Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1947.

2. zasedání

342.

Odpověď

ministrů vnitra a vnitřního obchodu

na interpelaci poslanců Pexy, Fuska, Bruknera, Horáka a Hořínka (tisk 150)

ve věci neoprávněného rušení národních správ živností v pohraničí.

Proti opatření okresního národního výboru v Mariánských Lázních, kterým byla provedena změna v osobě národního správce nad firmou Jindřich Bär, zasilatelství, obchod uhlím a stavebninami v Mariánských Lázních, bylo podáno odvolání Jaroslavem Alblem, takže záležitost bude přezkoumána v instančním pořadí.

Právní postavení národních správců je založeno dekretem presidenta republiky ze dne 19. května 1945, č. 5/45 Sb., o neplatnosti některých majetkově právních jednání z doby nesvobody a o národní správě majetkových hodnot Němců, Maďarů, zrádců a kolaborantů a některých organisací a ústavů. Ve smyslu předpisů tohoto dekretu spravuje národní správce majetkové podstaty dané do národní správy v zájmu veřejném a nikoli v zájmu soukromém. Jsou tudíž přípustny korektury, zvláště vyžaduje-li toho určitý veřejný zájem. Nelze popříti pravomoc národních výborů, kterým jakožto orgánům lidové samosprávy byl svěřen tento velmi důležitý úsek na poli veřejné správy, aby regulovaly zájmy více uchazečů o tutéž majetkovou podstatu, při čemž jsou zajisté směrodatny okolnosti v tom kterém jednotlivém případě rozhodné.

Aby snad někde nedocházelo k bezdůvodnému odvolávání národních správců, vydalo svého času ministerstvo vnitřního obchodu v tom směru pokyny orgánům lidové samosprávy.

Účelem národní správy ve smyslu dekretu výše zmíněného je především zajištění veškerého majetku a pokračování v dalším řádném a hospodářsky prospěšném provozování, jež se děje v zájmu veřejném. Jest tedy národní správa institucí toliko přechodnou a teprve předpisy o přidělování jednotlivých majetkových podstat z konfiskovaného nepřátelského majetku mohou zajistiti existenční základnu pro osídlence. Pokud pak jde o právní postavení národních správců ve směru ucházení se o příděl z konfiskovaného nepřátelského majetku, poukazuje se proto na vládní předlohu zákona o některých zásadách při přidělování nepřátelského majetku zkonfiskovaného podle dekretu presidenta republiky ze dne 25. října 1945, č. 108/45 Sb., o konfiskaci nepřátelského majetku a Fondech národní obnovy.

V Praze dne 17. ledna 1947.

Ministr vnitra:
Ministr vnitřního obchodu:
Václav Nosek v. r.
Antonín Zmrhal v. r.




Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP