Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1947.

2. zasedání

343.

Odpověď

ministrů školství a osvěty a zemědělství

na interpelaci poslanců Smejkala, Jägermanna, dr. Novotného a Nermutě (tisk 136)

ve věci Státní hájenské školy v Nasavrkách.

Dosavadní umístění Státní hájenské školy v Nasavrkách bylo již při zřizování školy považováno za krátké provisorium, které měla v nejbližší době vystřídati novostavba. Prozatím byl nouzově adaptován obytný dům, při čemž však adaptace vysloveně pro potřeby školské byla poměrné nepatrná. Jiné adaptace zlepšily vlastně nemovitost.

Budova řádně nevyhovuje ani pro 30 žáků. Škola zaujímá pouze 6 místností, počítajíc v to i malou dílnu, ačkoliv je pro řádný chod školy zapotřebí alespoň 14 místností. Při tom má míti škola ještě jednu učebnu pro nárazovou potřebu frekventantů nebo pro kursy. Když v roce 1945 musela být otevřena pobočka, znamenalo její umístění v zimní rolnické škole velké obtíže pro chod školy.

Ubytování žáků nutno rovněž označit za nevyhovující, neboť již při ubytování 30 žáků jsou značné závady sociálně-zdravotní.

Obec Nasavrky nemá vlastní polesí, které by škole zaručovalo řádný rozvoj.

Místnímu národnímu výboru byly sděleny podmínky, za kterých by bylo možno školu ponechati v Nasavrkách. Podle sdělení výboru byly přislíbeny příspěvky ve výši asi 500.000 Kčs. O další 2,000.000 Kčs požádal JSČZ v Chrudimi ministerstvo zemědělství (nikoliv ministerstvo školství jak je uvedeno v interpelaci). Ministerstvo zemědělství nemůže místnímu národnímu výboru v Nasavrkách přispěti na stavbu školy, protože mu resortně v řádném rozpočtu nepřináleží finanční otázka budování lesnického školství. Částka, která jest k disposici, resp. o kterou se žádá, jest příliš malá vzhledem k celému nákladu a získání celé úhrady by si vyžádalo několika let. Po tuto dobu by škola živořila, zatím co lze ještě pro ni zajistiti jinde vhodné objekty z konfiskovaného majetku.

Jest dále nutno zdůrazniti, že škola při malém počtu hájenských učilišť není určená pouze pro nasavrcký kraj, nýbrž pro jednu třetinu až čtvrtinu Čech, pro rovněž chudé kraje krkonošské, jizerské a orlické; připadá jen na část Českomoravské vysočiny, která má ve své oblasti i druhou hájenskou školu v Jemnici.

Ministr školství a osvěty je si sice vědom významu školy pro určité hospodářské výhody kraje, které by však nebyly po postavení internátu tak veliké jak místní činitelé očekávají, je však toho názoru, že tyto důvody nemohou být stavěny před zájem žactva a před požadavek, aby se škola rozvíjela a plnila poslání pro celou svou oblast a pro stát.

V Praze dne 15. ledna 1947.

Ministr školství a osvěty:
Ministr zemědělství:
JUDr. Jaroslav Stránský v. r.
Július Ďuriš v. r.




Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP