Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1946.

2. zasedání

252.

Interpelace

poslanců inž. Sochorce, Tomáška, Nermutě, Štambachra, Broje, Hynka a Plesla

ministru výživy

ve věci trhových svazů.

Trhové svazy, kterých máme celkem devět, byly zřízeny postupně od roku 1939 do roku 1941 okupantskými úřady, které je potřebovaly a postupně doplňovaly, aby jim zcela sloužily pro mimořádně naléhavé válečné účely. Z toho důvodu byli do svazu dosazeni zmocněnci z řad Němců, byl zaveden autoritativní systém, správní orgány svazů byly jmenovány a odvolávány, kontrolní služba zesílena, trestní sankce zvýšeny. Je samozřejmé, že téměř policejní systém, který zemědělce postihoval nezřídka žalářováním a dokonce smrtí, setkal se u nich s přirozeným odporem.

Trhové svazy, jež provází smutná pověst doby okupace, trvají na nezměněných fašistických zásadách dodnes a dosud nebylo nic podniknuto pro jejich odstranění. Svazy tím, že postupují stejně jako za okupace, pobuřují producentskou i konsumentskou veřejnost, dále zbytečně zatěžují náklady distribuce. Některé svazy dokonce prokázaly svou neschopnost, když si naprosto nevěděly rady s okurkami, rajskými jablky, ranými a pozdními brambory, zelím, ovocem a v poslední době také s tvarohem a syrečky. I při nadprodukci byly celé okresy, kde tyto produkty nebyly téměř k dostání, dnes je situace taková, že na příklad při letošní velké úrodě okurek stojí jedna kyselá okurka dle velikosti 5 až 7 Kčs.

Po osvobození přešly trhové svazy do kompetence ministerstva výživy. Veřejnost očekávala, že v nich bude zavedena demokratická správa nebo aspoň národní správy podle dekretu presidenta republiky o národních správách v institucích a podnicích, které sloužily okupantům. To se však nestalo. Do svazů byli dosazeni zmocněnci, kteří v rozporu s platnými předpisy spravují svazy. Tato skutečnost vyvolává stále větší nespokojenost, takže vláda se rozhodla uložiti ministru výživy, aby do konce roku 1946 předložil návrhy na zjednodušení distribuce v rámci působnosti ministerstva výživy.

Nová zamýšlená organisace musí ovšem nezbytně přihlížeti k tomu, aby v mírové době byly zemědělská výroba a odbyt zemědělských výrobků plně zajištěny. Předpokládáme, že právě toto zajištění výroby i odbytu zemědělských produktů bude hlavním a podstatným úkolem příští organisace distribuce.

Vzhledem k této situaci a mírovým poměrům, do nichž rychle přecházíme a chceme přejíti, táží se podepsaní pana ministra, zda jest ochoten zaříditi, aby:

1. trhové svazy byly zrušeny,

2. byla připravena řádně plánovaná výroba a spotřeba zemědělských produktů a aby toto plánovaní bylo svěřeno výkonnému sboru, jemuž by náležely otázky plánování výroby, zpracování, zásobování, výkupu, prodeje, vývozu a dovozu zemědělských produktů. Výkonný sbor by byl složen tak, aby v něm byla zastoupena zemědělská složka 50% a ostatní složky (zpracovatelské, družstevní a obchodní) rovněž 50%,

3. pro úkoly související s výkupem, zpracováním, distribucí, dovozem a vývozem zemědělských produktů byly zřízeny tři výsadní společnosti, a to

a) výsadní společnost pro výrobu rostlinnou,

b) výsadní společnost pro výrobu živočišnou,

c) výsadní společnost pro výrobu lesní.

Výsadní společnosti byly by vybudovány na podkladě družstevním s 50% účastí zemědělců a 50% účastí ostatních složek, při čemž pro výkup, zpracování, distribuci, vývoz a dovoz by bylo použito dosavadních zařízení družstevních, obchodních, řemeslných a továrních.

V Praze dne 28. listopadu 1946.

Inž. Sochorec, Tomášek, Nermuť, Štambachr, Broj, Hynek, Plesl,

Brukner, Zvěřina, Hořínek, Polomský, dr. Chytil, Charvát, Horák, Plojhar, dr. Ducháček, dr. Chudoba, Matýsek, Konvalina, inž. dr. Benda, Desenský, Fránek, Pexa.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP