Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1946.

2. zasedání

250.

Zpráva

výborů technického, průmyslového, zemědělského a rozpočtového

o vládním návrhu zákona (tisk 159),

kterým se mění některá ustanovení zákona

o finanční podpoře elektrisace venkova.

I.

Předloženým návrhem zákona mají býti upraveny finanční předpoklady pro splnění programu ministerstva průmyslu v oboru elektrisace venkova v roce 1946 a v rámci dvouletého plánu pro roky 1947 - 1948.

V historických zemích má býti v letech 1947 až 1948 nově elektrisováno celkem 1050 obcí a osad. Kromě toho jest na tomto území dalších 150 obcí, které elektrisaci v roce 1946 právě dokončily nebo zahájily a kterým dosud nebyla podpora zcela nebo z části vyplacena.

Poněvadž nebylo možno doposud vypracovati návrh nového zákona o soustavné elektrisaci státu, který by řešil též otázku financování elektrifikačních staveb na nových zásadách a s ohledem na stav vytvořený znárodněním hlavních zdrojů elektrické energie, vychází vládní návrh z ustanovení zákona ze dne 1. července 1926, č. 139 Sb., o finanční podpoře elektrisace venkova ve znění předpisů jej měnících a doplňujících. Podle dosavadní prakse vystupuje při stavbách sekunderní rozvodné sítě jako stavebník místní obec nebo družstvo pro rozvod elektrické energie, jimž stát uděluje podporu ve výši průměrně kolem 40% skutečného nákladu. Na stavbu primerního vedení poskytuje stát podporu ve výši průměrně 1530% ze skutečného nákladu. S ohledem na předvídané úkoly pro leta 1946 - 1948, průměrné náklady a tyto subvenční sazby, stanoveny jsou v návrhu zákona pro jednotlivé roky částky, jichž bude pro státní podpory na tyto stavby v historických zemích zapotřebí.

Technický výbor projednal vládní návrh zákona ve své schůzi dne 5. listopadu 1946 a doporučuje jej ku schválení s těmito změnami a doplňky:

Čl. I.

ad 1. V prvé větě nového znění § 1 vynechati slova: "a pro léta 1949 - 1956 částky podle skutečné potřeby", poněvadž nelze předbíhati celkové konstrukci státního rozpočtu na tak dlouhou řadu let kupředu, nehledě k tomu, že do té doby bude dosti času vyřešiti technické i finanční otázky soustavné elektrisace celého státního území novou zákonnou normou, jak svrchu uvedeno.

Doplniti znění druhé věty takto: "Tyto částky buďtež až do vydání zákona o úpravě působnosti jednotlivých ministerstev zařazovány do rozpočtu ministerstva průmyslu".

Tímto zněním má býti umožněno pružné přizpůsobení této zákonné normy případným změnám příslušnosti ve věcech elektrifikačních při definitivní úpravě působnosti ministerstva techniky.

ad 3. Nově navržené znění odst. 3, § 2, sleduje upřesnění textu zákona a použití označení pro území, k nimž má býti při udílení podpor přednostně přihlíženo, dle běžné terminologie jiných zákonů, zejména zákona o dvouletém hospodářském plánu.

ad 4. V odstavci 3 nahraditi slovo "postižených" slovem "poškozených".

Technický výbor vyslovuje názor, že v zájmu jednotného provádění a financování elektrisačních staveb podle tohoto zákona bude nutno jednotně upraviti zejména otázku provádění a financování staveb primerních přípojek, neboť dosavadní prakse byla v oblastech jednotlivých elektrických podniků dosud odchylná.

Konečně se zdůrazňuje, že použivatelnost zákona ze dne 12. dubna 1946, č. 86 Sb., o stavební obnově pro obnovu elektrovodných zařízení poškozených nebo zničených v souvislosti s válkou nebo s okupací zůstává nedotčena.

V Praze dne 5. listopadu 1946.

Inž. Dr. Štěpán Ješ v. r.,
Inž. Alois Janáček v. r.,
předseda.
zpravodaj.

II.

Průmyslový výbor projednal uvedenou osnovu ve své schůzi dne 6. listopadu 1946 a

usnesl se na jejím přijetí v úpravě jak ji provedl výbor technický.

V Praze dne 6. listopadu 1946.

Inž. Alois Janáček v. r.,
Ladislav Cígler v. r.,
předseda.
zpravodaj.

III.

Zemědělský výbor projednal ve svých schůzích dne 13. a 20. listopadu 1946 vládní návrh zákona (tisk 159) a usnesl se doporučiti sněmovně, aby návrh přijala ve znění, na kterém se usnesl výbor technický a průmyslový.

V Praze dne 20. listopadu 1946.

Oldřich Smejkal v. r.,
Karel Tula v. r.,
předseda.
zpravodaj.

IV.

Rozpočtový výbor na svojej schôdzi, konanej dňa 21. novembra 1946, prejednal hore uvedený vládny návrh zákona (tlač 159) a pripojuje sa k návrhu zmien, navrhovaných výborom technickým v súhlase s výborom priemyselným a zemedelským.

V Prahe dňa 21. novembra 1946.

Dr. Michal Zibrín v. r.,
Jozef Valo v. r.,
predseda.
zpravodajca.


Zákon.

ze dne....................................1946,

kterým se mění některá ustanovení zákona o finanční podpoře elektrisace venkova.

Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

Čl. I.

Ustanovení zákona ze dne 1. července 1926, č. 139 Sb., o finanční podpoře elektrisace venkova, ve znění předpisů jej měnících a doplňujících, se mění a doplňuje takto:

1. Ustanovení § 1 zní:

"Na podporu soustavné elektrisace venkova, pokud takto podporované stavby jsou v souladu se zásadami celostátního plánování, povolují se na rok 1946 částka 16,000.000 Kčs, na rok 1947 částka 80,000.000 Kčs a na rok 1948 částka 100,000.000 Kčs. Tyto částky buďtež až do vydání zákona o úpravě působnosti jednotlivých ministerstev zařazovány do rozpočtu ministerstva průmyslu."

2. V § 2, odstavec 1, první věta zní:

"Povolené roční částky se použije:"

3. Ustanovení § 2, odst. 3 zní:

"Při udělování příspěvků a podpor budiž v první řadě přihlíženo k územím, poškozeným okupací nebo válkou, k hospodářsky slabým oblastem a místům a ke krajům, které se osidlují nebo v nichž by se elektrisací dosáhlo zvýšení zaměstnanosti anebo zvýšení výroby zemědělské nebo živnostenské."

4. V § 3 se připojuje nový odstavec tohoto znění:

"(3) Na stavby elektrovodných zařízení v územích poškozených okupací nebo válkou může býti poskytnut stavební příspěvek až do výše 75% stavebního nákladu."

5. § 5 se zrušuje.

Čl. II.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení a platí v zemích České a Moravskoslezské; provede jej ministr průmyslu v dohodě s ministry financí a zemědělství.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP