Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1947

2. zasedání

316.

Odpověď

ministra vnitra

na interpelaci poslance Hatiny (tisk 105) ve věc sjednání nápravy v pohraničních okresích z důvodů bezpečnostních.

Ministerstvu vnitra jest známo, že bezpečnostní poměry v pohraničí nejsou mnohde dosud na žádoucí výši, avšak z přesných statistik o kriminálních deliktech vedených kriminální ústřednou, jakož i z úspěšné činnosti celého Sboru národní bezpečnosti jest patrno, ze tyto poměry se den ode dne lepší.

Příčinou nepříznivých bezpečnostních poměrů v některých částech našeho pohraničí, zejména též ve výběžku Ašském, jsou tyto okolnosti:

1. Povšechný úpadek morálky jako bezprostřední a všeobecný průvodní zjev poválečný.

2. Hromadný příliv nevhodných elementů do pohraničí v době porevoluční.

3. Zeměpisná poloha Ašského výběžku, která dává za nynějších dosud neurovnaných poměrů a za silné fluktuace obyvatelstva přes všechna opatření možnost k illegálním přechodům státní hranice různými živly, zejména též vysídlenými, místních poměrů dobře znalými Němci, za účelem pácháni krádeží na našem území.

4. Mnohdy snaha, aby po odsunu Němců byly náhradou za ne získány co nejdříve potřebné pracovní síly, měla za následek, že mezi osídlence se vloudili jednotlivci, aniž mohla býti předem přezkoušena jejich morální kvalita. Tím se stalo, že do Aše a okolí přišel značný počet cikánů a jiných pochybných osob.

5. Značný počet bytových krádeží byl usnadněn tím, že byty po odsunutých Němcích, které jsou ve značné míře dosud neobsazeny, nemohou býti z pochopitelných důvodů zcela bezpečně zajištěny (kromě uzamčení, příp. zapečetění) nebo dokonce střeženy.

Přes všechny tyto pro zajištění bezpečnosti nepříznivé okolnosti nejsou však bezpečnostní poměry v Aši takového rázu, jak je líčí interpelace p. poslance Hatiny a spol., což prokazují tyto zjištěné skutečnosti:

1. V době od 1. 5. 1946 do 30. 9. 1946 nedošlo v Aši k těžkému deliktu proti bezpečnosti života kromě jediného v bodě 3. zmíněného případu.

2. Za měsíc červenec, srpen a září 1946 bylo provedeno v Aši celkem 52 vloupání do bytů, obchodů a skladišť. Z toho bylo 29 případů objasněno a 40 pachatelů těchto vloupání odevzdáno do soudní vazby. Ve 20 případech byl zcizený majetek zajištěn a vrácen majitelům. Tvrzení, že v Aši se vykrádá každé noci minimálně 5, maximálně 15 bytů, neodpovídá tedy skutečnosti.

3. Případ přepadení jednoho občana 3 Slováky byl ihned příslušnou kriminální úřadovnou vyšetřen. Bylo zjištěno, že dne 7. 9. 1946 byl napaden národní správce v Aši Alois Malaník 4 Slováky po předchozí hádce v hostinci. Malaník byl Slováky sražen k zemi a oloupen o 4.200 Kčs a osobní průkaz. Všichni pachatelé byli zjištěni a dne 19. 9. 1946 po skončeném šetření předáni do soudní vazby. Je to jediný případ loupeže, k němuž v Aši došlo v době od 1. 7. do 30. 9. 1946. Příslušník SNB, který prý v tomto případě projevil liknavost, je zjišťován a bude proti němu patřičně zakročeno.

4. Pohlavní choroby mezi civilním obyvatelstvem vykazují sice vzestupnou tendenci, neb v červenci 1946 bylo zjištěno 28. v srpnu 47 a v září již 51 případů kapavky. Tvrzení, že jedna čtvrtina obyvatelstva v Aši je zachvácena pohlavními nemocemi, neodpovídá však skutečnosti. Pokud jde o tvrzení, že pohlavní chorobou trpí i část vojenské posádky, bylo toto šetřením vojenské správy zcela vyvráceno. Podle sdělení ministerstva národní obrany bylo zjištěno, že v posádce v Aši byly u příslušníků čs. armády za měsíc srpen zjištěny jen 3 případy a za měsíc září jen 2 případy nákazy pohlavních nemocí.

Všem nepříznivým bezpečnostním poměrům v okrese Aš čelily příslušné složky Sboru národní bezpečnosti již od počátku a učinily ku zvýšení bezpečnosti života a osob ještě tato další opatření:

1. Zemské velitelství SNB v Praze provedlo potřebné zesílení svých útvarů v Aši a v ašském okrese a zostřilo střežení státní hranice příslušným pohraničním útvarem SNB, aby byly znemožněny lupičské nájezdy z Německa.

2. Rovněž kriminální ústředna učinila opatření, aby stav okresní kriminální úřadovny v Aši byl přiměřeně zvýšen.

3. U ohlašovacího úřadu v Aši bylo zařízeno, aby při přihlášení každé osoby byl činěn bezpodmínečně tak zv. zpětný dotaz a aby v případech, kdy jde o osoby trestané, nebo o osoby se špatnou pověstí, byla ihned vyrozuměna okresní kriminální úřadovna, která tyto závadné elementy povede ve zvláštní patrnosti.

4. Konfiskační referát spolu s referátem bytovým v Aši ke zvýšení zabezpečení prázdných bytů zavedly instituci národních správ nad těmito byty. Národní správcové jsou osobně odpovědni za majetek v bytech.

5. Nad domy, kde dosud nejsou národní správci, byly zřízeny zvláštní kolektivní národní správy.

6. Současně okresní národní výbor v Aši - bezpečnostní referát v součinnosti se všemi složkami národní bezpečnosti provádějí očistnou akci (razzie, nádražní a hotelové kontroly a pod.) v okrese, jejímž účelem jest zbaviti se nevhodných elementů.

V Praze dne 17. prosince 1946.

Ministr vnitra:

V. Nosek v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP