojů. Omezením prodeje kořalek stoupne také konsum piva a lehkých vín, takže stát si na své dávky a daně zase přijde. Mimo to stoupnutím střízlivosti nesmírně získá i výkon práce ve dvouletce, ochrana lidského zdraví a kultura národa.

Aby byly akce proti pijáctví usměrněny, dožadují se nár. soc. poslankyně i klub poslanců nár. soc. následujících opatření se strany vlády.

Žádáme vládu Československé republiky o vyjádření, zda hodlá příslušným ministrům naříditi k provedení opatření jak jsou níže uvedena:

1. Mládeži do 20 let nesmí býti žádné silnější alkoholické nápoje (likéry, kořalky) prodávány, ani nalévány.

2. Mužům, kteří prokazatelně propíjí svůj výdělek a nestarají se o rodinu, domácnost a zejména děti, buďtež z nařízení ministerstva sociální péče zadržovány z mezd a platů až 2/3 a vypláceny přímo rodině.

3. Opilství budiž u nás v zákonech kvalifikováno jako přitěžující okolnost při souzení jakéhokoliv přestupku, přečinu nebo zločinu. Dodnes je, bohužel, v trestním řízení uznáváno za okolnost polehčující.

4. Všechny příslušné instituce zdravotní, sociální a kulturní nechť ihned provádějí účinnou propagandu proti alkoholismu a pro zvýšení mravní i kulturní úrovně našeho lidu. Také na školách měšťanských, odborných, středních i vysokých musí být povinně hlásány a šířeny protialkoholní názory.

5. Ministr sociální péče nechť se dohodne s vedením ÚRA, aby ve všech továrnách a podnicích bylo pijáctví přísně stiháno, trestáno propouštěním z práce nebo snižováním platů a mezd. Jednotný svaz čs. zemědělců nechť povinně s ministerstvem zemědělství provádí podobná opatření na venkově.

6. Všechna podobná zákonná opatření platí při potírání alkoholismu také na Slovensku, kde Slovenská Národná rada učiní potřebná opatření.

7. Vývoz pitného lihu, ale zejména kvalitních alkoholických nápojů do ciziny budiž všemožně podporován. Abychom byli schopni vývozu, budiž vývozcům zvýšená daň z alkoholických nápojů refundována.

8. Ministerstvo informací a rozhlas nechť do svých relací zařadí přednášky nejlepších našich pracovníků kulturních, sociálních i hospodářských, kteří by soustavně poukazovali na demoralisaci a veliké. škody, jaké nám vzrůst alkoholismu přináší.

Byli jsme vždy národem kulturním, který dbal na svoje vzdělání a šířil horlivě skvělé morální i politické nauky velkých presidentů T. G. Masaryka a dr. Beneše. President-Osvoboditel psal velmi často proti alkoholismu. A president-Budovatel ve svém slavném vánočním poselství řekl mnoho hořké pravdy národu v této věci. Učiňme proto všechno, abychom se stali zase vzorem vzdělanosti, pracovitosti a střízlivosti ostatním národům.

V Praze dne 29. ledna 1947.

Zeminová, Žáčková-Batková, Šmejcová, Uhlířová, dr. Horáková, Kleinerová, dr. Kácl, Lesák, dr. Šíp, dr. Neuman, Šulík, inž, dr. Ješ, Parez, Křepela, Čížek, Bolen, dr. Krajina, Klátil, Josef Ševčík, Přeučil, dr. Burian, Bartoš, Caňkář, Rychtera, dr. Hřebík.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP