Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1946.

2. zasedání

225.

Interpelace

poslanců Kobylky, dr. Kameníčka a Křepely

ministru průmyslu

ve věci porušování dekretu presidenta republiky ze dne 24. října 1945, č. 100 Sb., znárodněnými podniky průmyslu energetického, proti energetickým podnikům družstevním.

Podle dekretu presidenta republiky ze dne 24. října 1945, č. 100 Sb. o znárodnění některých průmyslových podniků energetických, se výslovně praví v ustanovení § 1, odst. 3a, že tento dekret nevztahuje se na společenstva zřízená podle zákona čís. 70/1873 ř. z., jakož i podniky, které takovému družstvu náleží.

Tento dekret si vědomě nesprávně vysvětlují znárodněné podniky energetické a přímo provokují podniky družstevní, na které se znárodnění naprosto nevztahuje, mezi nimi i Rolnické družstevní závody v Horce n. Mor., jež jsou zřízeny podle zákona č. 70/1873 ř. z.

Uvedené závody, ležící na rameni řeky Moravy, sestávají z mlýna, pekárny a elektrárny. Na tomto rameni jsou vybudovány, kromě Rolnických družstevních závodů, ještě dvě družstevní elektrárny, Východomoravské elektrárny v Přerově stále tvrdí, že během několika měsíců zapojí rozvodní sítě těchto družstevních elektráren na svou vlastní síť. Výrobny, na kterých nemají zájmu, ponechávají družstvům. Dokonce v telefonickém rozhovoru oznámily, aby jim sousední družstevní elektrárna v Olomouci-Hejčíně sepsala počet počitadel namontovaných na její síti s podotknutím, že si budou VME inkasovati za proud od r. 1947 samy. Podobně budou prý postupovati i u elektrárny Rolnických družstevních závodů v Horce n. M. Rovněž tak při osobní intervenci Rolnických závodů u znárodněných podniků energetických v Praze bylo naznačeno jedním z úředníků, že se připravuje novelisace dekretu presidenta republiky ze dne 24. října 1945, č. 100 Sb., kterým by i družstevní elektrárny byly pojaty do zestátnění.

Rolnické družstevní závody v Horce n. Mor., které na podkladě družstevním slouží jedině členstvu, zakoupily v roce 1942 od Českomoravských strojíren novou moderní hydroelektrárnu za značnou částku 1,500.000.- Kčs. Strojní zařízení bylo již dodáno a v tomto roce pro nedostatek pracovních sil nemohlo býti instalováno. Stavba tohoto zařízení jest projektována v rámci dvouletky 1947. Nové zařízení hydroelektrárny vyrobí při normálním stavu vody asi 1,500.000 kW. Spotřeba v závodě samém činí 700.000 kW. Zbytek spotřebují konsumenti obcí Horka, Sedlisko a Chomutov, Nevíme proto z jakých důvodů by tato hydroelektrárna měla býti zrušena a sítě připojeny na VME. Pak by se tento proud nevyužitkoval a musel by se dodávati velkoelektrárnám za několik haléřů, čímž by se tato velká investice Rolnickým družstevním závodům nevyplatila a stala by se pasivní. Vzhledem k tomu, že se jedná o nevyužití vodní síly bylo by nehospodárné výrobnu zrušiti a sítě konsumentů napájeti z elektrárny, která používá k výrobě elektrické energie uhlí.

Uvedené závody prodávaly svým konsumentům až do roku 1945 1 kW motorovou za 1.- K a 1 kW světelnou za 1.50 K, zatím co velkoelektrárny po K 3.-. Po všeobecném zvýšení cen prodávají Rolnické družstevní závody v Horce n. Moravě 1 kW motorovou za 2.- Kčs a 1 kW světelnou za 3.- Kčs, zatím co jiné podniky za Kčs 4.70.

Stálá nejistota a stálé upozorňování znárodněných energetických podniků, že i družstevní elektrárny budou znárodněny, vznáší neklid do celého závodu a brzdí další zlepšování a investice, směřující ku zdokonalení dodávky elektrického proudu pro zapojené konsumenty jmenované elektrárny.

Z těchto důvodů táží se podepsaní poslanci pana ministra průmyslu zda:

1. Jsou panu ministru známy shora uvedené skutečnosti?

2. Je pan ministr průmyslu ochoten podati vysvětlení, zda se připravuje novelisace dekretu presidenta republiky ze dne 24. října 1945, č. 100 Sb., aby družstevní elektrárny a k nim náležející rozvodové sítě byly pojaty do zestátnění?

3. Učiní pan ministr bezodkladné opatření proti znárodněným podnikům energetickým, aby zbytečně práci v družstevních elektrárnách neztěžovaly, jelikož tyto jsou tímto počínáním zbytečně zneklidňovány, přesto, že byly první, které se zapojily do našeho dvouletého budovatelského plánu.

V Praze dne 7. listopadu 1946.

Kobylka, dr. Kameníček, Křepela,

Čížek, Děd, Deči, dr. Hřebík, A. Jaroš, dr. Neuman, St. Novák, dr. Kácl, dr. Novotný, Parez, Přeučil, Bolen, Caňkář, Jirásek, Lesák, Uhlířová, Kleinerová, Klátil, dr. Jan Stránský, dr. Krajina, Žáčková-Batková, Hora, dr. Burian, Bartoš, Šulík.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP