Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1947

2. zasedání

308.

Odpověď.

vlády.

na interpelaci poslance inž. Sochorce (tisk 89)

ve věci zrušení pachtovní smlouvy mezi 16 obcemi politického okresu

hustopečského a lesním úřadem v Židlochovicích.

Vláda odpovídajíc na interpelaci poslance inž. Sochorce a druhů ve věci zrušení pachtovní smlouvy mezi 16 obcemi politického okresu hustopečského a lesním úřadem v Židlochovicích, č. t. 89. sděluje toto:

Až do roku 1942 připachtovávala správa státních lesů v Židlochovicích jako krycí honitby části, případně i celé společenstevní honitby od příslušných 16 honebních výborů.

Za okupace byla oblast státních lesů v Židlochovicích prohlášena za přírodní reservaci (rozhodnutí býv. komisařského vedoucího č. j. 84.026-VIII/Bh-1942, ze dne 16. června 1942).

Na základě tohoto prohlášení a ve smyslu ustanovení § 12. odst. 6 vl. nař. č. 127/41 Sb., přiznalo ministerstvo zemědělství jako nejvyšší myslivecký úřad výnosem č. j. 83.610-VI c-1942, ze dne 18. června 1942, bývalému Pozemkovému úřadu pro Čechy a Moravu nárok na pachtování společenstevních honiteb, které sousedily s touto reservací a sice:

Židlochovice, Hrušovany, Unkovice, Žabčice, Přísnotice, Přibice, Iváň, Vranovice, Uherčice, Velké Němčice, Křepice, Nikolčíce, Nosislav, Blučina, Měnín a Moutnice.

Správa Židlochovice uzavřela pachtovní smlouvy se 16 obcemi na dobu 9 let a 3 měsíců, t. j. od 1. ledna 1943 do 31. března 1952 na připachtování celých společenstevních honiteb. Části společenstevních honiteb, kterých nebylo zapotřebí k provozu representačních honiteb, dala do pachtu místním zájemcům.

Místní občané těžce nesli, že honební právo na vlastních honebních pozemcích museli propachtovati správě a části honiteb, které sami dříve spravovali, dostávali jako podpacht od správy a po osvobození domáhali se zrušení pachtovních smluv.

Za splnění této žádosti místních občanů se u ministerstva zemědělství naléhavě zasazoval p. poslanec Šling. Po jeho opětovných intervencích byla v dohodě s kanceláří presidenta republiky v březnu 1946 vyslána komise, složená ze zástupců kanceláře presidenta republiky, lesnického odboru ministerstva zemědělství, ústředního ředitelství státních lesů a statků Jednotného svazu českých zemědělců v Praze a v Brně a zemského národního výboru v Brně, aby na místě samém provedla šetření, jak dalece bylo by možno vyhověti oprávněným požadavkům místních zemědělců při zachování representační honitby na Židlochovicku, třeba v zmenšeném měřítku.

Komise jednala se zástupci všech honebních společenstev a docílila s 11 z nich dne 1. června 1946 dohodu.

Dle této dohody byly společenstevní honitby rozděleny tak, aby části dobrovolně postoupené správě státních lesů byly jako samostatné honitby pachtovány a zbývající části ponechány příslušným honebním společenstvům, rovněž jako samostatné honitby k volnému využití Správa státních lesů v Židlochovicích přípisem ze dne 27 srpna 1946 tuto dohodu vypověděla. Ministerstvo zemědělství, resp. Ústřední ředitelství státních lesů a statků však po návštěvě deputace dotyčných honebních společenstev uložilo správě v Židlochovicích, aby bezodkladně odvolala svůj přípis a dohodu o prozatímní úpravě myslivosti přesně plnila. Tím byla platnost dohody z 1. září 1946 obnovena. Dodatečným jednáním byla docílena dohoda u dalších dvou honebních společenstev. Nebylo možno docíliti dohody s honebními společenstvy Blučina, Nosislav a Uherčice.

Honební plochy pachtované od prvních dvou společenstev slouží jako krycí honitby pro chov bažantů v t. zv. rumunské bažantnici, která na východní straně sousedí přímo s polnohospodářskými pozemky rolníků z těchto obcí. Na těchto pozemcích bažanti přirozeně působí určité škody, za které však majitelé pozemků dostávají plnou náhradu. Z těchto důvodů rozhodl ministr zemědělství, aby rumunská bažantnice byla posunuta do vlastních pozemků státních lesů a statků tím způsobem, že pruh lesa na západní a jihozápadní straně bude vykácen a vyklučen a půda přeměněna na polnohospodářské pozemky. Tím bude docíleno, že bažantnice bude obklopena státními polnohospodářskými pozemky, kde se zadrží hlavní nápor škod, působených bažanty. Tak bude splněno dávné přání těchto obcí. Pokud se však týká těch částí společenstevních honiteb, které mají býti ponechány v pachtu správě státních lesů a statků v Židlochovicích jako krycí pásmo pro representační honitbu, žádala tato honební společenstva takové omezení tohoto pásma, že by tím byl honební provoz v rumunské bažantnici, nejlepším to representačním honbišti, v zásadě ohrožen.

Z obdobných důvodů nebylo možno docíliti dohody s obcí Uherčice, jejíž pozemky hraničí na východní straně na vranovský les.

Po novém zakročení pana poslance Šlinga, jenž tuto záležitost stále sledoval, rozhodl ministr zemědělství, aby požadavkům všech těchto 3 obcí bylo vyhověno až po krajní mez, slučitelnou ještě s dalším udržením státní representační honitby v Židlochovicích, jejíž zachování je důležitým zájmem státním.

V důsledku tohoto rozhodnutí podrží si správa státních lesů a statků pro ochranné pásmo representačních honiteb jako pacht jen tyto části společenstevních honiteb výše uvedených obcí:

1. U obce Blučina honební plochy společenstevní honitby od silnice Blučina-Měnín na východ.

2. u obce Nosislav honební pozemky od Vápeňácké cesty na východ.

3. u obce Uherčice honební pozemky ležící západně od cesty vedoucí z Uherčic na Kolby.

Zbývající části společenstevních honiteb těchto obcí budou ponechány příslušným honebním společenstvům k volnému využití, tak jako u ostatních 13 obcí.

Tyto plochy jsou o mnoho menší než ty, které výše uvedené obce dobrovolně propachtovávaly státním lesům a statkům až do roku 1938.

V celku tedy byla záležitost u 13 obcí vyřešena cestou dohody, uzavřené 1. června 1946, která je v platnosti, s 16 obcemi nebyla dohoda uzavřena, neboť jak bylo výše uvedeno, nebyly tři obce ochotné přistoupiti na uspořádání, které by bylo slučitelné s dalším udržením representační honitby. U těchto tří obcí splní ministerstvo zemědělství, resp. Ústřední ředitelství státních lesů a statků požadavky obcí až po krajní mez slučitelnou se státními zájmy a v míře, která přesahuje stav do roku 1938.

V Praze dne 18. prosince 1946.

Předseda vlády:

Klement Gottwald v, r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP