Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1946.

2. zasedání.

234.

Interpelace

poslance Kubáta

ministru zdravotnictví

ve věci zveřejnění městské nemocnice v Mariánských Lázních.

Město Mariánské Lázně vydržuje ze svých prostředků městskou nemocnici a provozuje ji jako nemocnici veřejnou tím, že poskytuje nejen příslušné zlevněné sazby nejenom občanům města, nýbrž i ostatním občanům okresů Mar. Lázně, Cheb, Teplá a j. a postupuje při úhradách léčebného u pojištěnců a osob sociálně slabých stejně tak, jako jiné všeobecné veřejné nemocnice. Nemocnice má široké zázemí, poněvadž nejbližší nemocnice jest v Plané a Chebu, zatím co v okresech Teplá a Mariánské Lázně není jiné veřejné nemocnice. Nemocnice má dokonale vybavené infekční oddělení pro celý okres a porodnici, která vykazuje již dnes provoz 30 - 35 porodů měsíčně nejen z okresu Mar. Lázně, nýbrž i okresů okolních.

Výdaje na nemocnici zatěžují však při dosavadním stavu nepřiměřeně obec Mariánské Lázně. Na její žádost přezkoumal zemský národní výbor možnosti zveřejnění městské nemocnice v Mar. Lázních a doporučil ministerstvu zdravotnictví, aby zveřejnění provedlo. Také příslušná odborná komise ministerstva zdravotnictví provedla již místní šetření a revisi městské nemocnice v Mar. Lázních, město však již dlouhou dobu marně čeká na kladné vyřízení své žádosti o její zveřejnění.

V případě, že by zveřejnění nebylo provedeno, nezbývá městu z finančních důvodů nic jiného, než vybudovat z nemocnice sanatorium, řízené zásadami soukromého hospodaření a znemožnit tak sociálně slabým pacientům okresů Mariánské Lázně a Teplá léčení v této nemocnici.

Projektovaná oblastní nemocnice v Plané nemůže vyhověti požadavkům obyvatelstva zmíněných okresů jednak svým nedostatečným vybavením, jednak značnou odlehlostí a neschůdnými komunikacemi, jež spojují Planou s obcemi okresů Mar. Lázně a Teplá. Také námitka některých činitelů ministerstva zdravotnictví, jakoby do lázeňského města všeobecná veřejná nemocnice nepatřila, není odůvodněna, poněvadž pak by nemohly býti budovány nemocnice i v jiných lázeňských městech a obyvatelstvo okresů s lázeňskými městy by bylo nespravedlivě postiženo oproti okresům ostatním. Lázeňskému provozu provoz veřejné nemocnice nikterak nevadí, naopak lázeňští hosté jen uvítají, budou-li míti záruku, že mohou býti na místě vyléčeni při případných úrazech a chorobách, které lázeňskou léčbou nelze postihnouti.

Podepsaní se proto táží

1. jsou panu ministrovi známy překážky, které jeho úřad klade zveřejnění městské nemocnice v Mariánských Lázních?

2. Je pan ministr ochoten v zájmu hospodářství města Mariánských Lázní i v zájmu obyvatelstva okresů Mar. Lázně, Teplá i okolních, poskytnouti urychleně městské nemocnici v Mariánských Lázních právo veřejnosti?

V Praze dne 12. listopadu 1946.

Kubát,

Bezděk, inž. Jankovcová, Kovář, dr. Jelínek, Sedlák, Sluka, Pažoutová, dr. Veverka, Skaunic, Skokánek, A. Gottvald, Lindauer, Holub, Beneš, dr. Bláha, Kaplan, J. Novotný, Doležel, dr. John, dr. Bělehrádek, Smejkal, Pavlán.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP