Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1946.

1. zasedání

197.

Interpelace

poslance Jaroše

ministru dopravy

ve věci zadávání nádražních restaurací Masarykovu fondu železničních zaměstnanců.

Masarykův podpůrný fond železničních zaměstnanců počal se v roce 1945 ucházeti o nájem nádražních restaurací. Ministerstvo vnitra - aniž slyšelo zájemce nebo ministerstvo vnitřního obchodu - povolilo v listopadu 1945 krátkou cestou Fondu změnu stanov v tom smyslu, že Masarykův fond může čerpati svoje příjmy také z provozování živností hostinských. Ministerstvo dopravy pak vydalo výnos, kterým přiznalo Fondu přednostní postavení při zadávání nádražních restaurací. Tímto způsobem podařilo se Fondu získati až dosud 11 nádražních restaurací, do nichž proti jasnému znění § 3 živn. řádu byly Fondu vydány hostinské koncese ve třech případech. Podle prohlášení Fondu chce fond získati koncese a pacht celkem 67 nádražních restaurací.

Při tom vychází ministerstvo ze stanoviska, že na provozování všech živností, provozovaných na pozemcích dráhy, mají zaměstnanci státních drah nebo jejich podpůrná nebo sociální zařízení přednostní nárok. Nechceme s tímto názorem polemisovat, ale domníváme se, že státní dráhy patří státu, tedy všem občanům, a že si tedy bez zákonného podkladu ani tyto korporace nemohou činiti zvláštní nárok. Odůvodňovati pak toto stanovisko důvody zákona 136/46 Sb. neobstojí, protože je v přímém rozporu s jeho duchem.

Aby mohlo domnělé přednostní právo Fondu býti uplatněno, dějí se i takové věci, které nejsou důstojné státní správy. Tak nádražní restauratér v Plzni měl se státní správou železniční smlouvu o provozování nádražní restaurace v Plzni na hlavním nádraží. Smlouva byla vypověditelná půlletně. Dne 3. října 1946 uzavřelo ředitelství státních drah v Plzni s dosavadním restauratérem smlouvu novou se čtvrtletní výpovědí při snížení činže. Dne 7. října na tuto 4 dny starou smlouvu se zpětnou platností od 1. října vypovědělo na čtvrt roku. Máme důvod se domnívati, že ředitelství státních drah již při podpisu smlouvy 3. října 1946 vědělo, jak se zachová. Tuto výpověď před zásadním rozhodnutím ministerstva dopravy dal restauratérovi ředitel státních drah v Plzni na přímý popud předsedy Masarykova podpůrného fondu a p. Hradce, který je současně předsedou ústřední podnikové rady. Podotýkáme, že vypověděný restauratér je legionář, účastník druhého odboje, jemuž při leteckém útoku na Plzeň byl zničen inventář v předválečné nákupní ceně Kč 400.000.-, který 21 let provozuje živnost a má 7letou zahraniční praxi - tedy osoba nad jiné povolaná k provozu nádražní restaurace. Důvodem výpovědi byla podle udání ta okolnost, že restauraci chce Masarykův fond.

Vláda ve svém programu v Košicích vydaném vyslovila se pro ochranu soukromého podnikání malých a středních živnostníků. Ministerstvo dopravy však svým výnosem, že Masarykův fond má přednost při zadávání nádražních restaurací, jedná proti duchu košického programu. Pokud by přišla v úvahu otázka provozu největších nádražních restaurací jinými osobami než soukromníky, připomínáme, že hostinské odborové organisace samy přišly s návrhem, aby takové podniky byly zahrnuty do zřizovaného Národního podniku hotelového a restauračního. Cíle Masarykova fondu železničních zaměstnanců jsou jistě vznešené a vysoce humanní, domníváme se však, že je nedůstojné jména našeho presidenta Osvoboditele, aby fond, jeho jménem nazvaný, byl provozovatelem hostinců a aby jednal takovým způsobem, který je předmětem nejostřejší kritiky zájmových kruhů.

Proto se podepsaní táží:

1. Je pan ministr dopravy ochoten zrušiti s Masarykovým fondem železničních zaměstnanců smlouvy o pronájmu nádražních restaurací, když podle programu, vysloveného v Košicích, vláda je ochráncem malého a středního soukromého podnikání, když Fond není podle zákona oprávněn získati k provozu těchto restaurací oprávnění, a zaříditi, aby výnos o tom, že Masarykovu fondu železničních zaměstnanců mají býti pronajímány nádražní restaurace, byl zrušen?

2. Je pan ministr dopravy ochoten poučiti své úředníky, aby postupovali podle nařízení jeho úřadu, a zameziti, aby nebylo uposlechnuto neoprávněných zásahů neodpovědných činitelů a vyvoditi z takového postupu všechny důsledky?

V Praze dne 21. října 1946.

Jaroš,

Langr, Hora, Jirásek, Křepela, Josef Ševčík, Torn, Děd, Rychtera, inž. dr. Ješ, dr. Burian, Lesák, Čížek, Šulík, Caňkář, dr. Hobza, Slíva, Šmejcová, Kleinerová, Bolen, dr. Krajina, dr. Kácl.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP