Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1946.

2. zasedání

213.

Návrh

poslanců Weberové, Hykla, Rudolfa Svobody a druhů

na znovu vybudování a osídlení Osoblažska.

Osoblažský výběžek, vysunutý do Německa svou krásnou rovinatou polohou a výbornou půdou, dávající vysoké výnosy, byl Němci při ústupu velmi tvrdě hájen. Po skončené válce je Osoblažsko hromadou trosek a sutin a je téměř neobydleno. Noví osídlenci se nemohou usídliti, protože Osoblažsko nemá komunikačních spojů. Je zde jen nedostačující úzkokolejná železnice, spojující Osoblažsko s okresem krnovským. Autobusové spojení dosud není.

Poněvadž se jedná o rovinu, kde možno s poměrně malým počtem pracovních sil obhospodařovati velkou plochu, a poněvadž okres osoblažský je co do výnosnosti nejméně o 300% lepší nežli okres krnovský, navrhujeme, aby ústavodárné Národní shromáždění uložilo vládě:

1. aby na Osoblažsko byla ihned vyslána smíšená komise ministerstva financí, techniky a zemědělství, která v dohodě s plánovací komisí ZNV expositury v Mor. Ostravě rozhodne o postupu obnovovacích prací jak komunikačních, tak stavebně-technických i osidlovacích;

2. aby ministerstvo financí uvolnilo potřebné částky ke krytí prozatímních nákladů a pamatovalo příštím rokem většími částkami na obnovu zničené Osoblahy;

3. aby ministerstvo zemědělství přikročilo po dohodě s ministerstvem financí a techniky k přesunu státních velkostatků z okresu frýdeckého a těšínského s osazenstvem i inventářem a aby bylo pro ně zřízeno barákové provisorium. Půda jmenovaných velkostatků může býti přidělena Slezskému pastevnímu družstvu, neboť v těšínském a frýdeckém okrese jsou předpoklady pro pastvinářství.

Po stránce formální budiž návrh přikázán výborům iniciativnímu, rozpočtovému, zemědělskému, sociálně-politickému a osidlovacímu. Osídlení a znovu vybudování, v to počítaje přestěhování osob, dobytka, inventáře, materiálu, nářadí a stavbu potřebných budov si vyžádá asi 5,150.000.- Kčs.

V Praze dne 3. října 1946.

Weberová, Hykl, Rudolf Svoboda,

Švermová, Nepomucký, Škrlantová, Zimáková, dr. Bureš, dr. Bartuška, Janouš, Vítovec, Verosta, Syrovátková, Koubek, Hložek, Zuzaňák, dr. Čepička, Sosnar, Pešák, Koštejn, Pašek, Vodička, Karel Kliment, Jura, Vítek, Šling, Mráz, dr. Holý, Tula, Abrahám, Kapoun, František Jaroš, Matula.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP