Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1946.

2. zasedání

219.

Interpelace

poslanců Kaďůrka, Tomáška, Konvaliny, inž. Sochorce, Nermutě a Desenského

ministrům zemědělství a výživy

ve věci stanovení cen za řepu cukrovou v kampani r. 1946.

Vyhláškou NÚC čís. 979 ze dne 6. dubna 1946 byla stanovena cena řepy cukrové za 1 q čv. 52 Kčs. Splní-li obec předepsanou osevní plochu, zvyšuje se cena na 55 Kčs a když pěstitelé v obci překročí předepsanou výměru osevu o 10%, zvyšuje se cena na 60 Kčs. Cena 60 Kčs platí také pro nově osídlené obce v pohraničí. V těchto dnech prostřednictvím okresních národních výborů jest sdělováno obcím, do které kategorie jsou zařazeny a jakou cenu za řepu pěstitelé té které obce dostanou.

Z vyhlášených zpráv jest vidno, že jenom velmi málo obcí jest zařazeno do nejvyšší kategorie, kde pěstitelé dostanou za 1 q řepy čisté váhy 60 Kčs. Daleko více však jest oněch zemědělců, kteří zůstávají v nízké cenové kategorii i když sami sebevíce se přičinili a splnili jinak všechny předpoklady pro zařazení do vyšší cenové kategorie. Jejich obce totiž průměru pro zvýšené ceny nedosáhly a tak tito přičinliví zemědělci ztrácejí výsledky své námahy. Jednotlivci jsou tak trestáni za viny cizí a za neúspěchy pochybné myšlénky kolektivisace. Tato cenová politika a cenové rozdělení obcí způsobuje na venkově v řepařských oblastech neklid, nespokojenost a nechuť k intensivní práci. Bylo by v zájmu klidu i spravedlnosti, aby cena cukrovky byla podrobena přezkoumání a nově upravena tak, aby byla jednotná pro všechny pěstitele a aby byla stanovena v takové výši, aby odpovídala skutečným výrobním nákladům. Tato nová jednotná cena cukrovky měla by pak býti urychleně vyhlášena, aby byla podnícena přičinlivost a snaživost pěstitelů a byla jim pobídkou k rozšíření osevní plochy i pro další hospodářský rok.

Podepsaní táží se proto pánů ministrů zemědělství a výživy:

1. zda jim je známo s jak velkými obtížemi zemědělci docílili osetí a sklizeň řepy,

2. zda jest jim známo, že dosavadní cena cukrovky nekryje výrobní náklady,

3. zda jest jim známo, že diferencované ceny na základě kolektivního splnění osevu v obcích jsou nespravedlivé a postihují nepříznivě právě přičinlivé zemědělce,

4. zda jsou ochotni podrobiti ceny cukrovky vyhlášené vyhláškou NÚC č. 979/I Úředního listu přezkoumání a navrhnouti vládě ke schválení nové ceny upravené tak, aby odpovídaly výrobním nákladům.

V Praze dne 6. listopadu 1946.

Kaďůrek, Tomášek, Konvalina, inž. Sochorec, Nermuť, Desenský,

A. Fránek, dr. Chytil, inž. Janáček, Horák, dr. Bunža, Plesl, Hořínek, Fusek, Polomsky, Matýsek, Štambachr, inž. dr. Benda, dr. Řehulka, Trojanová, Zvěřina, dr. Rozehnal, inž. Herl, Brukner, inž. Synek.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP