Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1947.

2. zasedání.

322.

Odpověď

ministra spravedlnosti

na interpelaci poslanců Krosnáře, Machačové-Dostálové, Vítka, Synkové a Koubka (tisk 170)

ve věci porušování úřední povinnosti orgány krajského trestního soudu v Praze.

Ing. Miroslav Vagner byl vyšetřován pro podezření z deliktů podle retribučního dekretu a byl při tom zároveň ve vazbě od 30. května 1945 do 7. ledna 1946 a pak od 16. dubna 1946 až doposud. Výsledky řízení, jež měl veřejný žalobce dne 7. ledna t. r. k disposici, ho opravňovaly k propuštění obviněného z vazby. K opětnému zatčení došlo po dalším vyšetřování, jež provedla zemská ústředna státní bezpečnosti v Čechách. O nových výsledcích šetření, jež provádí vyšetřující soudce, nebylo doposud veřejným žalobcem u MLS v Praze rozhodnuto.

Dcera obviněného Ing. Miroslava Vagnera - kancelářská pomocnice Božena Vagnerová - nebyla nikdy zapisovatelkou v trestní věci svého otce. Přednosta mimořádného lidového soudu v Praze učinil již v květnu 1946 opatření, aby Božena Vagnerová vzhledem k svému příbuzenskému poměru k obviněnému Ing. Miroslavu Vagnerovi neměla přístup k trestním spisům. V polovici října 1946 byla Božena Vagnerová přemístěna k soudu na Karlovo náměstí v Praze a koná nyní službu u krajského soudu obchodního v Praze.

Z těchto skutečností plyne, že v žádném směru nedošlo k porušení zákona ať vědomě či jen z nedbalosti a tím méně k podpoře protistátních živlů soudními orgány.

V Praze dne 14. prosince 1946.

Ministr spravedlnosti:

Dr. Drtina v. r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP