Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1947.

2. zasedání

329

Odpověď

ministra sociální péče, ministra průmyslu a ministra vnitřního obchodu

na interpelaci poslance Aloise Jaroše (tisk 196)

o účinnosti zákona čís. 148/25 Sb. o pojištění osob samostatně výdělečně činných pro případ invalidity a stáří.

Aktivování zákona o pojištění osob samostatně hospodařících bylo vládou bedlivě sledováno již před touto válkou. Již tehdy bylo zřejmo, že zákon by nemohl býti aktivován bez jeho předchozí změny. Nutnost novelisace byla sice obecně uznávána, avšak mezi hlavními zúčastněnými složkami nebylo jednotného názoru o rozsahu a způsobu této novelisace. Přes tyto obtíže zahájilo ministerstvo sociální péče v posledních letech před válkou práce o novelisaci zákona. Práce pokročily tak dalece, že se blížily již svému zakončení. Tento vývoj byl však přerušen mimořádnými poměry, k nimž došlo v době války.

Obnovením státní svrchovanosti neztratila otázka na závažnosti, jak je také patrno z vládního programu usneseného v Košicích 5. dubna 1945, podle něhož se vláda má postarati, aby sociální pojištění bylo postupně rozšířeno i na osoby samostatně výdělečně činné. Při uskutečňování tohoto programu nelze již navázati na práce přerušené válkou, neboť zatím došlo k podstatným strukturálním změnám ve složení obyvatelstva a v celém našem národním hospodářství. Tím byly zároveň i závažně změněny předpoklady, z nichž se vycházelo při dřívějších pracích. Také nelze přehlédnouti, že sociální pojištění osob samostatně výdělečně činných musí se zapojiti organicky do dnešní výstavby sociálního pojištění, má-li míti plný účinek sociální. Otázka pojištění osob samostatně výdělečně činných se proto nyní sleduje v rámci připravovaného jednotného národního pojištění.

Velké dílo národního pojištění může se arciť uskutečňovati jen s rozvojem našeho národního hospodářství, tedy etapově, jak je to také výslovně vyjádřeno v budovatelském programu třetí vlády Národní fronty Čechů a Slováků.

Ve shodě s tímto programem připravuje se především vybudování jednotného národního nemocenského pojištění, do něhož budou zahrnuty i osoby samostatně výdělečně činné, tedy i živnostníci a obchodníci. Toto pojištění jeví se zvláště naléhavým vzhledem k mimořádnému ohrožení zdravotního stavu národa v důsledku poslední války. Osnova zákona je již v meziministerském připomínkovém řízení.

Současně s budováním národního nemocenského po jištění se sleduje i myšlenka etapového budování národního důchodového pojištění pro všechny vrstvy pracujících, včetně osob samostatně hospodařících. Podle usnesení vlády mají býti tohoto pojištění účastni v prvé řadě horníci. Ministerstvo sociální péče nepouští však se zřetele ani vybudování národního důchodového pojištění pro ostatní složky pracujících a sleduje v tom směru velmi bedlivě vývoj hospodářských poměrů, na nichž závisí jednak doba uskutečnění pojištění, jednak i výše jeho dávek.

Zákon č. 148/1925 Sb., o pojištění osob samostatně hospodařících pro případ invalidity a stáří, je tímto vývojem předstižen.

V Praze dne 18. prosince 1946.

Ministr sociální péče:
Ministr průmyslu:
Dr. Nejedlý v. r.
Bohumil Laušman v. r.

Ministr vnitřního obchodu:

Antonín Zmrhal v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP