Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1947.

2. zasedání

348.

Odpověď

ministra zemědělství

na interpelaci poslanců Pexy, Fuska, Bruknera, Hořínka a Horáka (tisk 157)

ve věci obchodu s koňmi.

Páni poslanci Pexa, Fusek, Brukner, Hořínek a Horák podali interpelaci, v níž se dožadují obnovení volnosti obchodování pro obchodníky koňmi.

Obchodem koňmi po živnostensku zabývalo se v Čechách a v zemi Moravskoslezské poměrně málo osob, majících k tomu zvláštní kvalifikaci osobní i odbornou a zvláštní zařízení. Po většině provozovali tuto živnost a ještě dnes o její provozování se ucházejí povozníci, hostinští, koňští řezníci, obchodníci s dobytkem i jiní drobní živnostníci a též někteří malí i větší rolníci. Ti, vedle svého jiného zaměstnání provozovali, případně by chtěli provozovati obchod koňmi spíše příležitostně a docílili tak snadno značných zisků, případně výhod. Z nepřípustných praktik, používaných v obchodě koňmi, uvádím příkladem tento: Obchodníci koňmi, kteří byli zároveň koňskými řezníky, kupovali opotřebované nebo starší koně za cenu jatečných koní, patřičným ošetřením a krmením docílili lepšího vzhledu těchto koní a pak je prodávali dále jako užitkové koně s velkým ziskem. Praktiky obchodníků koňmi byly jak před okupací, tak v době nesvobody v četných případech předmětem stížnosti se strany zemědělců, kteří při tom utrpěli mnohdy značnou ztrátu. Nereelnost v obchodě koňmi nepodařilo se vymýtit ani vyhláškou ministra zemědělství č. 292/43 Sb.

Stav a chov koní v našem zemědělství byl válkou a okupací velmi poškozen. V Čechách a zemi Moravskoslezské nenastalo sice zmenšení početního stavu, neboť armády přecházející tímto územím, zanechaly zde větší počet koní, jimiž byl úbytek vyvážen. Za to však nastalo velké zhoršení co do jakosti a též tím, že se v jednotlivých oblastech promísily různé druhy koní. Na Slovensku však nastal i velký úbytek početní, takže zde byl po skončení války velký nedostatek koní.

Za tohoto stavu musilo ministerstvo zemědělství přikročiti k plánovitým opatřením jednak k vyrovnání počtu koní v jednotlivých oblastech státu, jednak k zlepšení kvality stavu koní a dalšího chovu. Zejména je třeba docíliti toho, aby v jednotlivých oblastech byli chováni jen koně jednoho druhu.

Tato opatření by však nemohla míti výsledku, kdyby byl připuštěn volný soukromý obchod koňmi, který se přirozeně řídí jen hledisky zisku.

To se ukázalo hned po skončení války, kdy nezodpovědní jednotlivci ze všech částí státu skupovali v Čechách koně a hříbata za přemrštěné ceny a vyváželi je do pohraničních krajů a na Slovensko, kde byla nouze o koně a prodávali je tam za dvojnásobné ceny. Při tom docházelo i k řetězovému obchodu.

Z tohoto důvodu musilo ministerstvo zemědělství dne 29. září 1945 zakázati volný prodej koní a hříbat. Výnosem č. j. 16.024/II/2-1946 ze dne 6. února 1946, nebyl prodej koní a hříbat uvolněn, a to ani pro hospodářská družstva. Tímto výnosem bylo jenom povoleno zcizování a nabývání koní starších dvou let cestou okresního národního výboru v rámci nezbytného vyrovnání stavu koní, prováděného okresním národním výborem uvnitř hranic okresu, případně zemským národním výborem uvnitř hranic země; dále byl povolen prodej hříbat uvnitř okresu anebo do sousedního okresu za účelem dochovu zemědělcům, majícím potvrzení Jednotného svazu českých zemědělců o nutné potřebě koně mladšího dvou let; taktéž bylo povoleno zcizování plemenných klisen a klisniček uvnitř hranic země jen na členy organisace chovatelů koní, které byly přiděleny individuálně Jednotným svazem českých zemědělců; disposicí s hříbaty, pro která nebylo zájemců v okresu nebo v sousedství, a disposicí s plemennými klisničkami a klisnami, pokud šlo o jejich přesun do jiných okresů, byl pověřen Jednotný svaz českých zemědělců, jelikož bylo třeba dbáti toho, aby přesuny nebyla v okresech porušována jednosměrnost chovu koní.

Při tom ministerstvo zemědělství stanovilo, aby přesuny koní a hříbat byly pověřovány výlučně družstevní organisace, hlavně za účelem přesné evidence pohybu koní a hříbat a k zajištění zájmu plánovité plemenitby koní.

Při přesunu koní z Čech na Slovensko šlo o úředně organisovanou výpomoc českých zemědělců koňmi zemědělcům na Slovensku v krajích postižených válkou. Věc musila býti provedena s největším urychlením jednotně a s vyloučením každého zisku a proto mohly býti jejím provedením pověřena jen hosp. družstva.

Tak, jak tomu bylo v interpelaci č. 195, podané poslanci Křepelou, Kobylkou a Tornem v zájmu obchodníků dobytkem, i v této interpelaci se páni interpelující poslanci odvolávají na zájem a přání zemědělců, avšak neprávem. Zemědělci nejsou poškozeni vyřazením obchodníků koňmi, ale byli by poškozeni, kdyby těmto obchodníkům bylo znovu ponecháno volné pole. Zemědělci si nepřejí, aby byli znovu vydáni pověstným obchodním methodám obchodníků koňmi a aby zásahem těchto obchodníků byl mařen plán zvelebení chovu koní.

Na druhé straně družstevní organisace, jejichž prostřednictvím se uskutečňuje přesun koní a hříbat, pokud jest přípustný, poskytují plnou záruku, že při těchto přesunech bude dbáno zájmů celého zemědělství. Zemědělské družstevnictví jest totiž pověřeno zvelebováním zemědělské výroby a bude tudíž i při přesunech koní plně přihlížeti k zájmům plánovaného zlepšení chovu koní. Tvrzení, že zemědělská družstva nemají potřebných stájí, neodpovídá skutečnosti. Ministerstvo zemědělství se přesvědčilo, že hospodářská družstva mají vlastní nebo najaté stáje.

Počet obchodníků koňmi, u kterých tento obchod byl jediným zaměstnáním, je velmi malý. Tito mohou při dnešní velké potřebě pracovních sil bez těžkostí nalézt práci a slušný výdělek při činnosti produktivní a v řádné distribuci. Ti, kteří provozovali obchod koňmi vedle jiného zaměstnání, se budou moci plně věnovati tomuto druhému zaměstnání.

Výtka, že ministerstvo zemědělství nezachovává své vlastní vyhlášky, je neopodstatněn. Vyhlášky 133/43 a 292/43 týkaly se úpravy obchodu koňmi a živnostenských oprávnění k obchodu koňmi. Opatření ministerstva zemědělství, vytýkaná v interpelaci, týkají se však zákazu volného prodeje koní a hříbat, tedy jiného předmětu. Ostatně úřad, který vyhlášku vydal, může ji i změnit, resp. může upravit materiál, jehož se vyhláška týká, jinak.

Je dávným, dnes konečně alespoň částečně splněným požadavkem zemědělců, aby obchod s jejich výrobky byl v rukou zemědělských družstev. Teď, když se konečně přistupuje k reorganisaci celé distribuce, ministerstvo zemědělství musí trvat v zájmu zemědělství na obchodu prostřednictvím družstev, i když ještě tu a tam i v družstvech jsou určité zbytky starého ducha obchodování.

V Praze dne 13. ledna 1947.

Ministr zemědělství:

Július Ďuriš v. r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP