Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1946.

2. zasedání.

297.

Zpráva

výborov sociálne politického, právneho, kultúrneho a rozpočtového

o vládnom návrhu zákona (tlač 200)

o úprave platových a služobných pomerov učiteliek ručných prác (domácich naúk).

I.

Sociálne politický výbor prejednal vo svojich schôdzach dňa 20. novembra 1946 a dňa 18. decembra 1946 vládny návrh zákona o úprave platových a služobných pomerov učiteliek ručných prác (domácich naúk) (tlač 200) a usniesol sa odporúčať snemovni, aby návrh prijala v nezmenenom znení. Súčasne prijal i rezolúcie výboru kultúrneho a právneho.

V Prahe dňa 18. decembra 1946.

Dr. Alois Neuman v. r.,
Matilda Kulichová-Sutórisová v. r.,
podpredseda.
zpravodajca.


II.

Právní výbor projednal osnovu zákona (tisk 200) ve své schůzi dne 18. prosince 1946 a usnesl se doporučiti ji plenu Ú. N. S. k přijetí beze změny.

Současně přijal právní výbor i připojenou resoluci.

V Praze dne 18. prosince 1946.

Dr. Gregor v. r.,
Jos. Vítek v. r.,
předseda,
zpravodaj.


III.

Kulturní výbor projednal vládní návrh zákona (tisk 200) ve svých schůzích konaných dne 18. prosince 1946 a přijal předloženou osnovu beze změny.

Současně přijal připojenou resoluci, jakož i resoluci výboru právního.

V Praze dne 18. prosince 1946.

L. Novomeský v. r.,
Běla Pažoutová v. r.,
místopředseda,
zpravodaj.


IV.

Rozpočtový výbor projednal ve své schůzi, konané dne 18. prosince 1946, předloženou osnovu zákona (tisk 200) a přijal ji podle usnesení předchozích výborů s připojenými resolucemi.

V Praze dne 18. prosince 1946.

Josef Štětka v. r.,
Inž. Ludmila Jankovcová v. r.,
místopředseda.
zpravodaj.


Zákon

ze dne ............................................1946

o úpravě platových a služebních poměrů učitelek ručních prací (domácích nauk).

Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Předpisy, jimiž jsou upraveny platové a služební poměry literních učitelů veřejných obecných a měšťanských (občanských) škol, se vztahují i na učitelky ručních prací (domácích nauk), ustanovené při veřejných školách obecných, měšťanských a pomocných.

§ 2.

Zrušuje se platnost, po případě použivatelnost ustanovení § 2, odst. 3, § 3, odst. 2 a 8, § 7, odst. 1 a 4, § 8, odst. 1 a §§ 12 a 34 zákona ze dne 24. června 1926, č. 104 Sb., o úpravě platových a služebních poměrů učitelstva obecných a občanských škol, ve znění vládního nařízení ze dne 24. srpna 1939, č. 271 Sb., a vládního nařízení ze dne 12. ledna 1944, č. 16 Sb., pokud se vztahují na učitelky ručních prací (domácích nauk). Platnost, po případě použivatelnost těchto ustanovení zůstává však nedotčena, pokud se vztahují na jiné učitelské osoby.

§ 3.

Učitelkám ručních prací (domácích nauk) se vyměří dnem 1. července 1946 služební plat (adjutum, odměna) literních učitelů obecných a měšťanských škol se stejnou služební dobou a způsobilostí.

§ 4.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem 1. července 1946; provede jej ministr školství a osvěty.

Resoluce výboru kulturního.

1. Kulturní výbor ústavodárného Národního shromáždění, uznávaje zásluhy dosavadních učitelek domácích nauk o správnou dívčí výchovu u nás a tím i o zvýšení úrovně našich domácností, žádá, aby vyučování dívčím ručním pracím (domácím naukám) bylo na všech školách takto zabezpečeno:

a) Dívčí ruční práce a domácí nauky nutno posuzovati jako předmět všeobecně vzdělávací. Je proto třeba, aby na toto vyučování bylo v dostatečné míře pamatováno v učebních osnovách všech škol všeobecně vzdělávacích, tedy i škol středních. Též je třeba pamatovati na potřebu, aby i chlapcům dostalo se aspoň základů z tohoto oboru (na př. z nauky o výživě).

b) Podle nové úpravy učitelského vzdělání nepočítá se v budoucnosti na obecných školách se zvláštními učitelkami domácích nauk. Je proto třeba, aby na pedagogických fakultách byly literní učitelky obecných škol pro tento obor náležitě připraveny a aby při pedagogických fakultách byly vybudovány ústavy domácích nauk, v nichž by se posluchačky při praktickém výcviku seznámily s moderním zařízením technickým i hygienickým.

c) Vyučování dívčím ručním pracím a domácím naukám budiž náležitě opatřeno i na malotřídních školách venkovských. Je proto třeba vypracovati plán na takovou úpravu, která by toto vyučování zajistila i na škole, kde působí pouze muži a která by při tom nezatěžovala učitelky docházkami do několika vzdálených škol.

Resoluce výboru právního.

2. Ministr školství a osvěty se vyzývá, aby po dohodě s ministrem financí uvažoval o opatření, jímž by byly zařazeny učitelky ručních prací (domácích nauk) podle § 4, odst. 2 vl. nař. 51/42 Sb. a podle § 3, odst. 2. vl. nař. 53/42 Sb. do III. stupně cestovních výloh (stěhovacích výloh), tedy do téhož stupně, v němž jsou učitelé národních škol.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP