Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1946.

1. zasedání

194.

Odpověď

ministra zemědělství

na interpelaci poslanců Nermutě, inž. Sochorce, Štambachra, inž. Kopeckého, Soukupa a Kaďůrka (tisk 38)

ve věci vedení hospodářských výkazů, statkových archů, pomocných knížek a mléčných záznamů.

Použivatelnost předpisů o hospodářských výkazech zemědělských závodů (statkových arších, statkových sešitech atd.) byla zrušena § 4 vyhlášky ministerstva zemědělství ze dne 15. prosince 1945, č. 95 (Úřední list č. 12/46). Tím byly odstraněny předpisy vydané za nacistické okupace a používané v zájmu okupantů.

Nové úkoly zemědělské politiky však vyžadují, aby v rámci budovatelského programu byly zavčas pro účely poradnické a plánovací opatřeny nezbytné číselné podklady podle jednotného systému a aby zemědělci měli stálý přehled aspoň o nejzákladnějších podmínkách a výkonnosti svého hospodaření. Provádění opatření, jež se dějí v zájmu zemědělské výroby neb v zájmu veřejném vůbec, jako opatřování a příděl hnojiv, hospodářských strojů, povinný osev a j. vyžadují, aby byly vedeny příslušné údaje v každém zemědělském závodu. Potřeby politiky vyživovací posléze vyžadují rovněž zápisy, jichž řádné a odpovědné řízení vyživovacího hospodářství nemůže postrádati. Ministerstvo zemědělství v dohodě s příslušnými zájmovými místy a pokud jde o potřeby politiky vyživovací, s ministerstvem výživy zavedlo vedení hospodářských výkazů a to povinně, neboť by jinak jejich účel nemohl býti splněn. Bylo při tom využito zkušeností, jichž bylo získáno vedením t. zv. pomocných knížek k statkovému archu, čímž bylo podstatně usnadněno a zjednodušeno vedení hospodářských výkazů i zemědělcům. Zavedením hospodářských výkazů odpadá též vedení jiných samostatných záznamů, jež by jinak byly nutné, čímž se dociluje dalšího usnadnění a zjednodušení v zájmu zemědělců. Hospodářské výkazy, i když technickou úpravou z výše zmíněných důvodů připomínají t. zv. pomocné knížky, nemají s nimi nic společného, pokud jde o účel vedení. Tento účel, který je výše uveden, musí býti rozhodujícím při posuzování předmětných opatření.

Nelze též podceňovati velký výchovný význam, který vedení hospodářských výkazů plní, pokud jde o hospodárné myšlení zemědělců a jejich kladný postoj k statistickým údajům. Hospodářské výkazy ovšem nejsou a nemohou býti zemědělským účetnictvím ve vlastním slova smyslu a nemohou je zcela nahraditi, přispívají však podnětně k tomu, aby vedení zemědělského účetnictví se šířilo.

Je psychologicky pochopitelné, že někteří zemědělci nesprávně chápají účel a význam vedení hospodářských výkazů. Je úkolem nejen ministerstva zemědělství, nýbrž i povolaných činitelů jiných, aby přispěli k objasnění věci a přesvědčili i ty zemědělce, kteří z nedostatečné informovanosti se brání tomuto významnému opatření, jež slouží především zájmům zemědělství a jeho potřebě, o jeho důležitosti a nezbytnosti. Převážná část našich vyspělých zemědělců je si toho zajisté již sama vědoma.

Zápisy v hospodářských výkazech nečiní žádných zvláštních obtíží, neboť v tabulkách, které vyplňuje zemědělec sám, jde většinou o záznamy jednorázové. Jsou to údaje, které každý řádně hospodařící zemědělec má znáti a vésti v evidenci, t. j. plochy kultur, osevu, stav hosp. zvířat a pod. V tabulkách, které se vyplňují během roku, činí zápisy vykupovač, jemuž zemědělec hospodářský výkaz předkládá pouze k záznamu.

Ministerstvo zemědělství přihlédlo již k nynějším pracovním obtížím v zemědělství tím, že v průvodním dopise k zásilkám hospodářských výkazů, č. j. 72.574/V/3/46, žádalo jen vyplnění základních údajů, ponechávajíc zápisy ostatní až po skončení hlavních sklizňových prací. Se zřetelem k mimořádně tíživým nynějším pracovním poměrům v zemědělství šlo však ještě ministerstvo zemědělství dále a projednalo z vlastního podnětu s příslušnými zájmovými místy další opatření, podle něhož se povinné zápisy omezují v tomto roce na míru nezbytně nutnou a ostatní se ponechávají jako zápisy dobrovolné. Očekává se však při tom, že zemědělci ve vlastním svém zájmu budou se snažiti o to, aby jejich hospodářský výkaz byl úplný a řádně vyplněn i v těch tabulkách neb sloupcích, kde to od nich není výslovně jako povinnost v zájmu veřejném žádáno.

Pokud jde o t. zv. mléčné záznamy, spadá věc do působnosti ministerstva výživy, neboť tyto záznamy jsou vydávány a vedeny k účelům Svazu pro mléko a tuky. Poněvadž zápisy v těchto záznamech se dějí denně, nemohly býti pojaty do hospodářských výkazů, v nichž by jinak příslušný zápis o výrobě mléka a dojivosti byl nutný. Proto některými svými údaji doplňují mléčné záznamy vhodně hospodářské výkazy, jejichž nedílnou částí jsou.

Účelem jejich není kontrolovat zemědělce a býti zdrojem pokut, nýbrž dát zemědělci samotnému přehled o hospodaření mlékem v jeho podniku; mají dále sloužiti jako podklad pro soutěž o zjištění nejlepších výrobců mléčného tuku v období od 1. září 1946 do 31. srpna 1947. Vedle toho mají býti mléčné záznamy podkladem pro zamýšlené vyřazování neproduktivních dojnic v podnicích, které nemají krávy v kontrole užitkovosti; dále jsou mléčné záznamy podkladem pro vyplňování obecních "Přehledů o dodávkách zemědělců na předepsaný kontingent".

Vedení mléčných záznamů bylo pro letošní rok zjednodušeno na nejvyšší myslitelnou míru. Zemědělci vyplňují mléčné záznamy prvého dne v měsíci a dále jen ve dnech, kdy nastala změna. Tiskopisy, které jim byly vydány v sešitech až do konce roku 1946, nebyly z hospodářských důvodů měněny. Zda mléčné záznamy mají býti vedeny i v r. 1947 nebo zda mají býti nahrazeny dodávkovou knížkou, o tom bude jednati zvláštní komise Jednotného svazu českých zemědělců, jejíž zřízení bylo navrženo na schůzi ve Svazu pro mléko a tuky 28. srpna 1946 za přítomnosti zástupců ministerstva zemědělství, ministerstva výživy, Jednotného svazu českých zemědělců, svazu pro mléko a tuky, svazu zemědělských družstev v Praze a v Brně, Hospodářské skupiny potravinářského průmyslu a Ústřední rady odborů.

Od 1. října 1946 nebude svaz pro mléko a tuky požadovat vyplňování obecních a okresních mléčných přehledů, jejichž pravidelné měsíční vyplňování nejvíce zatěžovalo členy obecních zemědělských komisí, které však poskytovaly obraz o mléčném hospodářství v jednotlivých obcích a oblastech.

Ministerstvo zemědělství jakož i ministerstvo výživy nemohou v zájmu zemědělců samotných i v zájmu zajištění výživy národa upustiti od povinnosti vedení hospodářských výkazů a mléčných záznamů rolníky, učinila však a učiní všechno, aby tuto povinnost rolníkům co nejvíce ulehčila.

V Praze dne 12. října 1946.

Ministr zemědělství:

Ďuriš v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP