Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1947.

2. zasedání.

366.

Odpověď

ministra zemědělství

na interpelaci poslanců Sedláka a Hladkého (tisk 165)

ve věci dobrovolného upuštění od vrchnostenského vnucovacího závazku z roku 1817 převzatého správou státních rybníků v Třeboni

proti občanstvu města Lomnice n. Lužnicí.

Závazek města Lomnice n. Lužnicí, případně majitelů přilehlých pozemků k udržování a čistění stok, především t. zv. Tisého potoka pod rybníky Tisý velký, Služebný, Dubovec malý a velký, Panenský velký a malý zakládá se na ujednání z r. 1817 mezi byv. Schwarzenberským panstvím a lomnickým měšťanstvem. Panství se zavázalo přispívati jednou třetinou skutečně vzešlého nákladu.

Tisý potok tvořený odpadními stokami pod rybníkem Tisý velký, o který hlavně jde, slouží však nejen k odtoku vody z uvedených 6 rybníků, nýbrž slouží především jako jediný přirozený odpad z povodí 94 km2 velkého nad rybníky Dvořiště, Koclířov a Tisý velký. Samotné rybníky Tisý velký a Koclířov mají jen docela nepatrné povodí. Udržování a čistění těchto stok jest tudíž především v zájmu veřejném, zejména však v zájmu majitelů přilehlých pozemků, aby vody odtékající z povodí nad rybníky a z rybníků samotných měly vždy volný odpad a v čas přívalu nebo lovení rybníků nezpůsobily na těchto pozemcích škody.

Vzhledem k tomu, že stoky nad rybníkem Tisý velký neslouží jen k účelům rybničního hospodářství, nýbrž především ku odvádění vody z rozsáhlého 94 km2 měřícího povodí nemůže podnik státní lesy a statky převzíti povinnost čistění těchto stok na svůj náklad. I kdyby nebylo uvedených rybníků (Tisý velký, Služebný atd.), musely by se stoky čistiti, jinak by byly při přívalech sousedící pozemky zatopeny. Naopak při přívalech slouží rybníky ještě jako nádrže a zabraňují tak záplavám. Jest v zájmu veřejném, aby stoky byly, pokud jest to jen trochu možné, co nejdříve upraveny a zregulovány. Ministerstvo zemědělství činí zároveň opatření, aby Zemským úřadem před lety vypracovaný projekt regulace Tisého potoka byl v nejkratší době uskutečněn a zavedeno vodoprávní řízení za účelem vyjasnění majetkového stavu a udržovací povinnosti dotyčných stok.

Podle sdělení správy státních rybníků v Třeboni nebyla při letošním vypouštění vody z rybníků způsobena na pozemcích sousedících s Tisým potokem naprosto žádná škoda a také se u správy státních rybníků nikdo o náhradu nějaké škody neucházel. Před vypuštěním rybníků žádala správa státních rybníků v Třeboni Místní národní výbor v Lomnici o vyčistění stok. Jelikož město Lomnice nad Lužnicí nemohlo sehnati potřebné dělníky, vyhověla správa požadavku předsedy Místního národního výboru v Lomnici n. Lužnicí i když sama měla velmi citelný nedostatek pracovních sil a zapůjčila obci potřebné dělníky, aby mohly býti stoky prosečeny a alespoň částečně vyčištěny, takže voda měla volný odpad, ovšem při velmi mírném tažení rybníka.

Začátek pouštění rybníka Tisého velkého byl včas správou v městě Lomnici n. Lužnicí uveřejněn též rozhlasem, aby majitelé přilehlých pozemků měli možnost zbytky otav z luk kolem stoky odkliditi.

Ministerstvo zemědělství, aby šlo občanstvu města Lomnice n. Lužnicí vstříc, povolilo, aby až do provedení regulace stok, která byla pojata do dvouletého plánu, správa státních rybníků v Třeboni dala stoky před výlovem rybníků vyčistiti.

Toto bylo ovšem povoleno jen jako dobrovolná pomoc a neznamená, že by správa státních rybníků převzala závazek občanstva města Lomnice n. Lužnicí.

V Praze dne 23. ledna 1947.

Ministr zemědělství:

Július Ďuriš v. r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP