Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1946.

2. zasedání.

301.

Odpověď

ministra dopravy

na interpelaci poslance dra Jelínka (tisk 183)

ve věci nespokojenosti železničních zaměstnanců v Kolíně.

Ad 1. Podle programu dvouletého budovatelského plánu mají býti v Kolíně již v r. 1947 vystavěny nejméně čtyři, případně šest nájemných domů pro železniční zaměstnance o celkovém počtu 48 bytových jednotek. Do řádného rozpočtu ČSD pro rok 1947 je k tomu účelu zařazena položka 8,600.000 Kčs.

Kromě toho hodlá bytový fond pro obvod ŘSD Praha vystavěti v Kolíně nejméně dva (příp. tři) nájemné domy pro železniční zaměstnance o celkovém počtu 24 bytových jednotek. Má tudíž býti vystavěno v Kolíně již v roce 1947 celkem 72 bytových jednotek, rozvržených do šesti, příp. devíti nájemných domů (podle výšky zastavění a velikosti bytů).

Vypracování potřebných stavebních plánů bylo zadáno již 7. listopadu 1946 civilnímu architektu Ing. Dr. Ivanu Šulovi z Prahy, a to se lhůtou odevzdání kompletních plánů do 31. 1. 1947.

Z uvedeného plyne, že otázka ubytování železničních zaměstnanců v Kolíně je železniční správou bedlivě sledována.

Ad 2. Příspěvky při včleňování do práce byly zavedeny vládním nařízením č. 101/1940 Sb. a platí je podle § 53 vlád. nař. č. 250/1943 Sb. o podpoře při včleňování do práce všichni příjemci mezd a platů a jejich zaměstnavatelé na polovic. Z veřejných zaměstnanců jsou vyňati zaměstnanci, kteří podléhají pojištění podle zákona č. 221/1925 Sb. o nemocenském pojištění veřejných zaměstnanců (t. j. u ČSD definitivní a pomocní zaměstnanci). Platí je tedy u ČSD čekatelé a dělníci. Příspěvky vybírá nemocenská pojišťovna a plynou do "Účelového jmění pro podpory při včleňování do práce", které spravuje ministerstvo sociální péče.

Zrušení příspěvků by vyžadovalo novelisace vládního nařízení č. 250/1943 Sb. Pro návrh bylo by příslušné ministerstvo sociální péče.

Ad 3. Podrobné vyšetření ukázalo, že důchodová daň je srážena přesně podle sazeb tabulek daně důchodové. Zaměstnanci byli pravděpodobně uvedeni v omyl tím, že v listinách platů a mezd, které jsou určeny též pro srážku daně důchodové, jsou zdaňovány též vedlejší příjmy (služební příplatky, prémie, úkolový výdělek a pod.), příp. i jiné příjmy těchto zaměstnanců (na př. náhrada za nevybranou dovolenou na zotavenou), vyplácené zvláštními výplatními listinami, v nichž tyto požitky nejsou zdaňovány.

Neinformovaný zaměstnanec se pak ovšem může domnívati, že mu byla provedena v listině platů a mezd vyšší srážka na daň, nepřihlíží-li k výše uvedené okolnosti. Je vyloučeno, aby u měsíčního platu nebo mzdy 2.300 Kčs byla sražena daň částkou 560,- Kčs neboť srážka daně v daňové skupině A (u svobodných zaměstnanců, bezdětných rozloučených zaměstnanců a bezdětných vdovců), v níž jest daňová sazba nejvyšší, činí z uvedené částky pouze 118 Kčs. Má-li ovšem takový zaměstnanec vedlejší příjem 1.700 Kčs měsíčně, činí pak srážka daně důchodové, poněvadž nutno podle platných předpisů daňových pro účely zdanění sečísti stálý plat s tímto vedlejším příjmem (vypláceným, jak již výše uvedeno, jinou výplatní listinou, v níž nebyl zdaněn) v daňové skupině A již 547 Kčs, poněvadž se stoupajícím příjmem daň progresivně stoupá.

Podobné stížnosti zaměstnanců se vyskytují v poslední době dosti často vzhledem k tomu, že při vyšším příjmu jest daň vyměřována podle platných předpisů daňových značně vysoká, dosud však nebyl v takovém případě prokázán nesprávný postup některé služebny proti platným předpisům. Zaměstnanci si mohou dáti vysvětliti výši srážky přímo služebnou, příp. mají-li za to, že srážka je neodůvodněná, předati případ prostřednictvím závodní rady ředitelství státních drah k vyšetření. Byla-li zjištěna závada, zjednalo by jistě ředitelství okamžitou nápravu.

V Praze dne 29. listopadu 1946.

Ministr dopravy:

Dr. I. Pietor v. r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP